Missä olette opiskelleet valokuvausta? Nimeonomaan ammattikorkeakoulussa.
Mitkä ovat suosituimpia oppilaitoksia?
Valokuvaus!
3
702
Vastaukset
- Oikea Valokuvaaja
joissa kannattaa opiskella valokuvausta: TURUN AMK Taideakatemia, Lahden AMK Muotoiluinstituutti ja Helsingin Taideteollinen korkeakoulu.
Nämä ainoat varteenotettavat, jos sinulla työelämään on edes pienintä toivoa sjoittua.
Kaikkiin kolmeen on erilliset kolmivaiheiset pääsykokeet joista ensimmäiset on ennakkotehtävien tekeminen. Sitten saat kutsun pääsykokeisiin, mikäli ne tekivät vaikutuksen. Parin ekan päivän jälkeen osa rankataan pois pääsykokeiden jatkosta. Ja osa jatkaa kaksi tai kolme päivää. Näistä valitaan sitten opiskelijoiksi pääsijät. Ala on suosittu ja kuhunkin oppilaitokseen otetaan n 10-15 opiskelijaa/ vuosi ja hakijoita on useita satoja, jopa yli 500.
Ainakin ennen pääsykokeet tehtiin pääasiassa piirtämällä. Tämän päivän kokeista ei ole viimeisintä tietoa.
Valokuvaajat ovat tänä päivänä pääosin freelancereita, taiteilijoita ja nk. mainoskuvaajia. Tosin kaikki nämä ovat sekoittuneet limittäin. Ja ilmeisesti millään näistä et ihan helposti elä. Lisäksi valokuvaajan työvälineet, autot, tilat ovat useimmiten hänen itsensä ostamia eli alalle lähteminen vaatii pääomaa ja riskejä. En halua pelotella, mutta "seksikkyydestään" huolimatta ala on varsin raadollinen ja vaatii hyvien taitojen ja työkokemusten lisäksi rutkasti onnea ja epävarmuuden sietokykyä sekä sitä pääomaa, jotta alasta saa elannon. Vakituiseen työsuhteeseen alalle kun palkataan 0-5/hlöä vuositasolla koko Suomessa. Valokuvaajat toimivat siis useimmiten jonkin sortin yrittäjinä.
Toivottavasti tästä infopaketista oli apua:)- alkuper.
Kiitos vaan informaatiosta.
Ei kuulosta helpolta maailmalta kaupallisuuden ja kilpailun takia.
Eniten arveluttaa saako riittävän elannon työstä koska valokuvaajia tuntuu olevan todella paljon.
Markkinointi ja oma linja..??
Onko kokemuksia ulkomailta? - Oikea Valokuvaaja
alkuper. kirjoitti:
Kiitos vaan informaatiosta.
Ei kuulosta helpolta maailmalta kaupallisuuden ja kilpailun takia.
Eniten arveluttaa saako riittävän elannon työstä koska valokuvaajia tuntuu olevan todella paljon.
Markkinointi ja oma linja..??
Onko kokemuksia ulkomailta?Elannon saaminen valokuvaajana ei ole mahdotonta, mutta vaatii täällä Suomessa huomattavia ponnisteluja. Mutta jos olet erittäin hyvä ja lisäksi osaat markkinoida itseäsi (ja jaksat) niin kannattaa yrittää.
Valokuvaajien leipää on digitalisoituminen syönyt paljon, kun kamera lyödään useimmiten ei-ammattilaisen kouraan ja kuvaajaa ei näin ollen tarvita. Tämä on yleinen ilmiö enemmän lehtikuvauksessa, mutta valitettavasti mainosmaailmassa yleistynyt myös.
Ulkomailta omakohtaista kokemusta on sen verran, että tiukkaa se kilpailu sielläkin on ja pitää olla vielä parempi :) Ja ne suhteet, kuten kotimaassakin...
Ja kouluissa ei sitten opeteta mitään yritystoimintaa tms. eli olet sen suhteen ihan omillasi. Koulut eivät mielestäni tähtää Suomessa valmiuksia antamaan työelämään vaan niissä saat ilmaisullisia eväitä, mikä sekin ihan tärkeä asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135253
- 675054
- 904114
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753610Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603198- 432791
- 152297
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️521914- 401790
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371628