Pulsella on menossa Candyman-keskustelu, jossa väitetään, että biisi olisi lähestulkoon samanlainen kuin Andrew Sisters:in hittilaulu "Boogie Woogie Bugle Boy".
Tuubi-linkki:
http://www.youtube.com/watch?v=aJbytAiGQPY
Rohkeimmät väitteet sanovat, että biisit ovat lähestulkoon identtisiä.
Kuuntelin tuon kappaleen, enkä ole samaa mieltä. Mutta myönnän, että jotain samankaltaisuutta voi biiseissä olla. Mutta lähes identtinen? Ei kai sentään.
Toivon, ettei Candyman, jos se julkaistaan singlenä, tule saamaan osakseneen mitään oikeusjuttuja. Olisiko riski kuitenkin olemassa? Kuuleeko kukaan muu samankaltaisuutta?
Joutuuko Candyman ongelmiin?
2
347
Vastaukset
- ~ Hippo ~
Aikakausi jolta tuo laulu tulee, on sama kuin Christinan albumin teema: 30-40 luku.
Samoin sen tyyli on sama: Svengaava biisi, joka etenee ilman suuria taukoja - jotka ovat kuitenkin mukana Christinan CandyManissa. Voi olla että tuo - kuten monet muutkin kyseisen aikakauden kappaleet - ovat antaneet vaikutteita säveltäjälle?
Tuskinpa tulee oikeusjuttuja.- Erizo
... tarkoituksena oli imitoida tuota aikakautta ja Candyman yhdessä NNB:n kanssa onnistuu siinä. Mutta se, mistä nyt keskustellaan on melodia. Tuolta aikakaudelta varmasti löytyy läjäpäin tuon tyylisiä biisejä, mutta jostain syystä jotkut kuulevat juuri tuosta Boogie Woogie Bugle Boy:sta samanlaisen melodian.
Minä tosin en.
Mutta samankaltaisuuksien takiahan Make Over heitettiin Stripped DVD:ltä mäkeen, koska se muistutti liikaa Overload-biisiä. Jälkeenpäin kuunneltuna se kuulostaa kyllä Overloadilta; Overloadin kertosäkeistö on tosin aivan erilainen, mutta muuten sama. Siitähän nousi hirveä haloo ja nyt Overloadin tekijät on lisätty jälkeenpäin Make Overin krediitteihin. Tuskin tuo oli tahallinen teko Lindalta ja Christinalta kuitenkaan. Maailmassa tehdään vuosittain varmaan miljoonia biisejä ja eihän niistä kaikki voi olla täysin erilaisia toisistaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18010906Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8710369Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2335801Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1804624Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313106- 1713105
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin391903Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981498Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61330Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161254