Liitettäessä kannettava Thinkpad T30 Zyxelin P660H-61 adsl-modeemiin ei kone useimmiten saa ip osoitetta dhcp:lta. Toisinaan taas ip osoite saadaan mutta netti ei toimi silti (suorat ip osoiteeet toimivat, mutta dns ei vaikka olisi manuaalisesti asettanut dns-palvelimet toimiviksi.) Missä ihmeessä voisi olla vikaa??
Firmwaret on päivitetty Zyxeliin ja se toimii ihan normaalisti pöytäkoneella.
Firmwaret on päivitetty Zyxeliin ja se toimii ihan normaalisti pöytäkoneella.
Vastaukset 1
Vanhimmat
"liitettäessä kone..." tarkoitatko että T30 on käynnissä ja sitten liität sen boxiin? Entä jos käynnistät koneen niin että se on jo boxissa kiinni?
Olethan antanut boxile IVOn?
Minulla oli tuollainen ongelma (ei IP:tä jos LIITIN koneen boxiin), mikään ei auttanut vaikka kävin kaikki vipuset läpi mitä webistä vaan helppejä löysin. Kone ei saanut IP:tä jos en liitti boxiin, toimi kyllä jos oli kiinni buutattaessa.
Viimein homma oikeni: olin blokannut swchost.exe:n palomuurillani ja päivitykset ei olleet ajantasalla XP:llä. Hoidin nämä kuntoon-->päivitykset ajan tasalle ja kas: kaikki toimi taas kuin unelma. Jopa USB-WLAN alkoi pelittämään, se oli ollut ikuinen murheenkryyni siihen asti. Hope tis heleps juu.