Millä te muut opiskelijat oikein elätte?
Mä täs laskeskelin, että mulla ois täs kuus 11euroa/pivä käytös opintotukea ja asumislisää yhteensä. Onhan se jo summapäivälle, mutta rahat ei tunnu riittävän ollenkaan. Ruokaan yritän kuluttaa mahdollisimman vähän, mutta tuntuu, että joka kuussa tulee joku yllättävä meno ja rahat ei riitä millään..
Mä täs laskeskelin, että mulla ois täs kuus 11euroa/pivä käytös opintotukea ja asumislisää yhteensä. Onhan se jo summapäivälle, mutta rahat ei tunnu riittävän ollenkaan. Ruokaan yritän kuluttaa mahdollisimman vähän, mutta tuntuu, että joka kuussa tulee joku yllättävä meno ja rahat ei riitä millään..
Vastaukset 7
Vanhimmat
Älä käytä perseenpyyhintään enempää kuin enint. 3 wc-paperin palasta. Kävele tai pyöräile. Jos mahdollista, syö aina opiskelupaikallasi se sinulle kuuluva ateria. Jos asut samassa kaupungissa vanhempiesi kanssa, käy heillä viikonloppuisin syömässä. Älä tilaa sanomalehtiä-> on helpompaa, vaikkakin nöyryyttävämpää, dyykata. Älä soittele paljon. Pistä vaikka tarpeen vaatiessa puhelimeesi 7 € saldo.
Mutta älä ikinä säästä rahaa syömällä jotain purkkiruokia. Joudut lääkäriin ja silloin ne laskut vasta tuleekin suuriksi.
Opintotuki riittää kun nuukasti elää. Meidän taloudessa on itseni lisäksi avomies, joka tekee satunnaisia töitä, eli tienaa ehkä ihan vähän enemmän kuin minä saan opintotukea, sekä lemmikkeinä kissa ja koira. Opintolainaa ei olla ikinä otettu eikä oteta. Vielä vuosi sitten olimme molemmat opiskelijoita ja pärjäsimme silti. Viinaa emme juo ollenkaan emmekä polta tupakkaa. Lehtiä emme ole tilanneet, mutta appivanhemmat tilasivat yhden lehden joululahjaksi ja omat vanhempani toisen. Kaupasta ostamme halvinta ruokaa kunhan se on suomalaista. Luomua ja kotimaista syömme pääasiassa, elukat syövät lihaa, kalaa ja eläinkaupan raksuja. Roskaruokaa, säilykkeitä ja karkkia ostetaan aika harvoin. Töissä käyn vain kesäisin ja niin mieskin teki ennen koulunsa loppumista, tosin kesätyöpalkat ovat saaneet olla tilillä hupenematta, eli tosiaan pelkkä opintotuki on elämiseen riittänyt. Vaatteet ostan yleensä alennusmyynneistä ja...kuukuppi ja kestositeet ovat ilmaisia käyttää. Siinäkin säästää aika monta euroa kuukaudessa.
opintotuella minä elän, siis myös opintolainalla. mielestäni se lainan nosto ei ole maailman kauhein asia, tällä hetkellä toiseksi viimeinen opintovuosi menossa ja lainaa 5300e. "sijoitus tulevaisuuten" sopii minulle ainakin ihan hyvin :)
meiän miniän alku elää meidän poijan palkalla...
Ja anopin alku se vaan edelleen syytää rahaa toisen, jo poikaansakin vanhemman, aikuisen lapsensa kouraan! Miniän alku sentään työskentelee kesät ja säästää niistä rahoista talven varalle!
Saan kotoa tukea sen verran, ettei ole vielä tarvinnut koskea rahoihin, joita säästin välivuosien aikana.
Periaatteessa pelkällä tuella ihan lainattomanakin on perustilanteessa mahdollista pärjätä missä kaupungissa vain, jos oikein kituuttaa ja organisoi. Se, onko se sen arvoista, on jokaisen oma päätös.
käy töissä. Opintotukeni on 234 euroa kuussa, joten pakko käydä töissä. Onhan tuo välillä hieman rankkaa, mutta palkitsee kun ei tarvitse miettiä kaupassa että voiko nyt ostaa kanafileitä vai ei. Asun yhdessä avopuolisoni kanssa, jolla on vakityö. Eli tullaan ihan hyvin toimeen.
Mulla on myös kavereita, jotka ei käy töissä koulun ohella. Se on ihan valintakysymys. Kyllä mäkin tulisin vähemmällä toimeen, mutta kun on tottunut tuohon kermaperseen elämään, niin ei kai sitä tieten tahtoen halua opintotuella kituuttaa ;)