Olen tammikuussa lähdössä matkalle. Aikaisemmista keskusteluista olen saanut käsityksen, että melko viileää on luvassa. Miettimään jäin sitä, missä asteissa viileän/kylmän raja kulkee?
Kylmä Puerto Del Carmen
vai onko?
41054
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
on mutta ei niin kuin Suomessa sillä tänään klo 11.00 lämpötila 19C. Nyrkkisääntö on ettei Kanarialle kannata mennä ennenkuin maaliskuussa jos on lämpimän ystävä, ja yöt ne vasta kylmiä ovatkin.
Minusta kun menee etelään etsimään aurinkoa niin se helleraja 25 C on vasta kunnonkelit. Yleensä tuo tuuli vielä jäähdyttää eli lämmön tunne ei ole niin kovin suuri tuossa 20 C paikkeilla.
Ota villasta mukaan ja villasukat.
Ollaan menos 19.01-02.02.07???
Ja taitaa tulla "viileä" loma...(Eikö)? En ole ennen käynyt ulkomailla ja nyt eka kerta isovanhepien kanssa... Eli ei varmaan tuu mikää maiilman paras rusketus? lomakokemus??? :@
Nyt vähän V*tuttaa!!! Jos ei saa kunnon helle lomaa... Olen itse 14 ja en tiedä kovinkaan hyvin senpuoleista säätä!!!
en itse odota lomalta rannalla löhöilyä. Olin viime huhtikuussa Kreetalla, jossa keskilämpötilat olivat jotakuinkin samoissa lukemissa Puerto Del Carmenin tämän hetkisten ilmojen kanssa. Tuulikin oli välillä melko navakkaa, mutta ei häiritsevää.
Mahtaako sitten olla Lanzarotella samaa luokkaa, vai onko luvassa vielä voimakkkaampia ilmavirtauksia?
Kyllä siellä tarkenee tällä hetkellä kun lämpötila on kuitenkin yli 20 ja aurinko paistaa,,,tosin kova tuuli viilentää hieman..