Niin, kannattaako Thaimaassa käytellä Visa-korttia vai onko viksua ottaa vaan Suomesta tukko rahnaa mukaan??
Käteistä vai kortilla??
10
1634
Vastaukset
- frage
käyttää molempia,älä kuiteskaan mitään hirvittäviä käteis summia kantele mukanas,kääntävät sut kuitenkin
- kohta menossa
käteinen on kyllä kätevä mutta ei sitä
viitti hirveesti kannella mukana...
automaatista sitä mutta toisaalta samalla voidaan kortti kopioida ja vinguttaa tappiin jossain keniassa.
Noh eiköhän se siitä.usein tulee visa-laskuun 3 % ylimääräistä. seinästä nostettaessa tulee muutaman euron käteisnostomaksu
- ...
Visalla nostosta tulee aika paljon kuluja. Tietysti käteisessä on oma riskinsä, mutta eihän kukaan pakota kantamaan koko kassaa mukanaan. Ainahan rahat voi jättää hotellin tallelokeroon.
- joku urpo
kortilla nostot menee tilivaluutan mukaan,eli halvempi kurssi,sekä ei tarvi tuhansia euroja taskussa kuljettaa,turva säilöt ei aina ole mitä luvataan,kyse on thaimaasta ,jossa kaikki on mahdollista..
- ...
joku urpo kirjoitti:
kortilla nostot menee tilivaluutan mukaan,eli halvempi kurssi,sekä ei tarvi tuhansia euroja taskussa kuljettaa,turva säilöt ei aina ole mitä luvataan,kyse on thaimaasta ,jossa kaikki on mahdollista..
Urpo!
Kortilla kun nostaa, niin joutuu maksamaan kuluja useamman prosentin verran. Kun taas Thaimaan päässä setelivaluutan vaihtokurssi on ainoastaan noin 1% huonompi kuin valutaan keskikurssi.
Todellinen kurssi: saatu määrä ulkomaista valuuttaa/maksettu määrä Euroja.... - paljon neuvoa
joku urpo kirjoitti:
kortilla nostot menee tilivaluutan mukaan,eli halvempi kurssi,sekä ei tarvi tuhansia euroja taskussa kuljettaa,turva säilöt ei aina ole mitä luvataan,kyse on thaimaasta ,jossa kaikki on mahdollista..
muita, jos ei itse osaa kansakoulutason matikkaa...
- matkalainen1
Mulla on maassa kuin maassa mukana aina käteistä sekä Visa.
Jos tulee vastaan joku isompi ostos niin Visa on kätevä olla maksuvälineenä mukana, koskaan en ole sillä rahaa vielä nostanut. Useissa paikoissa Visalla maksaessa lisäävät siihen pienen kulun,mutta se ei taloutta kaada. Enemmän harmittaisin, jos jäisi joku ihanuus ostamatta siksi että käteiskassaa ei voisi ostokseen hassata ja Visa olisi kotona.
Kortti on siis kätevä, ota se mukaan mutta ota myös Euroja mukaan. Vaihdat sitten tarpeen mukaan.- KhunHan
näin se menee
- Pallon tallaaja
Olen vaan järkeilly, että käteisestä menee vaihtopalkkio ja Visalla tulee se nostoprovisio ja arvellut että eiköhän ne aika samoihin mene. En tykkää pitää käteistä mukana, vaan nostan rahaa seinästä Visalla tarpeenmukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a505759Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,444372Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�1483979Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K913640Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii712869Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1052507Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut401879Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan561826Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2341688Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä331461