Niin, kannattaako Thaimaassa käytellä Visa-korttia vai onko viksua ottaa vaan Suomesta tukko rahnaa mukaan??
Käteistä vai kortilla??
10
1627
Vastaukset
- frage
käyttää molempia,älä kuiteskaan mitään hirvittäviä käteis summia kantele mukanas,kääntävät sut kuitenkin
- kohta menossa
käteinen on kyllä kätevä mutta ei sitä
viitti hirveesti kannella mukana...
automaatista sitä mutta toisaalta samalla voidaan kortti kopioida ja vinguttaa tappiin jossain keniassa.
Noh eiköhän se siitä.usein tulee visa-laskuun 3 % ylimääräistä. seinästä nostettaessa tulee muutaman euron käteisnostomaksu
- ...
Visalla nostosta tulee aika paljon kuluja. Tietysti käteisessä on oma riskinsä, mutta eihän kukaan pakota kantamaan koko kassaa mukanaan. Ainahan rahat voi jättää hotellin tallelokeroon.
- joku urpo
kortilla nostot menee tilivaluutan mukaan,eli halvempi kurssi,sekä ei tarvi tuhansia euroja taskussa kuljettaa,turva säilöt ei aina ole mitä luvataan,kyse on thaimaasta ,jossa kaikki on mahdollista..
- ...
joku urpo kirjoitti:
kortilla nostot menee tilivaluutan mukaan,eli halvempi kurssi,sekä ei tarvi tuhansia euroja taskussa kuljettaa,turva säilöt ei aina ole mitä luvataan,kyse on thaimaasta ,jossa kaikki on mahdollista..
Urpo!
Kortilla kun nostaa, niin joutuu maksamaan kuluja useamman prosentin verran. Kun taas Thaimaan päässä setelivaluutan vaihtokurssi on ainoastaan noin 1% huonompi kuin valutaan keskikurssi.
Todellinen kurssi: saatu määrä ulkomaista valuuttaa/maksettu määrä Euroja.... - paljon neuvoa
joku urpo kirjoitti:
kortilla nostot menee tilivaluutan mukaan,eli halvempi kurssi,sekä ei tarvi tuhansia euroja taskussa kuljettaa,turva säilöt ei aina ole mitä luvataan,kyse on thaimaasta ,jossa kaikki on mahdollista..
muita, jos ei itse osaa kansakoulutason matikkaa...
- matkalainen1
Mulla on maassa kuin maassa mukana aina käteistä sekä Visa.
Jos tulee vastaan joku isompi ostos niin Visa on kätevä olla maksuvälineenä mukana, koskaan en ole sillä rahaa vielä nostanut. Useissa paikoissa Visalla maksaessa lisäävät siihen pienen kulun,mutta se ei taloutta kaada. Enemmän harmittaisin, jos jäisi joku ihanuus ostamatta siksi että käteiskassaa ei voisi ostokseen hassata ja Visa olisi kotona.
Kortti on siis kätevä, ota se mukaan mutta ota myös Euroja mukaan. Vaihdat sitten tarpeen mukaan.- KhunHan
näin se menee
- Pallon tallaaja
Olen vaan järkeilly, että käteisestä menee vaihtopalkkio ja Visalla tulee se nostoprovisio ja arvellut että eiköhän ne aika samoihin mene. En tykkää pitää käteistä mukana, vaan nostan rahaa seinästä Visalla tarpeenmukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti29346052Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5311514Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy24311099Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump449898Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla948729Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2956803Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka133867Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j43585Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti33460Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle83379