Heippa!Haluaisin tiedustella että missä hinnoissa dobberin pennut pyörivät?Tietysti hintaan vaikuttaa yhdistelmä ja laatu näyttely/koetulokset ym.mutta noin suurinpiirtein mitä kannattaisi maksaa huippupennusta?Toivon pikaista vastausta.
Dobermannin Hinta??
Utelias
1316802
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Rekisteröityjen pentujen hinta Suomessa vaihtelee 500 - 1200 euron väliltä, ulkomailla hinta voi olla useitakin tuhansia yhdistelmästä riippuen. Keskiverto pyörii kuitenkin tuolla tuhannen euron tuntumassa´.
Varsinaisesti huippupentuahan ei ole, monesti on vain suuret odotukset ja isot pettymykset...Ei, vaikka vanhemmat olisivat kuinka laadukkaita tahansa.
Itse en ole huomannut että 500 saisi rekisteröityjä
pentuja.. rekisteröimättömät noin 400-500€ ja rekisteröidyt 800-1400€ välillä näkee 600€. Niinkuin
edellä mainittiin noin 1000€ keskimäärin.. omasta 900€
Kyllä noita 500 euron pentujakin löytyy, esimerkiksi häntämutkalliset, värivirheelliset, kivesvikaiset, hammaspuutokselliset yms "pikkuvikaiset", jotka eivät elämistä haittaa.
jeps mutta jos kunnon koiran haluaa ei rekatul 500e riitä.Kunnon koiral tarkotan "täydellistä",eli ei pallipuolta,hammaspuutosta yms.
nimim. kokemusta löytyy
mistä sais dobermanni pentu? AUTAKA PLZ
Suomen Dobermannyhdistys
ja sieltä pentuvälitykseen ja valitset sopivan kasvattajan
Juu ja jos näette paperittomia tai paperillisia dobbereita myytävän paikkakunnalta Ii, niin juoskaa karkuun.
Siellä on yksi pariskunta joka tehtailee dobbereita, huskyjä ja mitä milloinkin.
ihan täysi tehdas. osa rekattu osa ei, mut kun narttu on saanu tarpeeksi monet pennut se myydään pois ja hankitaan uusi tilalle ja homma jatkuu.
Onko täällä hämeessä dobermanninnin pentuja
Täällä löytyy:
https://www.pets4homes.co.uk/search/?type_id=3&breed_id=123&advert_type=1&results=10&sort=pricehigh
http://eurobreeder.com/breeds/dobermann.html
www.sdy.fi
Niin söpö mutta äiti ei anna ostaa
Haluaisin tietoa mistä voisin hankkia dobermannin pentu mikä on typistetty
Ulkomailta esim: naapurista.Euroopassa on kielletty typistää. En ikinä ottaisi typistettyä dobbaria ..Korvat ja häntä pitää koiralla olla.
Jos huippupentua haluaa nii pitää valmistautua maksamaan 500-2000€€