Excel datan tuonti powerpointtiin

Jalisvalmentaja

Kuka guru tietäisi neuvoa? Meneekö VBAlla tms vai miten voisi tehdä?


Haluan Powerpoint esitykseen Excelistä tuotavan taulukot muotoiluineen. Powerpointtiin voi tuota, mutta se tuo ensimmäisen taulukon datan (chart1) oletuksena. Haluaisin, että powerpoint-esitykseen tulisi eri slidellä eri excel-taulukosta (jotka alla) omat taulukkonsa! Miten tämän voisi "automatisoida" tai yleensäkin tehdä?

Esim. minulla on esitys: jalkapallo06.ppt. Samassa kansiossa on ko. powerpoint-esitykseen tulevaa taulukkotietoa excel-filestä:

Cjunnut.xls

- jossa taulut:pojat95, pojat96, pojat97 ja tytot95, tytot96, tytot97
- em. tauluissa on lueteltu ko. vuoden pelaajat.


-> näin esityksestä saisi "dynaamisen" ja siistin, eli powerpointissa grafiikka ja varsinainen taulukoiden muokkaaminen esim. tulevina vuosina sitten suoraan Excelissä.

Mutta miten.... :-o ?

1

946

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Voit tuoda Excel-taulukot esim. linkittämällä eli maalaat taulukon, kopioit, siirry PowerPoint-esitykseen, valitse muokkaa - liitä määräten, valitse liitä linkki. Nyt voit muokata taulukoita Excelissä ja tiedot päivittyvät esitykseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      52
      9220
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6548
    3. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      124
      6273
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      149
      4817
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      167
      4636
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      93
      3233
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      169
      2351
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2218
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      159
      2166
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      57
      1997
    Aihe