sormusten hinnat

Kuinka paljon maksoitte kihlasormuksistanne?
172249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Tais olla n. 700 markoissa. Saatiin kyllä hyvä alennukset. :)
Sormukset ovat yksinkertaisen kauniit, juuri kuten halusin.

Äänestä
  • Kun ostettiin kihlat, silloin oli sellainen tarjous, että kaksi tuotetta yhden hinnalla, nii saatiin toinen sormus ilmaiseksi. Eli halvempi tietenkin. =) Se tuli sitten maksamaan noin 200€. Ne sormukset on 14 karatin kultaa ja leveydet, miehelläni 5.5mm leveä ja itselläni 4.5 mm. Kapeampia sormuksia kyllä saa halvemmalla.

    Äänestä

saatiin toinen sormus ilmaiseksi - eli minun, joka olisi maksanut noin 700 markkaa. Mieheni sormus maksoi n. 900 markkaa, joten se jäi hinnaksi.

Äänestä

600mk, molemmille sileät puolpyöreet 3mm:n levyset sormukset.

Löytyy nykysin n.60e:lla pari, jotain kuviollisia 2mm:n levysiä sormuksia.

Äänestä

Meillä yhteensä n.9000€ miehelle kalliimpi= isompi.

Äänestä
  • Siis vihkisormukset, kihlasormuksia ei ollenkaan.

    Äänestä

  • todella paljon!!!! mitä ihmettä tuolla rahalla saa???

    Äänestä

  • tico kirjoitti:

    Siis vihkisormukset, kihlasormuksia ei ollenkaan.

    ...HÄIDEN budjetti on n3500e, jos sitäkään. Kihlat maksoi n 700mk. Mitkä ihmeen sormukset te ootte oikeen ostanu?

    Äänestä

Kannattaa katsella myös Suomen ulkopuolelta jos on aikaa ja haluaa jotain erikoista. Itse menimme kihloihin Turkissa ja ostimme sormukset sieltä (ei turismikaupungista=puolet edullisemmat). Sormukset ovat 6mm leveää päältä hiottua 14 karaatin valkokultaa ja tulivat maksamaan noin 60e/kpl. Kultaseppä Suomessa arvioi sormukseni 300 euron arvoiseksi. Jos olisimme ostaneet Suomesta, ei olisi opiskelijoina ollut varaa näin hienoihin sormuksiin.

Äänestä
  • Minun sormukseni maksoi 117 euroa, 5 mm sileä, pulipyöreä.... yksinkertaisen kaunis. ja poikaystäväni halusi 3 mm:sen ja se maksoi n. 60 euroa.

    Äänestä

yhteensä 150 euroa. molemmilla keltakultaa, 4mm leveä. oli mukava myyjä, antoi vajaat 20 euroa alennusta. =)

Äänestä

Me ostimme tarjouksesta, eli halvemi ilmainen. Oma sormukseni on 5.5mm keltakultaa ja puoli pyöreä. Sen arvo oli 180e. Todella kunis ja näyttävä.. upea yhdistelmä ison timanttisormuksen kanssa!! :)

Äänestä

Mä maksoin mieheni kihlasormuksesta 300 e (10 mm leveä, kultaa, teetettiin) ja mies mun kihlasormuksesta 350 e (4 mm, kultaa, 2 vähän pienempää timanttia 1 isompi timantti).

Äänestä

minun kihlasormus maksoi 12500€
ja mieheni halusi pelkistetymmän eli 3200€.

Äänestä

minulle maksoi 12500€, mutta mieheni halusi pelkistetymmän eli hän tyytyi sellaseen 3200€ maksavaan sormukseen.

Äänestä
  • teillä taitaa olla kovat tulot tai sit oletta tainnu säästää rahaa niihin sormuksiin enemmän ku yhden kk ruokamenot... mä olen ajatellut vaan vaatimatonta 1000€. olen lähdös käy tukholmas et siel kahtelen jos löytys jotain kivaa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


zarah kirjoitti:

Kuinka paljon maksoitte kihlasormuksistanne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu