Oisko netissä joku firma joka myy koneita vaikka ubuntu linuxilla?
Mistä koneita Ubuntu linuxilla
11
2261
Vastaukset
Osta valmis kone ilman käyttöjärjestelmää jostain pikkufirmasta ja asenna siihen itse aivan mitä haluat. Kannettavan kanssa saattaa tosin mennä haasteelliseksi sekä asennus että etenkin osto ilman käyttistä. ;)
Linuxin tarjoaminen valmiina muihin kuin aivan aloittelijoiden halpiskoneisiin on todella huono bisnesidea:
''Ai, täss on Ubuntu valmiiks asennettuna, miksei siinä ole SUSEA? Minä pidän enemmän SUSE:sta.''
''Ai, täss on openSUSE valmiiks asennettuna, miksei siinä ole Mandrivaa? Minä pidän enemmän Mandrivasta.''
Just . . .- ilman käyttistä
" Kannettavan kanssa saattaa tosin mennä haasteelliseksi sekä asennus että etenkin osto ilman käyttistä. ;)"
Muistan nähneeni jossakin, olikohan Verkkokauppa.com tai Tietoasema jossa myytiin läppäreitä ilman käyttistä. Kyllä niitä löytyy mut pitää vaan etsiä kovasti. - on...?
ilman käyttistä kirjoitti:
" Kannettavan kanssa saattaa tosin mennä haasteelliseksi sekä asennus että etenkin osto ilman käyttistä. ;)"
Muistan nähneeni jossakin, olikohan Verkkokauppa.com tai Tietoasema jossa myytiin läppäreitä ilman käyttistä. Kyllä niitä löytyy mut pitää vaan etsiä kovasti.ettei kannettavaa muka sais myydä ilman käyttistä? Onko merkkituottajat tehneet harakiri-sopimuksen mikkiksen kanssa?
- Verkkis.com
ilman käyttistä kirjoitti:
" Kannettavan kanssa saattaa tosin mennä haasteelliseksi sekä asennus että etenkin osto ilman käyttistä. ;)"
Muistan nähneeni jossakin, olikohan Verkkokauppa.com tai Tietoasema jossa myytiin läppäreitä ilman käyttistä. Kyllä niitä löytyy mut pitää vaan etsiä kovasti.Verkkokaupan FAQ:
(http://www.verkkokauppa.com/?page=http://www.verkkokauppa.com/main.php?path=yleiset/50ongelmaa)
38. Kysymys: Onko mahdollista ostaa kannettava ilman käyttöjärjestelmää tai suoraan haluamallaan Linuxilla?
Vastaus: Valitan, kannettavien tietokoneiden käyttöjärjestelmiä ei voi paketeista poistaa, eli ne tulevat aina koneen mukana. Ne ovat kiinteä osa konetta, vähän niinkuin virtalähde tai näppäimistö. - mitä bullshittiä
Verkkis.com kirjoitti:
Verkkokaupan FAQ:
(http://www.verkkokauppa.com/?page=http://www.verkkokauppa.com/main.php?path=yleiset/50ongelmaa)
38. Kysymys: Onko mahdollista ostaa kannettava ilman käyttöjärjestelmää tai suoraan haluamallaan Linuxilla?
Vastaus: Valitan, kannettavien tietokoneiden käyttöjärjestelmiä ei voi paketeista poistaa, eli ne tulevat aina koneen mukana. Ne ovat kiinteä osa konetta, vähän niinkuin virtalähde tai näppäimistö."Vastaus: Valitan, kannettavien tietokoneiden käyttöjärjestelmiä ei voi paketeista poistaa, eli ne tulevat aina koneen mukana. Ne ovat kiinteä osa konetta, vähän niinkuin virtalähde tai näppäimistö"
Tuo nyt on mitä suurinta bullshittiä! Jos Verkkokauppa väittää että ohjelmisto on KIINTEÄ OSA LAITETTA niin silloin kyse on joko TÄYDELLISESTÄ TIETÄMÄTTÖMYYDESTÄ TAI KUSETUKSESTA! Softan saa AINA pois, näppäimistö sen sijaan on kiinteä (kannettavissa HUOM!). Tosin näppäimistönkin toki saa irti työkaluja käyttämällä. Jos tarvii esmes vaihtaa rikkinäinen näppis uuteen. :D
- olis
Vaikkapa tuolta: http://www.linuxcomp.net/
Esimerkiksi kohtuuhintainen kannettava:
http://www.linuxcomp.net/product_info.php?cPath=21_24&products_id=260Heidän suppeassa valikoimassaan on tasan yksi kannettava, josta Windowsin lisenssiä ei olla maksettu.
Linkittämäsi kone se ei ole. ;)- väliä ?
Kollimaattori kirjoitti:
Heidän suppeassa valikoimassaan on tasan yksi kannettava, josta Windowsin lisenssiä ei olla maksettu.
Linkittämäsi kone se ei ole. ;)>Linkittämäsi kone se ei ole
En jaksa vaivata päätäni moisella murheella. Se on luotettavana laitevalmistajana tunnetun valtamerkin valmistama läppäri jossa esiasennettu Linux ja hintaa alle 700€. Jos siinä tulee mukana Windowsin lisenssipaperit niin niillähän voi vaikka sytyttää takan ja XPeen asennus-CD:stä saa näyttävän kukkapurkin alusen. :D - Pitää Vaivata
väliä ? kirjoitti:
>Linkittämäsi kone se ei ole
En jaksa vaivata päätäni moisella murheella. Se on luotettavana laitevalmistajana tunnetun valtamerkin valmistama läppäri jossa esiasennettu Linux ja hintaa alle 700€. Jos siinä tulee mukana Windowsin lisenssipaperit niin niillähän voi vaikka sytyttää takan ja XPeen asennus-CD:stä saa näyttävän kukkapurkin alusen. :D Pitää Vaivata kirjoitti:
Mikkis saa automaattisesti verirahansa jokaisesta myydystä läppäristä. On siinä automaatti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2084623- 1882596
- 671522
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?961210Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1071130- 1251129
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91082- 711071
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1341040- 109989