Oisko netissä joku firma joka myy koneita vaikka ubuntu linuxilla?
Mistä koneita Ubuntu linuxilla
11
2300
Vastaukset
Osta valmis kone ilman käyttöjärjestelmää jostain pikkufirmasta ja asenna siihen itse aivan mitä haluat. Kannettavan kanssa saattaa tosin mennä haasteelliseksi sekä asennus että etenkin osto ilman käyttistä. ;)
Linuxin tarjoaminen valmiina muihin kuin aivan aloittelijoiden halpiskoneisiin on todella huono bisnesidea:
''Ai, täss on Ubuntu valmiiks asennettuna, miksei siinä ole SUSEA? Minä pidän enemmän SUSE:sta.''
''Ai, täss on openSUSE valmiiks asennettuna, miksei siinä ole Mandrivaa? Minä pidän enemmän Mandrivasta.''
Just . . .- ilman käyttistä
" Kannettavan kanssa saattaa tosin mennä haasteelliseksi sekä asennus että etenkin osto ilman käyttistä. ;)"
Muistan nähneeni jossakin, olikohan Verkkokauppa.com tai Tietoasema jossa myytiin läppäreitä ilman käyttistä. Kyllä niitä löytyy mut pitää vaan etsiä kovasti. - on...?
ilman käyttistä kirjoitti:
" Kannettavan kanssa saattaa tosin mennä haasteelliseksi sekä asennus että etenkin osto ilman käyttistä. ;)"
Muistan nähneeni jossakin, olikohan Verkkokauppa.com tai Tietoasema jossa myytiin läppäreitä ilman käyttistä. Kyllä niitä löytyy mut pitää vaan etsiä kovasti.ettei kannettavaa muka sais myydä ilman käyttistä? Onko merkkituottajat tehneet harakiri-sopimuksen mikkiksen kanssa?
- Verkkis.com
ilman käyttistä kirjoitti:
" Kannettavan kanssa saattaa tosin mennä haasteelliseksi sekä asennus että etenkin osto ilman käyttistä. ;)"
Muistan nähneeni jossakin, olikohan Verkkokauppa.com tai Tietoasema jossa myytiin läppäreitä ilman käyttistä. Kyllä niitä löytyy mut pitää vaan etsiä kovasti.Verkkokaupan FAQ:
(http://www.verkkokauppa.com/?page=http://www.verkkokauppa.com/main.php?path=yleiset/50ongelmaa)
38. Kysymys: Onko mahdollista ostaa kannettava ilman käyttöjärjestelmää tai suoraan haluamallaan Linuxilla?
Vastaus: Valitan, kannettavien tietokoneiden käyttöjärjestelmiä ei voi paketeista poistaa, eli ne tulevat aina koneen mukana. Ne ovat kiinteä osa konetta, vähän niinkuin virtalähde tai näppäimistö. - mitä bullshittiä
Verkkis.com kirjoitti:
Verkkokaupan FAQ:
(http://www.verkkokauppa.com/?page=http://www.verkkokauppa.com/main.php?path=yleiset/50ongelmaa)
38. Kysymys: Onko mahdollista ostaa kannettava ilman käyttöjärjestelmää tai suoraan haluamallaan Linuxilla?
Vastaus: Valitan, kannettavien tietokoneiden käyttöjärjestelmiä ei voi paketeista poistaa, eli ne tulevat aina koneen mukana. Ne ovat kiinteä osa konetta, vähän niinkuin virtalähde tai näppäimistö."Vastaus: Valitan, kannettavien tietokoneiden käyttöjärjestelmiä ei voi paketeista poistaa, eli ne tulevat aina koneen mukana. Ne ovat kiinteä osa konetta, vähän niinkuin virtalähde tai näppäimistö"
Tuo nyt on mitä suurinta bullshittiä! Jos Verkkokauppa väittää että ohjelmisto on KIINTEÄ OSA LAITETTA niin silloin kyse on joko TÄYDELLISESTÄ TIETÄMÄTTÖMYYDESTÄ TAI KUSETUKSESTA! Softan saa AINA pois, näppäimistö sen sijaan on kiinteä (kannettavissa HUOM!). Tosin näppäimistönkin toki saa irti työkaluja käyttämällä. Jos tarvii esmes vaihtaa rikkinäinen näppis uuteen. :D
- olis
Vaikkapa tuolta: http://www.linuxcomp.net/
Esimerkiksi kohtuuhintainen kannettava:
http://www.linuxcomp.net/product_info.php?cPath=21_24&products_id=260Heidän suppeassa valikoimassaan on tasan yksi kannettava, josta Windowsin lisenssiä ei olla maksettu.
Linkittämäsi kone se ei ole. ;)- väliä ?
Kollimaattori kirjoitti:
Heidän suppeassa valikoimassaan on tasan yksi kannettava, josta Windowsin lisenssiä ei olla maksettu.
Linkittämäsi kone se ei ole. ;)>Linkittämäsi kone se ei ole
En jaksa vaivata päätäni moisella murheella. Se on luotettavana laitevalmistajana tunnetun valtamerkin valmistama läppäri jossa esiasennettu Linux ja hintaa alle 700€. Jos siinä tulee mukana Windowsin lisenssipaperit niin niillähän voi vaikka sytyttää takan ja XPeen asennus-CD:stä saa näyttävän kukkapurkin alusen. :D - Pitää Vaivata
väliä ? kirjoitti:
>Linkittämäsi kone se ei ole
En jaksa vaivata päätäni moisella murheella. Se on luotettavana laitevalmistajana tunnetun valtamerkin valmistama läppäri jossa esiasennettu Linux ja hintaa alle 700€. Jos siinä tulee mukana Windowsin lisenssipaperit niin niillähän voi vaikka sytyttää takan ja XPeen asennus-CD:stä saa näyttävän kukkapurkin alusen. :D Pitää Vaivata kirjoitti:
Mikkis saa automaattisesti verirahansa jokaisesta myydystä läppäristä. On siinä automaatti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949127Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota411189Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140