Elikkäs, aloitimme kisun madotuksen 8-viikkoisena Mirrixillä ja jatkoimme sitä kahden viikon välein. Eli saanut nyt kolme annosta koska pentu on 12-viikkoinen. Pakkauksessa oli ohje vain 2-viikkoisille pennuille ja aikuisille kissoille, madotettiin kuitenkin niin miten siinä käskettiin 2-viikon ikäisille tekemään, riittääkö kolme annosta?
Vauva pitäisi lähipäivinä rokottaa, mutta madotus pitäisi olla kunnossa ennen sitä. Jatketaanko vielä kuuria vai voisiko jo ihan hyvin rokottaa?
Kissa on kyllä vaikuttanut ihan terveeltä, mutta mistä huomaa jos kissalla on matoja?
Madotus ja rokotus
3
295
Vastaukset
- nasu.
pennun jo. kovin matoisella kissalla on pullea masu ja himmeä huononoloinen turkki ja se voi yskiä ja oksennella, pieni matokanta on yleensä kaikilla kissoilla.
Meillä kissa rokotettiin vasta alle vuoden ikäisenä ku se samalla leikattiin..kollikissa...
Ja on saanu jo matokuurinkin..
kissasta huomaa jos sil on matoja niin pullea maha,ei syö kunnolla ja jos ulostees näkyy valkoisia madonnäköisiä..ja niitä voi tulla myös ku on madottanu kissan sen jälkeenkin..- vaan..
jos kissalla on yllä mainittuja oireita, niin niitä matoja on silloin jo TODELLA paljon, mikä kertoo siitä, että kissaa ei ole asianmukaisesti madotettu.
sisäkissa tulisi madottaa vähintään kerran vuodessa ja ulkokissa neljästi tai tarvittaessa useammin. pennut tulisi madottaa ensimmäisen kerran 2-3 viikon ikäisenä, jos emo on ulkokissa. sisäkissan pennuille saattaa olla liian suuri rasite madottaa ne näin aikaisin turhaan. Seuraavat madotukset 5 ja 7 viikon sekä 11 viikon ikäiselle ja sen jälkeen 2-3 kk välein.
myös rokotukset tulisi hoitaa pennulla ajoissa..
kissaa ei kannata rokotuttaa samalla, kun se rauhoitetaan. joskus rokotteesta voi tulla vakava allerginen reaktio, jota ei rauhoitetulta huomaa, jolloin ei voi myöskään antaa hoitoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa605416Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2573604Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2873506Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot403343Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär3022710Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi3342013Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun721997En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1501863Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm371465- 1201215