saitteko palkallista sairaslomaa silmäleikkauksesta?
palkallista saikkua silmäleikkauksesta?
gallupia teen
101703
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
keskiviikko-perjantai.
Tottakai tuli sairaslomaa.
Mutta mithän leikkausta sinäkin mahdat tarkoittaa?
Tällä palstalla on "silmäleikkaus"-sanasta tullut kummasti vain yhdensortin (turhaaa?)leikkausta tarkoittava sana.
Nyt peräänkuulutan jo pikkusen realiteettiä ja oikeata kielenkäyttöä peliin!
Silmäleikkauksia tehdään ihan OIKEISTAKIN syistä.
Ja niisät tulee sitten sairaslomaa asiaankuuluvalla tavalla.
lasik-leikkausta tarkoitan. Käsittääkseni kysymys on ihan oikeasta silmäleikkauksesta, jolla voidaan korjata näkö sellaiseksi, ettei enää tarvita silmälaseja tai piilolinssejä sen korjaamiseen apuvälineiksi.
Ei kai kukaan nyt täällä kysele saitko sairaslomaa silmän syöpäleikkauksesta. Käytä vähän omaa päätä!!
Ja leikkaus se muuten on taittovirheleikkauskin se vaan on laserleikkaus ja kaikilla vain ei ole varaa siihen ja sitten mutkutetaan kateellisena selän takana.
Äläpä sinä ärhentele.
Nimenomaan käytin omaa päätäni, ja toivoisin sitä näiden yhteen asiaan tuijottavien kyselijöidenkin käyttävän.
Joku siis voi olla todella silmistään sairas.
Melkein toivoisin näille businessleikkauksille omaa palstaansa, niin ei sairaat ja vähän tekovikaiset ärsyttäisi toisiaan.
Onhan se selvää että toiset "oikeesti" sairastaa silmiään mutta eihän kukaan kysele saako sellaisesta sairaslomaa sehän nyt on päivän selvää jos on silmäsyöpä ja silmä otetaan pois niin kyllä siitä vissiin muutaman päivän saikkua saa.
Ja niinkuin sanottu sairaus sekin on ettei omilla silmillään näe kunnolla ja nykyään siitä sairaudesta voi päästä eroon. Kyllä sekin vielä muuttuu kelan korvattavuuden piikkiin tulevaisuudessa.
(Voisivat sen tieltä poistaa noiden juoppojen ja huumeääliöiden hoidot ja antaa niiden olla omillaan NE ei oikeesti ole sairaita vaan itse tiensä valinneet.) Kukaan vaan ei ole halunnut näkökykyään heikennettävän sen vuoksi että saisi lasit jotta pääsisi "kauneuskirurgiaan".
leikkauspäivän ja seuraavan päivän (to-pe).
Sairaslomaahan tottakai saa, oli mikä leikkaus hyvänsä. Mutta se onkin sitten jo toinen asia että onko se palkallista. Ns. kosmeettisista syistä tehty leikkaus, kuten esim taittovirheleikkaus, ei oikeuta PALKALLISEEN sairaslomaan, ellei työnantaja sitä hyvksy. Eli sairaslomalla olet ja pitääkin olla, mutta se on palkatonta. Riippuu siis ta:n käytännöstä, samoin kuin esim henkilökohtaisista ongelmista johtuvat tietyt sairaslomat ( katso koodistonimikkeistö).
Meillä työnantaja hyväksyy tälläisen sairasloman palkallisena, onneksi. Sain tehdä ensimmäisen työviikon työpäivätkin vähän lyhyempänä, sillä silloin silmät kuivuivat tietokonetyössä kovasti.
Tälläiset leikkaukset nähtävästi virallisesti määritellään kosmeettisista syista tehdyiksi leikkauksiksi, mutta en kyllä missään tapauksessa koe ainakaan omalta kohdaltani tätä pelkästään kosmeettiseksi jutuksi vaikka virallinen kanta onkin niin. Miinuksia minulla oli lähes -9, jolloin on täysin riippuvainen laseista. Sen lisäksi leikkauksella saatiin aikaan minulle parempi näontarkkuus kuin ennen lasi/piilolasi korjauksella. Ja onhan tämä tavallaan minulle kustannuskysymyskin, sillä noilla miinuksilla lasit (ja piilolasit) ovat todella kalliita, jolloin leikkaus maksaa takaisin itsensä muutamassa vuodessa. Mutta eniten tämä kuitenkin on parantanut minun elämänlaatuani, sillä nyt voin tehdä kaikenlaista mitä muutkin ihmiset esim. mennä uimahalliin ilman piilolinssejä jne.
Prk:n jälkeen kaksi viikko palkallisella saikulla ja nyt uusintaleikkaus tulossa ja tod.näk sama kaava.