Kopiosuojauksista luovuttiin kokonaan

O-O-OOOO

Viimeinenkin levy-yhtiö luopui CD-levyjen kopiosuojauksesta

Ankle @ 10.1.2007 4:48
Viimeinenkin levy-yhtiö luopui CD-levyjen kopiosuojauksestaSuomalaisen Ääni- ja kuvatallennetuottajat ry:n (ÄKT:n) hollantilainen vastine NVPI uutisoi muutama päivä sitten sivuillaan, että myös levy-yhtiö EMI on luopunut CD-levyjensä kopiosuojauksesta.CDfreaks.comin mukaan EMI oli viimeinen levy-yhtiö, joka piinasi musiikkifaneja kopiosuojauksilla, joten tällä hetkellä yksikään levy-yhtiö ei käytä suojauksia levyillään.

http://fin.afterdawn.com/uutiset/arkisto/8397.cfm

Alkaakohan järki palaanmaan jopa levy-yhtöihin ?

3

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siispä

      Eli yksi tekosyy p2p-verkoista lataamiselle vähemmän? Eikös nämä kopiosuojaukset olleet aiemmin kynnyskysymys..

      • vinyl......

        "Alkaakohan järki palaanmaan jopa levy-yhtöihin ?"

        Ei, se lähti siinä vaiheessa kun siirryttiin CD aikaan. Jos musiikki tallennettaisiin edelleen kuningas-vinyylille, kopiointiongelma ei olisi koskaan kasvanut näin suureksi. Ihan oikein niille ahneille mulkuille että P2P jyrää!!!


    • Vaikka cd levyjen kopiosuojauksista olisi luovuttu ongelmia riittää. siitä pitää huolen kokoajan lisääntyvä tietotekniikka soittimissa.

      Viime vuonna otin useita suojattuja levyjä pois autosoittimien sisältä. Nämä olivat jäänet sisään soittimen firmvaren kaaduttua. Se taasen aiheutui levyn virheellisestä TOC tiedostosta (kopiosuojauksesta).

      Nämä ongelmat jatkuvat siihen asti kunnes kaikki "suojatut cd:t" ovat poistuneet käytöstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45359
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3220
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      38
      1643
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1520
    Aihe