Makuasia sano koira kun persettään nuoli, mutta toi ABS ei taida olla pelkästään sitä. Kiistaton hyöty siitä on silloin kun se alle 1% tilanne tulee ja hartialukko kaupanpäälle. Itsellä on kerran koira juossut moottoritiellä metrin päästä yli ja traktori kääntynyt pellolle, suoraan editseni. Siinä pahimmat paniikit. Merkittäviä lippoja kadulla en onneksi ole ottanut ja toivon todella etten otakaan.
Nyt on pyörän päivityksen aika tullut ja peliin saa 500,- ABS;n. Taidan ottaa sen ensikerran.
Onko porukalla käyttökokemuksia, tai on varmaan, mutta onko mitään erityistä kerrottavaa josta muille vois olla jotain hyötyä asian pähkäilyssä.
Monenko absi on pelastanu tms.
Kirjottelua ja mielipiteitä peliin ja talvea osaltaan lyhentämään...
Nyt on pyörän päivityksen aika tullut ja peliin saa 500,- ABS;n. Taidan ottaa sen ensikerran.
Onko porukalla käyttökokemuksia, tai on varmaan, mutta onko mitään erityistä kerrottavaa josta muille vois olla jotain hyötyä asian pähkäilyssä.
Monenko absi on pelastanu tms.
Kirjottelua ja mielipiteitä peliin ja talvea osaltaan lyhentämään...
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei ole henkilökohtaisia kokemuksia, mutta eräällä tuttavallani meni BMW:stä ABS rikki kun kivi meni tunnistimen väliin.
Olen itse pyöräillyt vuodesta -76 ja joitakin taukoja on ollut ja voin sanoa että tähän asti ainakin olen pärjännyt ilman ABS:ää.
Nytkin on sen verran vanha pyörä ettei siinä em. mainittua ominaisuutta ole. Tuskin hankkisinkaan, koska se tuo vaan lisä kustannuksia huollon ja korjausten merkeissä. Kuten tutulleni kävi niin on aika herkkä kapistus.
on ollut markkinoilla nyt sen verran pitkään, että itse uskon niiden olevan jo ihan toimivia systeemeitä myös pitkässä juoksussa. Kyllä esim. ruiskutussysteemit pelittävät nykypyörissä pääpiirtein kuin junan vessa, ja sisältävät sentään paljon enemmän elektroniikkaa ja muita hienouksia.
Tärkein "absi" toki kuuluu löytyä kuskin korvien välistä. Mutta kukaan tuskin on 100% valmistautunut kaikkeen, koko ajan. Myös olosuhteet (esim. näkyvyys tai pito) voivat joskus olla kuljettajaa vastaan. Varsinkin pidemmillä reissuilla pidän abs:ää erittäin hyvänä lisäturvan antajana.
Mielenkiintoinen kysymys on tietysti sekin, osaako sellainen kuljettaja, joka on ajanut vain abs-jarrullisella pelillä, ollenkaan jarruttaa oikein? Onko sillä enää väliäkään, koska ei varmaan mene montaa vuotta, kun absit löytyy melkein kaikista vakiopyöristä?
Siihenkään ei varmaan mene kauaa, kun erilaiset ajonhallintajärjestelmät pesiytyvät myös moottoripyöriin.
Mitä enenmmän hienouksia ja elektroniikkaa tulee niin sen vaikeampi on itse korjailla mitään. Kuten en autooni osaa/uskalla kuin öljyt vaihtaa. On täynnä kaikkea.
Ai niin, ei siinäkään ole ABS-jarruja. Olisi saanut lisävarusteena. Vm.-05.
Tässä alkaa olla sen verran vanha kuhmu että toi ABS tulee omasta nilkasta kun tiukka paikka tulee; tärisee pelosta sydärin partaalla.
Pyöräni vm.-88 ja se on ihan perus customi. Ei mitään ylimääräistä. Ei edes kierroslukumittaria, mutta se riittänee minulle.
ABS ei enää ole mitenkään eksoottista teknologiaa. Se ei edes ole järjestelmänä mitenkään kauhean monimutkainen, jos verrataan vaikkapa nykyisiin moottorinohjauksiin yms. systeemeihin, jotka alkavat nekin olla arkipäivää.
Ei muuten pidä sekoittaa ABS:ää ja vaikkapa Bemarin elektronista jarrutehostinta; mainituissa saksalaisissa voi olla molemmat järjestelmät, ja esim. tehostimen "puolelle" voi tulla häiriö, millä ei ole mitään tekemistä ABS:n kanssa. En todellakaan usko, että itse ABS:n toiminnassa olisi tänä päivänä mitään teknisesti liian vaativaa, tai että siinä esiintyisi toimintahäiriöitä jotenkin erityisen paljon.
Uskoisin, että 10:stä "keskiverrosta" läheltäpiti-tilanteesta ABS on avuksi varmastikin 8 tapauksessa - jo tämä tekee siitä perustellun lisävarusteen.
Moni varmasti kuvittelee, että osaa kyllä jarruttaa yhtä hyvin ilmankin, ja jotkut harvat kenties vieläpä osaavat, MUTTA hekään eivät välttämättä ole täysin hereillä juuri sillä nimenomaisella hetkellä, kun pitäisi, ja silloin ABS on hyvä olla olemassa.
pituus mihinkään vaikuttaa? Luulisin että kaupungissa kurvailtaessa siitä enemmän hyötyä on. Mutta mistäs mä sen tietäisin kuinka sinä ajelet. Isket äkki arvaamatta liinat jumiin pysyäksesi hereillä vai?
että kun ajetaan pitkää matkaa, kuljettaja ei aina ole niin 100% virkeänä (kuin tietenkin pitäisi olla). Täydellisessä maailmassahan toki pidettäisiin taukoja aina 50-100km välein, jolloin ajokondis olisi koko ajan optimaalinen, mutta jos olet vähänkin harrastanut mp-matkailua niin tiedät, ettei se ihan näin aina mene.
Itselläni oli RS-bemu yhden kesän vm2003(ei minun makuuni) ja oikeastaan se joka miellytti eritoten siinä pyörässä oli juuri ABS-jarrut.
Jarrut tekivät positiivisen vaikutuksen varsinkin, kun ajoi vaikeissa olosuhteissa, sadekeleillä tai hiekkaisia mutkateitä tms. Toimii hienosti yksinajettaessa, sekä kaksipäällä laukut ja jarrutuntuma löytyy helposti kiireellisissäkin paikoissa.
On kyllä hintansa väärtti jos se lisää vain 500€ kokonaishintaa uuteen pyörään.
Samoin ajelin viime kesän abs:llä, ei aiempaa pyöräkokemusta 30 vuoteen. Onnistuin pääsemään Pohjolan ajokoulutukseen ja siellä näin, kuinka vaikeaa tosijarrutus on kokeneemmiltakin kuskeilta. Eihän siihen juuri liikenteessä joudu ja kun joutuu, niin kuinkahan monta sataa kovaa jarrutusta erilaisissa olosuhteissa pitäisi olla takana, että jarrutus onnistuisi optimaalisesti. Abs:llä pysäytin pyörän samassa matkassa kuin kouluttajat omansa ja takana oli kokonaista 1000 km ajoa. Kouluttajilla varmaan 20 vuotta. Täydellisen vakuuttava systeemi.
Suurin hyöty abs:stä on kuitenkin normaalissa maantieliikenteessä. Kun hirvivaaramerkki näkyy, niin siirrän kaksi sormea jarrulle, seuraan peileistä ettei kukaan ole takana ja jarrutus tulisi välittömästi. Ei tarvitse jännittää, lukitsenko jarrut ja kaadan samalla pyörän.
Mutka-ajossa pitää toki muistaa, että abs nostaa pyörän pystyyn. Ei pyörällä pysty kuitenkaan tekemään ihan samaa kuin autolla.
Siis varmaan en osaisi ajaa perinteisillä jarruilla oikein. Sitä muutama kauppiaskin on minulle yrittänyt todistella, että kannattaisi aloittaa niillä. Olen päätynyt kuitenkin siihen, että minun ei tarvitse osata kaikkea. Keväällä pyörä vaihtuu isompaan ja perinteisiä jarruja en edes mieti. Suosittelen maksaamaan 500 e. Sitä ei tosin taida saada takaisin vaihdettaessa, mutta se yksi kaatuminen...
Samoin kokemusta BMW 1150 R, jossa tehostin ja jarrut. En enää harkitsekaan muuta. Jotkut vakuutusyhtiöt huomioi alennuksilla. Keskieuroopassa juuri muuta ei nyt katupyöränä olekaan kuin absilla. No tietysti on nää hurjat, jotka ei sitä hyväksy.