voiko hirsihuvila nimitystä käyttää 65 neliöisestä hirsitalosta? vastatkaa kaikki ihmeessä. talossa asutaan ympärivuotisesti. eikö hirsihuvila olisi enemmän ison mökin nimitys?
hirsihuvilako?
sami. silmu
51193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
voi käyttää. Minullakin on 12 neliöinen hirsihuvila, eikä se kuulu kenellekään millä nimellä mökker... eiku hirsihuvilaani kutsun.
Missähän yhteydessä tuota nimitystä on käytetty? Jos on rakentanut tuommoisen hirsitalon vaikkapa pääministerin naapurustoon ja käy sieltä hänen tapaansa tsadissa töissä. On hyvin kuvaavaa sanoa että ei, ei mitäään isoa kivitaloa vaan semmonen hirsihuvila. Silloin ei tarvi kuin parilla sanalla mainita kokoluokka ja raksan ikä, niin kavereilla on mielikuva asiasta.
Toisaalta kyllähän tuo huvila voi viitata vanhoihin isoihin villoihin Ruissalon tapaan, ja silloin tarvii toppuutella mielikuvia. Ilman lisäinfoa saattaa pienehkö omakotityyppinen hirsitalo kasvaa pitsihuvilaksi, ja kriittisen kuuntelijan - kuten SS ? - korvaa häiritsee.
Viime vuosisadan alun villoja on jäänyt ympärivuotisen asutuksen sisälle ja kunnostettu kodeiksi, ja niitä edelleen nimitetään huviloiksi, ulkoisen asunsa tai aiemman käyttönsa vuoksi. Uudet kesämökit rakennetaan useimmiten ympärivuotisiksi. Huvilaan ei välttämättä liity osavuotisuus. Uudemmasta kesämökistä tulee huvila vasta jonkin tason yläpuolella - minun mielikuvissani huvilassa on yli sata neliötä, mukavuuksia, arvostettu sijainti jne. Sadasta satunnaisesta mökistä parikymmentä parasta voisi saada huvilan statuksen, 80 muuta olisivat kesämökkejä. Jos joku tavan mökkiläinen hienostelee nimittämällä mökkiään huvilaksi, kiusaannun SS:n tapaan.
65 neliöistä hirrestä rakennettua asumusta en kutsuisi hirsitaloksi, en hirsihuvilaksi vaan hirsimökiksi. On se sen verran pieni rakennus.
... niin haluaa.
Huvila tarkoitti alunperin taloa, jossa asutaan. Kokoon katsomatta ja erotukseksi kerrostaloista ja maataloista. Myöhemmin sitten keksittiin sana omakotitalo. Kesäasumiseen tarkoitettu talo, kokoon katsomatta, oli kesähuvila. Myöhemmin vakiintui sana kesämökki.
Ei siis ole kyse ollenkaan talon koosta tai varustelutasosta. Ainoastaan siitä, että vuosikymmenten saatossa kieli muuttuu. Esimerkiksi "olohuone" oli ennen "sali". Ja nykyihminen ymmärtää salilla nyt jotain isoa ja hienoa.
Kyllä sitä HIRSIHUVILA nimeä voi käyttää ja PITÄÄKIN KÄYTTÄÄ.
Jos kerran rakennus on tehty hirsistä ja sijainti lähellä järven rantaa.
Muistan 1950- luvulla, kun tosiaan näitä vapaa-ajan asuntoja ei ollut kuin aniharvalla.
Niitä sanottiin HUVILOIKSI,ja ne olivat niin komeita ja ihailtavia.
Kun tervatulla puuveneellä
oli soutelemassa järvellä, niin se huvila oli tosiaan mahottoman komeaa katseltavaa.