sinä päivänä, alivaltiosihteerit saivat päähänsä anoa Poo-sarjan kaupunkien jäsenyyttä. Hakemus tuli aikanaan Poo-sarjan neuvottelevan neuvottelunkunnan käsittelyyn ennen hakupäivän umpeutumista.
Nevuvottelelukuntaan kuuluvat seuraavat Poo-kunnat:
1) Espoo
2) Sipoo
3) Korppoo
Tällä hetkellä lautakunnan puheenjohtajana toimii Sipoon kunta.
Hakemuksessa Tampere esitti Tampereen korvaamista seuraavilla uusilla kunnan/kaupungin nimillä:
1) Tammerpoo
2) Tampoo
Hakemus hyväksyttiin siltä osin kuin se asiallisesti katsottiin hyväksyttäväksi, mutta evättiin siltä osin mitä hakemuksessa oli esitetty alkkekirjoittajiksi. Eli hakemuksen allekirjoittajat eivät olleet nimen selvennysten mukaiset henkilöt: Allekirjoittajat olivat:
1) AC/DC
2) Neil Young
3) ÄNG-äänne
Allekirjoituksen selvennykset olivat tunnettuja Tamperelaisia alivaltiosihteerejä ja niinollen eivät vastaanneet allekirjoittajia, joten joudumme hylkäämään hakemuksen.
Sipoo Espoo Korppoo
Tänässä tässä 2007
Tapahtui Tampere-pere maassa
3
1176
Vastaukset
- vastaa tähän viestiin :
Kirjettäsi odotetaan !
- Vihreä sauna
Yhteensä 146 000,- euroa
Laskun osoite: TAMPERE
Asiaa jouduttiin käsittelemään kolmessa poo-kunnassa ja sittä selittyvät suuret kulut. Puheenjohtajuus ehti vaihtua kaksi kertaa, mikä tekee yhteensä kolme kuntaa.
Kokouskulut:
Sipoossa:
Hotelli ja ravintoja yms. menot 34 000,- e
Espoossa:
Hotelli ja ravintoja yms. menot 44 000,- e
Korpoossa:
Hotelli ja ravintoja yms. menot 54 000,- e
Risteily: 14 000,- euroa. Risteilyllä tutustuttiin mm. Pääsiäissaarten kunnallispolitiikkaan.
Valtuuskuntiin kuuluivat myös sihteerit ja muut avustajat, puheenjohtajien lisäksi.
Ystävällisin terveisin
Poo-kunnat - Ei Tampereelta
Menneen vuosituhannen lopulla Turkuun rakennettiin komea jääkiekko- ym. muuta viihdettä palveleva areenaa, jota sponsoroi silloin vielä hyvissä voimissa ollut Turun työväen säästöpankki (Kuoli sittemmin monien muiden säästöpankkien kanssa).
Pankin lyhenne oli tietenkin TYP ja sen mukaan hieno halli sai virallisestikin nimen Typhooni.
Tamperelaiset olivat hieman kateellisia, etteivätkö ehkä vähän katkeriakin ja päättivät kun kerran turkulaiset saivat hallinsa niin Tampereelle tehdään vielä komeampi ja sen nimeksi pannaan TAMPOONI.
Tarina on tosi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998