Heissan. Olemme nyt päättäneet että lähdemme ihan kunnon lapsettomuus hoitoihin :D Tähän mennessä olemme siis käyneet muutaman kerran yksityisellä gynellä.
Olisin siis kysellyt että oletteko kuulleet klinikasta nimeltä In-Tiimi? Asumme Keski-suomessa, enkä ainakaan vielä löytänyt jyväskylän alueelta muita lapsettomuus hoitoloita? Vai tietääkö joku?
Olisin siis kysellyt että oletteko kuulleet klinikasta nimeltä In-Tiimi? Asumme Keski-suomessa, enkä ainakaan vielä löytänyt jyväskylän alueelta muita lapsettomuus hoitoloita? Vai tietääkö joku?
Vastaukset 5
Vanhimmat
En ole sieltäpäin, mutta kuvittelisin sielläkin olevan väestöliitolla toimipaikan.. Oletteko päättäneet mennä hoitoihin yksityiselle? Meinaan kunnalliseenkin varmasti pääsee, eikä tule niin kalliiksi.
on esim. gyne praxis ja mehiläinen. Me kävimme antamassa in-tiimissä spermanäytteet, ihana henkilökunta!:)Olen käynyt lapsettomuusasioissa aikaisemmin mehiläisessa, siellä myös todella mukava lääkäri! Hoidoissa olemme keskussairaalassa, mutta hoidot (IUI,IVF ja ICSI) tehdään in-tiimssä (siis sairaalan lääkäri tekee hoidot siellä) ja näin ollen maksamme vain poliklinikkamaksut 22e. Meillä ei ollut juuri lainkaan jonoja julkiselle puolelle, saimme ajan kuukaudessa kun olimme saaneet lähetteen terveyskeskusesta.
ja tulostakin saatiin.Pieni kiva paikka ,ja homma hoidetaan ammattimaisesti ja asiakkaalle aikaa antaen.Hintava kylläkin ,mutta ovat perehtyneet hyvin asiaansa.
Lääkäri on hyvä .Ei ollenkaan sellanen "tyypillinen lääkäri" vaan tuttavallinen ja rento.Muutenkin mukavaa henkilökuntaa. Suosittelen.
Eli meneekö ensimmäinen aika viikon vai kuukauden päähän? On nimittäin harkinnassa meilläkin. Tähän asti oltu julkisella hoidossa, mutta alkaa olla mitta täynnä odottelusta.. Lähin yksityinen olisi siis Jyväskylässä. Lääkäri on siis mukava? Saako sinne miten aikoja,eli saako miten aamu/ilta-aikoja? Mietityttää miten työasiat saa käyntipäiville järkättyä jne. Entä onko kenelläkään tietoa, miten nopeasti julkiselta puolelta saa potilaspaperit/hoitokertomukset matkaan jos yksityiselle siirtyy?
Siis asumme Jyväskylän kupeessa TODELLA pienellä paikkakunnalla, voiko olla että me saisimme omasta terveyskeskuksesta lähetteen jyväskylään hoitoihin?
Yksityistä mietimme juuri siksi että täällä paikkakunnalla tuskin hoitoja tehdään ja toiseksi olemme nuoria kumpikin, viimeksi terveyskeskuksessa käydessäni lääkäri sanoi ettei noin nuorilla voi olla ongelmia lapsen teossa. (?) Minäkin mietin noita ilta-aikoja, kun ei viitsisi töissä hirveästi selitellä miksi joutuu olemaan pois.