APPPUUAA!!

Suomenlapinkoirani nuolee koko ajan ihmisiä. minua, perhettäni ja kaikkia joita näkee... Mikä tähän avuksi? Olisiko jotain keinoja joilla pystyisi tämän lopettamaan? Kiitos kaikille jo etukäteen.
6919
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

noo...mistä se nuolee?onko sillä raikasta vettä aina saatavilla? en oikeen tiiä..kai se vaan haluaa mielyttää

Äänestä
  • Lapinkoirathan tunnetusti on sellaisia kaikkien kavereita, se vaan sattuu tykkäämään kaikista ihmisistä. Lapinkoiran pieneen päähän ei kertakaikkiaan mahdu ajatus, että joku ihminen ei rakastakaan yli kaiken lapinkoiria.

    Äänestä

  • muuri kirjoitti:

    Lapinkoirathan tunnetusti on sellaisia kaikkien kavereita, se vaan sattuu tykkäämään kaikista ihmisistä. Lapinkoiran pieneen päähän ei kertakaikkiaan mahdu ajatus, että joku ihminen ei rakastakaan yli kaiken lapinkoiria.

    meille tullut kuukausi sitten 5v. poikakoira. koira nuolee sukkia,naamaa,käsiä ym. vanhassa perheesse yritettiin saada nuoleminen loppumaan kuulemma niin että käsiin laitettiin sitruunaa tai etikkaa mitä koira inhoaa,muttei auttanut. meillä koira ei nuole niin paljoa enää,johtuen siitä ettemme anna huomiota kun koira nuolee.on ilmeisesti huomannut ettei nuolemisella saa silityksiä jne. kaikkiin siis ei tehoa tämä. nuoleminen joillekin koirille ns pakkomielle ja joillekin se on osoitus siitä että välittää. :)koittakaas vaan pärjäillä sen kielen kanssa :D

    Äänestä

Meidänkin suomenlapinkoiraneiti 1v 3kk tykkää lipoa kaikkea, mikä liikkuu. Iän vähän karttuessa tällainen käytös on vähentynyt ja nykyään hän tyytyykin vain hiukan lipasemaan esim. vieraita ihmisiä. Kotiväki saa kyllä kunnon suukkoja, mutta maltillisesti. Suomenlapinkoirahan on todella miellyttämishaluinen rotu, joten kai tuo nuoleminen liittyy siihen. Eli se haluaa sillä osoittaa olevansa "alempiarvoinen" ja miellyttää ihmistä nuolemalla esim. kasvoja.

En tiedä, onko meidän koira lopettanut nuolemisen ihan luonnostaan vai olisiko siitä ollut apua, että käytöstä ei ole juurikaan huomioitu. Koira parka on todennut liehittelyn turhaksi.

Äänestä

Ui. Meidänkin lappari samallainen. Sillä erotuksella, että se nuolee minua kuin hullu jatkuvasti, muttei miestäni ei lainkaan. Tämä johtuu siitä, että se tietää saavansa minut nauramaan nuolemiselle ainakin vähintään joka viides kerta, vaikka neljänä kertana ajaisinkin sen ärsyyntyneenä pois. Mieheni ei ole taas koskaan oikein viehättynyt siitä kuolakielestä, joten koira on oppinut, ettei se todellakaan saa mitään positiivista reaktiota aikaan missään tapauksessa vaikka kuinka sinnikkäästi litkisi.

Äänestä
  • meidän koira nuolee kanssa :D kyseessä on kai miellyttäminen ja ystävällisyys ja "rakkauden" osoitukset. riippuu mistä nuolaisee.
    11kk koiramme nuolee kissaa kun kissa yskii. Se myös yrittää nuolaista "äkäistä" vanhaa narttukoiraamme kun he tapaavat ja kun Ihmisvieraita tulee kylään, niin on siinä pennussa pitelemistä ettei naama kastu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuoleminen kirjoitti:

Suomenlapinkoirani nuolee koko ajan ihmisiä. minua, perhettäni ja kaikkia joita näkee... Mikä tähän avuksi? Olisiko jotain keinoja joilla pystyisi tämän lopettamaan? Kiitos kaikille jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu