Johdoton kärry

Pele Peloton

Ajattelin kehtittää kärryn jossa ei ole letkuja eikä johtoja kytkettäväksi. Mitä meinaatte, olisiko markkinoita?

Ideassa sähköpuoli hoidetaan kärryn pyörässä olevalla generaattorilla joka lataa akustoa jonka tehtävänä on sitten hoitaa nuo valojutut ja sen sellaiset.

Jarrupuolta varten on sitten pyörässä kompura joka hoitaa painetta ihan jumalattoman suureen painesäiliöön josta ei jarrupaine lopu pienelläkään nopeudella.

Kaikki ohjaustoimenpiteet kuten valojen sytys/sammutus, jarruvalot, vilkut ja jarrupaineen säätö hoidetaan langattoman radioyhteyden avulla suoraan vetoautosta.

Eikö olekin helppoa, peruutat vain kärryn kiinni ja lähdet ajamaan. Ja jätettäessä kytket vain perävaunujarrun päälle painat napista vetokidan auki ja lähdet ajamaan. Ei enää turhaa hyppimistä!

4

1903

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varma että

      joka isäntä on valmis maksamaan siitä että rengin ei tarvitse juosta kytkemässä letkuja/johtoja. En tiedä sitten olenko tyhmä vai mikä, mutta itseäni ei juurikaan harmita jokaisella kytkentäkerralla käydä samalla katsomassa mm. kärryn valojen toiminta. Siitä kun samalla kiertää auton toista puolta takaisin näkee kohtuupienellä vaivalla esim pyörän pulttien hävikin.

    • Johdoton

      Unohdit pikahiivan,pitäähän kipin myös nousta.

      • eikä siinä vielä kaikki

        Radio-ohjattavat EBS-jarrut saattavat vaatia painesäiliön koosta huolimatta ihan pikkasen tuotekehittelyä ja ehkä kaks tai kolme testiä saadakseen tyyppihyväksynnän - toivottavasti lompsa on kehittelijällä kunnossa :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1541
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      1174
    3. 84
      1034
    4. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      42
      847
    5. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      816
    6. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      92
      784
    7. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      14
      737
    8. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      715
    9. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      715
    10. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      676
    11. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      615
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      612
    13. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      610
    14. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      591
    15. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      570
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      546
    17. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      73
      537
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      43
      536
    19. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      523
    20. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      17
      477
    Aihe