on tosi viisas kommentaattori taitaa olla oikein ministeri joka naama peruslukemilla toteaa ettei maajussien tarttisi sukupolvenvaihdoksessa maksaa ollenkaa veroo , vitsikästä , nuo maajussit saavat jo tukee lopetus ja elotustukee kun nyt vielä lopetettaisiin maajusseilta verotus niin olisihan se todella maajussien sitä itteensä , ilmatteeksi vaan ja toiset makselee maajussien verot ja kaiken kukkuraksi alotus ja lopetustuet veronmaksajien pussista , onko törkeempää pummia enään kuultu.
nythän
se vasta
261485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
vasta todella halpenisi.tuotantovälineet voisi siirtää edullisesti seuraavalle sukupolvelle,eikä tarvitsi ensin kerätä rahaa veljojen maksuun.
kun vielä kaikilta muiltakin yrittäjiltä vähennettäis veroo ja lisättäs tukee niin tää yhteiskunta olis tosi halpaa pummailtas kaikki...
ettei viljelijät maksa veroo.Mitenkäs se sitten vaikuttaisi jos veroa ei tarvitsisi maksaa.No ei mikään muuttuisi.
mutta kuluttaa verorahoja silmä tapilla.Tukee sehän on selvää , euhun liityttiin kaikkien muitten tahdosta muttei maajussien muuthan ne tuet väkisin maajusseille ajoi aivan.
Miten voit kuvitella alan maksavan oikeasti veroa, jos se saa kaiken aikaa veronmaksajien tukena huomattavasti enemmän kuin maksaa yhteiseen kassaan?
Minä olen sen verran perillä matematiikasta, että tuollainen yhtälö on mahdoton.
Kuin maksaisit lapsillesi viikkorahaa 10€ ja perisit takaisin veroina 2,8 €.
Siis onko se sitten veronmaksua lapsiltasi yhteisen hyvän eteen. Voiko sillä siis maksaa oikeasti kaikenlaisia kuluja taloudessasi (yhteiskunnassa terveyden hoidon, tiet, poliisin, armeijan, koulutuksen jne, jne).
On siis aivan älytöntä väittää maatalouden maksavan ollenkaan veroja.
Samahan koskee myös työttömiä, eläkeläisiä, vammaisia, maahanmuuttajia ym. ym.
Enkä tarkoita nyt, että syy olisi niiden jotka eivät maksa. Edellytyksiä vaan ei ole.
Mutta ihan sama se on näissä sukupolvenvaihdoksissa.
Mitä hyödyttää ottaa siitä jokin vero ja jakaa se sitten milloin milläkin nimikkeellä takaisin tilalle. Mm. luopumiseläke, nuoren viljelijän... jne, jne.
Ei yhtään mitään älyä.
Antaa töitä vain verovirkailijoille ja varsinkin byrokraateille. Niin ja toki leivän myös:)
ole järkee kaikki pohjamutia myöden täytyisi laittaa uusiksi , maajussit tulosvastuuseen ei ole muuta mahdollisuutta , maajussi on sontinu omaan pesäänsä..
stadin jussi vauhdissa
maajuntti joka on tarpeeksi katsellut maajussien tuki sirkusta olis jo aika ruveta tekeen jotain tukiensa eteen.
työnantajain alkaa vaatia, että työntekijä ostaisi sen tuotannossa tarvittavan koneen, jolla se leipänsä ansaitsee, eikä toisen koneella ilmaitteeksi elantoaan hanki.
Kaikki yrittäjät ostavat omat koneet ja laitteet.
ettei ketään tueta , eikä jaeta investointitukee eikä muutakaan apua veromarkoista , kuka nyt kusettaa.
Onkohan kuitenkin niin, että palkansaaja on osa tuotantokoneistoa, jonka juuri sen omistaja haluaa palkata?
Saavuttaakseen suuremmat voitot, kuin viime vuonna?
Miksi siis palkatun palkansaajan, ammattilaisen, pitäisi maksaa tuotannosta hyötyvän omistajan investoinneista?
Kertoisitko?
palkansaajien , teollisuuden ja kaupan pitää
hyötyä viljelijöiden alenevasta tulotasosta?????
Eihän vähemmistön sortamisesta ole kysymys ??
Oiskohan tärkeämpää tuotto osakken omistajille
ja kasvava palkka palkansaajalle.
Vastaukseksi ei riitä että: Ota lääkkeesi.
puhut soopaa , tottakai on koneistoa mitä palkansaaja makselee työnantajansa koneita mitä en usko no , mutta jos makselee niin takaa työpaikkansa mutta sitä en ymmärrä että kaikki veronmaksajat makselemme maajusseille ja silti ei maajussi osallistu veron maksuun kun jotenkin paperilla.
Sailas on huolissaan elintarviketeollisuuden loppumisesta Suomessa maatalouden alasajon seurauksena, onko hän mielestäsi täysin väärässä?
"Miten voit kuvitella alan maksavan oikeasti veroa, jos se saa kaiken aikaa veronmaksajien tukena huomattavasti enemmän kuin maksaa yhteiseen kassaan?"
Tuolla perusteella veroja maksamattomien lista on pitkä, ehkäpä itsekkin kuulut siihen kastiin!
"silti maajussi ei osallistu veronmaksuun kun jotenkin paperilla. Miten paperilla voi osallistua veron maksuun?
maajussina vero kierrätetään paperilla niin ettei loppujen lopuksi maajusseille jää muuta kun palautusta ja tukee ja muita rahotuksia verottajalta , ettei maajussien maksamat verot paperilla mitenkään riitä siihen mitä maajusseille maksellaan on se vaikeeta irrota tissiltä ja oppia käveleen.
eli maajussien propakandaa , miljoona omistajille maksellaan tukee eikä se riitä kun kaikki otetaan huomioon kaksimiljardia ei riitä voi kertoo kolmella kun lasketaan maajussien saama hyöty verorahoista ilmasista , puhelet perseestä olet pihalla kun lumiukko ajattele vähän jos sulla on millä ajatella , yritä omillas olet yrittäjä niin muutkin yrittäjät yrittää eivätkä ole aina poraamassa .
KOITA HAKEA APUA !!
tarpeen on joten kipin kapin nyt vaan.
samassa kirjoituksessa mainittiin myös tilojen vähenemisestä edelleen.
Mikäs siinä jos haukut muita, kukahan se sieltä peilistä katsoo sua takaisin, naama vihreenä niiiin kateudesta maajusseille.
Hommaa tila itelles ja kokeile miten helppoa ja yksinkertaista on vuolla kultaa....
P****** mitä maailmalla liikkuu
vähän eroa tekeekö 40h/viikko vai joka viikko 52* 50h/viikko
naama kuuluu maajusseille , vaikka se nyt on maajussien geeni perimäää.
mersut ja pemarit, ja veden lisäys maitoon, stadin jussi?
huomasit kyllä säkin olet huomannut maajussien pummaamisen olen samaa mieltä tuet pois maajusseilta kundi.
En tiedä mistä löytyy niitä, jotka eivät maksa veroja, mutta itse olen liki neljäkymmentä vuotta ollut maatilalla ja joka helkutin vuosi jo ennakkoon maksanut veroja ja harvemmin niitä takaisin tuli vaan lisää pyydettiin, kun veroilmoitus oli tehty.
Ja millä sen saisi näiden kovakalloisten päähän, että tuet ovat korvausta alennetuista tuottajahinnoista ja verotettavaa tuloa nekin.
Ja sitten se kateus - menkää ja ostakaa maatila - kyllä niitä löytyy ja alkakaa nauttia maajussin ihanasta elämästä ja varsinkin niistä suurista tuista ja huomioikaa, että mitä isompi tila sen isommat tuet!
mennä ei verottajalla ole velvollisuutta maksella korvauksia maajusseille , on paljon mahdollisuuksia hoitaa alkutuotanto kuntoon kun nuo perusteettomat korvaukset vain roikkuu edelleen , ei ole ainoastaan tuet on paljon muuta te rahotus , investointituki , lopetus ja alotustuki ,sivutoimeentulotuki , lomittajat , eläkemaksut valtio makselee , elelkää omillanne niin kellään ei ole mitään sanomista yrittäkää eres niin me muutkin teemme.