VN1500 Classic

Olen kaupoilla VN1500 Classicista. Ajettu 32tkm ja vuosimalli 1999. Olen kuullut ongelmia esiintyvän alle 1997 vuoden malleissa, lähinnä kytkimen ja nokka-akselin kestävyydestä. Pyörä on hieno ja kuume kova. Mitä mieltä olette kyseisen vuosimallin pyörästä?
61700
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kannattaa ostaa uudempi pyörä vaikka vähän pienempi samanhintainen jos ei kokemusta/halua
rakennella.

Äänestä
  • Mihin perustuu sanomisesi "jos ei kokemusta/halua rakennella"?
    Tarkoitatko että 32tkm ajettua Classicia joutuu kovasti rakentamaan/korjaamaan.
    Rakentaminenhan on monesti omasta halusta kiinni, mutta korjaamaan joutuu jos paikat menee rikki.

    Äänestä

Ei muuta kun kaupoille.Toimiva peli,ei ongelmia.Kokemuksesta voin kertoa.

Äänestä

Osta pois. Itsellä vastaava -98 mallia. Kone ei ole sama kuin niissä vanhemmissa.

Äänestä
  • hädintuskin sisäänajettu...
    Ei atida olla ihan heti atrvetta korjaukseen....

    Äänestä

Kyseisestä 1500 cc pyörästä on otettu tosi vähän tehoja irti että en ollenkaan tajua mitä tarkoitat pelkääväsi. Koneella ajannee huoletta yli 100.000 km ilman suurempia korjaustarpeita.

Itselläni on vuodesta 2004 ollut Kawa VN15 SE vm-93 /72hv nyt 45.000 mailia mittarissa. Nelivaihteinen.

Tässä korjaukset 15.000 - 45.000 mailin aikana:

-toisen pakoputken sisäputki irti sylinteriseinämän kiinnityskohdassa(hitsattu)

-vaihdevivun stefa vaihdettu öljyvuodon takia

-jäädyttimen puhaltimen teräskuori hankasi kuoppasella tiellä reiän jäähdyttimeen.(paikattu)

-laturi alkaa vetää viimeisiään - kohta vaihdettava.

Muuta: öljyä kuluu kohtalaisen paljon. Tiedä sit minne se menee. Pakoputki ei savuta, sitä ei vuoda maahan eikä jäähdytysveteen ole tullut pisaraakaan.

Jalkalevyt ovat turhan leveitä ja ottavat joskus maahan kurveissa niin että kipinät lentää ja kolina kuuluu. ;-)

Ilman pleksiä en ajais tällä ollenkaan. Pleksillä ajelee mukavasti yli 1000 km päivässäkin ilman kärpäsen kärpästä suussa tai silmissä. Eikä sade haittaa. Kapea eturengas 19´´ - 20 ´´ takaa hyvän pidon sateessakin.

Kulutus: tankillisella 13 l pääsee 140-250 km riippuen ajotyylistä ja nopeudesta. Useimmin joutuu tankkaamaan jo 170-180 km kohdalla - eli turhan usein. ;-(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jussipussi kirjoitti:

Olen kaupoilla VN1500 Classicista. Ajettu 32tkm ja vuosimalli 1999. Olen kuullut ongelmia esiintyvän alle 1997 vuoden malleissa, lähinnä kytkimen ja nokka-akselin kestävyydestä. Pyörä on hieno ja kuume kova. Mitä mieltä olette kyseisen vuosimallin pyörästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu