talous kuralla ja euroalueen korot alhaalla nostaen asuntojen hintoja muualla. Nyt Saksan talous kohentunut, asunnot alkavat taas mennä siellä kaupaksi, korot euroalueella nousevat ja asuntojen hinnat laskevat. Lisäksi kun lainanoton joustot on jo käytetty, niin hintataso kestämätön ja markkinat korjaavat tilanteen sopeuttamalla hintatason kysyntää ja maksukykyä vastaavaksi.
Saksassa hinnat
alhaalla
1213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Lainaus:"Nyt Saksan talous kohentunut, asunnot alkavat taas mennä siellä kaupaksi, korot euroalueella nousevat ja asuntojen hinnat laskevat".
Eli väität tosissasi että lisääntynyt kysyntä laskee hintoja, opiskeletko kenties samassa kauppakorkeakoulussa Puffelsonin kanssa?
Vielä kerran teille tietämättömille;
1. Talous kasvaa => ostovoima paranee => inflaatio uhkaa => korkoja nostetaan.
2. Ostovoima pienenee liikaa => talous heikkenee => korkoja lasketaan => talous elpyy.
Koska te tuhnut tajuatte että korot ovat vain osa suurempaa kokonaisuutta? Esimerkiksi viime vuonna korot nousivat paljon, MUTTA keskimäärin palkkatulot nousivat enemmän kuin korkomenot.