Ajattelin hakea suorittamaan opettajan pedagogisia opintoja ammatilliseen opettajakorkeakouluun, josta saa "yleisen pedagogisen pätevyyden". Tarkoittaako tämä siis sitä, että ko. koulutuksella saan täyden pätevyyden opettaa ainettani (äidinkieli) myös lukiossa ja peruskoulussa? Olen kuitenkin suorittanut niihin vaadittavat opinnot suomen kielestä ja kirjallisuudesta. Vai täytyykö minun suorittaa pedagogiset opintoni vain yliopistossa ja sielläkin suuntautua lukio- ja peruskouluopetukseen?
Yleinen pedagoginen pätevyys
11
8545
Vastaukset
- yliopistossa
täytyy opiskella, suomen ja kirjallisuuden opiskelijoille on oma pedagoginen koulutuksensa, joka on enemmän räätälöity nimenomaan äikänmaikoille.
Opettajakorkeakoulu (amk) on lähinnä siis amisopettajille, esim. kirvesmies voi käydä sen, mutta kirvesmiehille ja putkimiehille ei ole omia koulutuksiaan, vaan siellä on käsittääkseni tällainen "yleinen pedagoginen pätevyys".
Sinä kuitenkin akateemisena eri sarjassa.
Tosin amiksissakin voi olla vaikka lisensiaatteja opettajina, joten kirjo on iso.- nytnyt
Ammattikoulun opettajan pätevyys on korkeakoulututkinto opetettavalta alalta suoritetut pedagogiset opinnot!
Yleisaineiden ( kielet mm.) opettajat ovat oman alansa kandin tutkinnon suorittaneita.
(kirves/ putkimies ei koskaan saa pätevyyttä
amisopettajaksi!) - Tsot tsot
nytnyt kirjoitti:
Ammattikoulun opettajan pätevyys on korkeakoulututkinto opetettavalta alalta suoritetut pedagogiset opinnot!
Yleisaineiden ( kielet mm.) opettajat ovat oman alansa kandin tutkinnon suorittaneita.
(kirves/ putkimies ei koskaan saa pätevyyttä
amisopettajaksi!)Ammattikoulun opettaja ei tarvitse oman alansa korkeakoulututkintoa (kaikilla aloilla ei edes ole sellaista), vaan oman alansa korkeimman tutkinnon (esim. erikoisammattitutkinnon).
Suoritettuaan em. tutkinnon voi hakea pedagogisiin opintoihin ja saada sitä kautta pätevyys. - viisaasti
Tsot tsot kirjoitti:
Ammattikoulun opettaja ei tarvitse oman alansa korkeakoulututkintoa (kaikilla aloilla ei edes ole sellaista), vaan oman alansa korkeimman tutkinnon (esim. erikoisammattitutkinnon).
Suoritettuaan em. tutkinnon voi hakea pedagogisiin opintoihin ja saada sitä kautta pätevyys.Millä alalla ei tällä hetkellä ole korkea/ammattikorkeakoulututkintoa?????!!!!
- partureilla
viisaasti kirjoitti:
Millä alalla ei tällä hetkellä ole korkea/ammattikorkeakoulututkintoa?????!!!!
jnejne.
Ensimmäinen vastaaja oli oikeassa.
Sen korjaan vielä, että kielenopettajat amiksessa ovat tietenkin maistereita. - tietoaaa
partureilla kirjoitti:
jnejne.
Ensimmäinen vastaaja oli oikeassa.
Sen korjaan vielä, että kielenopettajat amiksessa ovat tietenkin maistereita.Puusepän koulutuksella ei voi pätevöityä amm.koulun opettajaksi. Ammttikorkeakoulun insinööritutkinto puutekniikan opintoalalta on
pohjakoulutuksena.
Myöskään parturi ei voi ryhtyä päteväksi opettajaksi. Alin tutkinto on kauneudenhoitoalan ammttikorkeakoulututkinto (= estonomi AMK ).
Ja niitä muita mainitsemisi jne.. tutkintoja ei
ole olemassakaan. Sinulla on kymmenen vuotta
vanhaa tietoa. Työelämässä sattaa vielä olla
mainitsemiasi puuseppiä opettajana, mutta nyky-säädösten mukaan se ei ole enää mahdollista.
nimim.opo
- soppa
Tiedustelin juuri omasta yliopistostani yleisestä pedagogisesta pätevyydestä. Opintoasiainpäällikkö kertoi, että ammatillisesta opettajakorkeakoulusta saatu pedagoginen pätevyys vastaa yliopistosta saatua pedagogista pätevyyttä. Eli muodollisesti saman pätevyyden saa molemmista.
Eri asia on tietenkin, miten töitä haettaessa valintaan vaikuttaa se, onko hakija auskultoinut esim. Norssissa. Jos esim. tähtäät kuitenkin peruskouluun tai lukioon opettamaan, olisi ehkä suositeltavampaa suorittaa pedagogiset yliopistossa, sillä siellä auskultoitaessa ollaan paljon tekemisissä murrosikäisten lasten ja nuorten kanssa. Samaa kokemusta ei ammatillisesta opettajakorkeakoulusta saa.
Itse painiskelen myös päätöksen kanssa, haenko ammatilliseen opettajakorkeaan. Minulla aineina ovat kielet ja niiden opettaminen esim. amk:ssa olisi ainakin minusta mielenkiintoista. Palkkakin olisi parempi kuin peruskoulussa tai lukiossa, jos vain sattuisi paikan saamaan. Taidan silti kuitenkin yrittää yliopiston pedagogisiin opintoihin... mene ja tiedä...- mitään
Tarkoitatko, että Norssissa auskultoineet olisivat etusijalla palkattaessa opettajaa?
Väärä luulo. Kunhan on auskultoinut, se riittää. - jopsukkainen
mitään kirjoitti:
Tarkoitatko, että Norssissa auskultoineet olisivat etusijalla palkattaessa opettajaa?
Väärä luulo. Kunhan on auskultoinut, se riittää.Meille ainakin sanottiin yliopistolla, että ei kannata tehdä AMK:ssa pedagogisia, jos aikoo lukioon tai peruskouluun. Siellä se harjoittelu ei oikein vastaa sisältöjä, koska siellä ei ole äidinkielessä opettajia ja eikä kunnolla ryhmääkään. Koska äidinkieli ei kuulu AMK:ssa opetettaviin aineisiin, tuo katsotaan huonoksi asiaksi esim. kun hakee töitä. Siellä ei siis löydy kunnolla ohjaajia eikä myöskään sisällöt vastaa yliopistolla suoritettuja pedoja. Kannattaa siis hakea yliopiston puolelle. Olin itse tilanteessa, jossa pedoihin oli ruuhkaa ja harkitsin tuota AMK-vaihtoehtoa. Myös AMK:sta sanottiin, että ei kannata hakea.
- AMK2005
jopsukkainen kirjoitti:
Meille ainakin sanottiin yliopistolla, että ei kannata tehdä AMK:ssa pedagogisia, jos aikoo lukioon tai peruskouluun. Siellä se harjoittelu ei oikein vastaa sisältöjä, koska siellä ei ole äidinkielessä opettajia ja eikä kunnolla ryhmääkään. Koska äidinkieli ei kuulu AMK:ssa opetettaviin aineisiin, tuo katsotaan huonoksi asiaksi esim. kun hakee töitä. Siellä ei siis löydy kunnolla ohjaajia eikä myöskään sisällöt vastaa yliopistolla suoritettuja pedoja. Kannattaa siis hakea yliopiston puolelle. Olin itse tilanteessa, jossa pedoihin oli ruuhkaa ja harkitsin tuota AMK-vaihtoehtoa. Myös AMK:sta sanottiin, että ei kannata hakea.
AMK:ssa on äidinkielen opettajia. Ainakin meillä oli luentoja esitelmän tekemisestä ja esittämisestä sekä kirjallisen työn ulkoasusta.
- Zeppo
Ammatillisen opettajakorkeakoulun pedagoginen pätevyys kelpaa myös peruskoulujen ja lukioiden aineopettajien tehtäviin, kunhan sinulla on vähintään cum lauden verran kyseisten aineiden opintoja suoritettuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410