Rex Stoutin

Olen viime aikoina harjoittanut aivojenlepuutusta ylipainoisen yksityisetsivän ja hänen hurmaavan apurinsa Archie Goodwinin parissa. Varsinainen löytö koko kirjasarja, vähän vanhempia dekkareita, mutta pesevät mennen tullen monta nykypäivän raapustelijaa. Suosittelen lämpimästi!
4319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Katsopa, jos mahdollista, tiistaisin FST5-kanavalla yhdeksän jälkeen Nero Wolfe -sarjaa.

Äänestä
  • "Katsopa, jos mahdollista, tiistaisin FST5-kanavalla yhdeksän jälkeen Nero Wolfe -sarjaa."

    Byääh, miksi minun piti tulla vilkaisemaan tänne vasta keskiviikkoaamuna? En ole todellakaan tiennyt Wolfen ilmestyvän livenäkin Suomessa. Jospa ensi tiistaina sitten pääsen näkemään, miten Archie tanssittaa Lily Rowania.

    Totta on se, että Nero Wolfe -kirjoja lukee aina uudelleen ja uudelleen. Oma suosikkini on Ovikello soi, mutta muutkin Stoutin kirjoittamat ovat mainioita. Onneksi hyllyssäni on niitä pitkä rivi, alkuperäisiä mustakantisia Sapoja...

    Äänestä

tämä kaksikkohan on aivan ehdoton suosikkini. Miten vasta nyt siihen törmäät. Minä luen niitä säännöllisesti aina uudestaan ja uudestaan. Yhtään ei häiritse, että jo etukäteen tietää tarinan juonen. Henkilöhahmot ovat aivan mahtavia.

Äänestä
  • kirjoissa on hienoa henkilökuvaus ja ainakin minä näen ne kuin filminä eli "kulissit" on kuvattu myös hyvin.

    Archie on ehdoton suosikkini enkä aina ole niin varma että Nero olisi se ainoa nero asioita ratkaistaessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nero Wolfe kirjoitti:

Olen viime aikoina harjoittanut aivojenlepuutusta ylipainoisen yksityisetsivän ja hänen hurmaavan apurinsa Archie Goodwinin parissa. Varsinainen löytö koko kirjasarja, vähän vanhempia dekkareita, mutta pesevät mennen tullen monta nykypäivän raapustelijaa. Suosittelen lämpimästi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu