Olen hankkinut videoiden hajottua viime vuonna kovalevyllisen, tallentavan DVD pyörittimen. Nyt edessä on digiboxin hankinta. Löytyykö perusboxia kahdella virittimellä? Tuntuu vaan järjettömältä hankkia tallentava boxi, koska hyllyssä on jo kovalevyllinen tallentava DVD. Mitäs jos ostaa pari 40-50€ perusboxia? Saisiko niiden avulla tilannetta ratkaistua vai onko tuloksena vaan ajastus-, scart- ja kaukosäädinhässäkkä?
onko perusboxeja
kahdella virittimellä?
5513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä se tallentava vaan kannattaa hankkia. Ei ole mitään ylärajaa yhdessä taloudessa sakkittujen kovalevyjen määrällä. Toki kahdella perusboksillakin voi tulla toimeen (kunhan ovat erimerkkisiä), mutta on se aikamoista purkkaviritystä.
Suosittelen sovinnolla tallentavaa boksia. Siitäkin saat siirretyksi tallenteet sille DVD-laitteelle.
Kun kerran kokeilet tallentavaa boksia, et varmaan halua mitään digiboksi-kovalevyDVDtallennin hässäkkää normaaleihin ajastuksiin. Jo yhden virittimen tallentava boksi on kiva - ajastukset lastenleikkiä, ja ehdit tallentaa kiinnostavan olevan ohjelman kokonaan vielä sen loputtuakin tai keskeyttää jonkun suoran ohjelman vaikka saunan ajaksi pelkästään pause-napilla, laitehan tosiasiassa tallentaa kovalevylleen koko ajan sitä katsottavaa kanavaa (ainakin mun halpis).
Halvemmaksi tulee hankkia kaksi (erimerkkistä) perusboksia nyt ja ostaa tallentava joskus tulevaisuudessa, kun niiden hinnat halpenevat ja tekniikkakin toimii paremmin. Käytännössä maksaisit yhteensä kolmesta boksista vähemmän kuin yhdestä kahden virittimen boksista nyt.
Kaukosäädinongelma tietysti saattaa hieman hankaloittaa elämää, mutta sitäkin helpottaa jonkin verran yleiskaukosäädin.
Maksukanavien kanssa tallentava boksi saattaa olla parempi ratkaisu, sillä ainakin kaapelissa pitää tällä hetkellä tilata ja maksaa koko paketti kahteen kertaan, jos haluaa tallentaa ja katsoa samaan aikaan kahta eri maksukanavaa.
Kahden virittimen ja ulostulon laitetta ilman talleninta ei tietoni mukaan Suomen markkinoilla ole. Tai tallentimellakaan.
>>ainakin kaapelissa pitää tällä hetkellä tilata ja maksaa koko paketti kahteen kertaan, jos haluaa tallentaa ja katsoa samaan aikaan kahta eri maksukanavaa.
Ei tosiaan Suomen markkinoilla ole näkynyt kahden virittimen kiintolevyttömiä bokseja. Saksassa noita taas näkyy olevan useammallakin merkillä. Esim. Topfieldiä maahantuovan Kjaerullfin sivuilla mainostetaan kahden virittimen Maximum-boksia (ilman kiintolevyä) (http://www.kjaerulff1.com/catid.198/pid.42/38.aspx) . Boksissa näkyy jo olevan suomenkieliset valikot ja dvb-tekstitys tuki. Kaupoille voisi laittaa vähän painetta, että alkaisivat ottaa näitä Suomessakin valikoimiinsa.