voiko ivf:än onnistumista itse edesauttaa?

niin eli onko ivf:än aikaisella muulla elämällä vaikutusta hoidon onnistumiseen..?
juurikin nämä liikunta, tupakka, alkoholi, ruoka...siis kaikki....

jos joku osaa vastata niin kertokaahan koska kaikki tuota kokevat varmastikin haluttais kaikkemme tehdä jotta hoito saisi halutun lopputuloksen=)
41017
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tätä olen itsekin monesti pohtinut, toinen IVF ensi viikolla ja nä mä tulivat ensimmäisenä mieleen:

1. Tupakkalakko

2. Ei alkoholin käyttöä siirron jälkeen

3. Punaviinilasillinen illassa saattaa sen sijaan lisätä verenkiertoa kohdun alueella ja siten auttaa alkion kiinnittymisessä.

4. Runsaasti vettä päivittäin, parisen litraa on hyvä määrä.

5. Aspiriini (ehdottomasti vain puolikas päivässä, 50mg) ohentaa verta ja saattaa myös auttaa kiinnittymisessä.

6. Multivitamiinikuuri jo hyvissä ajoin ennen siirtoa.

7. Kalanmaksaöljykuuri (hyviä rasvoja!) samoihin aikoihin kuin edellinen.

8. Liikuntaa päivittäin, mitään liikuntamuotoa ei tarvitse erikseen välttää.

9. Syö terveellisesti, ei siis pikaruokaa, pizzoja tai eineksiä. Paljon hedelmiä ja vihanneksia. (Itse pidän aina siirron jälkeen hevi-kuurin, jolloin syön myös töissä lounaaksi salaattia ja täysjyväleipää.

10. Elä muuten mahdollisimman normaalia elämää, keksi itsellesi kivaa tekemistä, lähde vaikka käymään viikonloppulomalla jossakin, se lyhentää piinistelyaikaa! :)

Mutta painotan vielä, ettei epäonnistuneesta hoidosta saa syyttää itseään tai tekemisiään (tai tekemättä jättämisiään). Alkio kiinnittyy jos on kiinnittyäkseen, valitettavasti siihen ei auta poppakonstit :(

Äänestä
  • 4 ivf onnistui ja ihme sentakia että en mietinyt ollenkaan että tulisin raskaksi ,elin ihan sama elämää poltin ja en mietinut ,myös sentakia että suunitelime matkaa ja mulla oli vaan matka kuumee ,otin varmuuden vuoksi raskaustesti mukaan,2 päeva juhlituu ja 3 päivä aamulla rinnat olit tosi kipeäät,tein testin olin krapulassa ja ihme, siinää oli elämää ensimeinen plussa ,tuli tottakai huono tunne, että en mietinut juhliessä että saatan olla raskana,sitten sen jälkein otin rauhallisesti ja mietiessä, että minusta tule nyt äiti!

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    4 ivf onnistui ja ihme sentakia että en mietinyt ollenkaan että tulisin raskaksi ,elin ihan sama elämää poltin ja en mietinut ,myös sentakia että suunitelime matkaa ja mulla oli vaan matka kuumee ,otin varmuuden vuoksi raskaustesti mukaan,2 päeva juhlituu ja 3 päivä aamulla rinnat olit tosi kipeäät,tein testin olin krapulassa ja ihme, siinää oli elämää ensimeinen plussa ,tuli tottakai huono tunne, että en mietinut juhliessä että saatan olla raskana,sitten sen jälkein otin rauhallisesti ja mietiessä, että minusta tule nyt äiti!

    Eikö sinulle, edellinen kirjoittaja, tullut mieleen, että voit olla raskaana, vaikka sinulle oli tehty alkionsiirto??! Voi, kuinka saisi itsensä ottamaan hoidot yhtä kevyesti...? ONNEA PALJON ONNISTUMISESTA!:)

    Äänestä

  • kuinka? kirjoitti:

    Eikö sinulle, edellinen kirjoittaja, tullut mieleen, että voit olla raskaana, vaikka sinulle oli tehty alkionsiirto??! Voi, kuinka saisi itsensä ottamaan hoidot yhtä kevyesti...? ONNEA PALJON ONNISTUMISESTA!:)

    voi olla että kun 3 ivf ei onnistunut ja yritin tehtää kaikeen niin kun piti, en uskonut, että täma onnistuis!poltin silti tupakaa ja join,olin 2 päeva matkalla ja viina maistui ,ma vaan rentoituin täysillä ,ennen kun 3 aamu heräisiin ja rinnat oli tosi kipeät,silloin tein elämässä ensimmäisen plussaan ja vielä krapulassa,en olis koskaan uskonut, että krapulassa teen plussa! toivoon ,että sinäkin et mieti siitä kiinituko vaa ei,mieti ihan muuta,tiedän ,että on vaikeeta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


evastiinaliina kirjoitti:

niin eli onko ivf:än aikaisella muulla elämällä vaikutusta hoidon onnistumiseen..?
juurikin nämä liikunta, tupakka, alkoholi, ruoka...siis kaikki....

jos joku osaa vastata niin kertokaahan koska kaikki tuota kokevat varmastikin haluttais kaikkemme tehdä jotta hoito saisi halutun lopputuloksen=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu