kaikissa lehdissä yleensä lehdet ovat hakeneet julkkiksien ulosotto listan siis voiko kuka tahansa hakea vaikka minun ulosotto listan jostain . miten se onnistuu toisen henkilön hakea lista eikö se ole henk kohtainen. Voinko vaan menna johonkin ja pyytää vakka anoppini listan jos sillä olisi sellainen
ulosotto lista
2
2158
Vastaukset
- sen saa
Se on julkinen ja maksua vastaan sen saa. Itse saa ainakin kerran vuodessa ilmaiseksi.
- caveat.emptor
..eli julkisista tiedoista on osittain kyse. Eli:
"Rekisteritietojen julkisuus ja luovuttaminen (27.6.2003/679)
30 § (27.6.2003/679)
Rekisteritietojen julkisuus
Ulosottorekisteriin talletetut tiedot, joista voidaan antaa 31 §:n 1 momentissa tarkoitettu todistus, ovat julkisia, ja muut rekisterin tiedot salassa pidettäviä.
31 § (27.6.2003/679)
Todistus ulosottorekisteristä
Jokaisella on oikeus saada paikalliselta ulosottoviranomaiselta nimeämäänsä henkilöä ulosottoasian vastaajana koskeva todistus ulosottorekisteristä. Todistukseen merkitään pyynnön esittämispäivää edeltäneiden kahden vuoden aikana talletetut seuraavat tiedot:
1) hakijan ja vastaajan nimi sekä vastaajan syntymäaika ja kotikunta;
2) ulosottoasia, sen vireilläoloaika ja passiivisaatavaksi rekisteröinti;
3) hakijan saatavan määrä ja hakijalle tilitetty määrä;
4) estetodistuksen laatu ja päivämäärä.
Todistus annetaan tulosteena ulosoton tietojärjestelmästä. Jollei 1 momentissa mainittuja rekisterimerkintöjä ole, myös siitä annetaan todistus.
Todistus voidaan antaa pyyntöä edeltävien neljän vuoden ajalta, jos pyytäjä osoittaa, että tieto on tarpeen hänen toimeentulonsa tai muutoin painavan yksityisen etunsa taikka tärkeän yleisen edun turvaamiseksi.
Ennen todistuksen antamista todistuksen pyytäjän nimi, ammatti ja asuinpaikka sekä keskeinen 3 momentissa tarkoitettu perustelu tulee tallettaa ulosoton tietojärjestelmään. Rekisteröidyn pyynnöstä hänelle on annettava tieto siitä, kenelle on viimeisten kuuden kuukauden aikana annettu häntä koskeva todistus ulosottorekisteristä."
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1895/18950037001?
Tuossa 31 §:ssä mainitut tiedot voi siis saada kuka tahansa. Pitää kuitenkin muistaa että otteen saajasta jää aina merkinnät rekisteriin, ja velallinen saa tarvittaessa tietää kenelle hänen tietoja on luovutettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1452505Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?2031190Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131091Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389940Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi298911- 98888
- 66868
- 53851
- 46839
- 60822