teidän mielipiteenne, kiitos.

noitanoita

Hei! Olen tekemässä äidinkielen kurssityötä, ja päätinpä tehdä noituudesta ja wiccalaisuudesta. Tahtoisin mukaan pieniä kommentteja molemmilta vastalaidoilta, wiccalaisilta ja myös sen vastustajilta.

Mitä mieltä olette noituudesta?
Harjoitatko uskontoasi julkisesti vai salassa muiden uskontojen harjoittajilta? miksi?

kiitos kovin :)

3

636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ingentinget

      Ihanaa :D Kaverini tekeekin uskonnonkurssityö wiccalaisuudesta :)
      (Anteeksi etukäteen suomenkielestäni :P)

      Olen itse wicca (sanotaanko suomeksi että ollaan wicca/wiccan tai wiccalainen..?), ja siis olen myös myönteinen noituuteen. Olen ollut wicca melkein puolitoista vuotta, ja olen ollut kiinnostunut noituudesta ja ockultismistä niin kauan kuin muistan. Mutta vasta tänä syksynä "kertoin" ihmiselle että harjoitan wiccaa. Minulla on kolme kaveria joita ovat myös wiccoja/wiccalaisia, ne tiedät, ja sitten... no,

    • luminara

      Olen wicca eli suhtautuminen noituuteen myönteistä.

      Pienen paikkakunnan asukkaana en tosin pidä hirveää meteliä uskonnosta ja julista julkisesti olevani noita :)(ne jourut nimittäin saisivat varmasti hyvin äkkiä siivet selkäänsä, ymmärtänette mitä tarkoitan.) lähimmät y7stäväni/ perheen jäsenet kyllä tioetävät tämän vakaumukseni...

    • V'ril

      Mitä mieltä olette noituudesta?
      Harjoitatko uskontoasi julkisesti vai salassa muiden uskontojen harjoittajilta? miksi?

      -.-
      Noituus/Taikuus,miksi se mielletään,on hyvin kiistanalainen kysymys sillä jokainen voi 'Noituutta harrastaa millä tavalla tahansa'se ei siis ola dogmaattinen,oppi sääntöjen sanelema uskomus,jokainen luo itse uskomuksensa mutta pohjana on Jumala/Jumalatar/Aurinko/Kuu. ym.systeemi.Ja tämäkin vain Wicca ja Wicce tavoissa.
      Ei kaikki kultaa mikä kiiltää;Coveneissakin on eroja,joissakin on vain Naisia ja joissakin sekä että ja joissakin juhlitaan ilman vaatteita(Sabbat)ja joissakin on tavalliset arki vaatteet ja joissakin on Hupulliset viitat ja väri voi olla myös seremoniallinen,ei välttämättä aina sama huppu tai vaate.
      Olin joskus eräässä covenissa mutta tuli hieman erimielisyyttä asioista,sillä en pidä siitä jos vain 'pukupelleillään'mutta ei suhtauduta vakavasti,mutta kaikilla heillä ei ole ollut edes ylimaallisia kokemuksia,oli lähinnä kuin sunnuntai kerho heh-.-,tämäkö sitten Noituutta ja The Way of The Wise Ones.?..No mitäpä siitä.
      Itselläni on paras aika yö(yllätys yllätys-.-),ja käytän mitä Loitsua/Voima sanaa haluan tiettyihin asioihin tai tapahtumiin,ja joskus vaan menen Luonnon äärelle kuuntelemaan ja hiljentymään,siellä se Opettaja on-.-,ja jotkut käyttävät tiettyjä rituaaleja saadakseen asioita mutta tämä on vain yksi tapa ja tapoja on monia,ja Noituus on SisäistäTyötä,kätevä Noita/Velho osaa 'luoda'taikansa ja merkitä ne 'omaan'Varjojen-Kirjaansa,mikään ei ole pakollista ja parempi muutama 'Taika'kuin 100 hyödytöntä riimustelua.
      -Se jolla on erilainen näkemys,usein tuomitaan,ja se joka myötäilee,sille tulee palkka.
      V.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      67
      2801
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2554
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      431
      2217
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2128
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1692
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1526
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1477
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      26
      1283
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      18
      1165
    Aihe