Hei,kiinnostaisi kokemukset hormoonikorvaushoidon lopettamisesta. Minulta poistetiin kohtu ja munasarjat 46v.Siitä saakka olen syönyt estrogeeniä 1mg/vrk gynekologin seurannassa. Nyt hän ehdottaa, että kokeilisin 8 viikon taukoa, että nähtäisiin millaisia oireita saan.Aloitan tuon kokeilun kesäkuun alusta ( opettaja). Pelottaa millainen kesä on tulossa! Kertokaa millaisia oíreita teille on tullut tällaisista kertaheitolla alkavista vaihdevuosista ja mikä teitä on niissä auttanut!
Olen muuten terve, hoikka ja liikuntaa harrastava.
Olen muuten terve, hoikka ja liikuntaa harrastava.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olen myöskin kohduton ja munasarjaton 56v nainen ,Kohtu poistettu 5v.sitten. Käytin poiston jälkeen estrogeenigeeliä n.2v ja sitten yritin olla ilman, mutta ei se onnistunut, sillä kuumat aallot ja univaikeudet olivat sitä luokkaa, että aloitin uudestaan .Käytin vuoden verran ja taas kokeilin.Enään ei tarvinnut jatkaa.Tosin vieläkin tulee aaltoja ja itku on aika herkässä, mutta niiden kanssa kyllä pärjää.Paikallishoitona , siis emättimen limalkalvoja suojaavana, käytän Vagifem puikkoja, joista en luopuisi mistään hinnasta.
´
Hei, olen kyllä aika paljon nuorempi, 42 v. mutta minulta poistettiin kohtu ja munasarjat puoli vuotta sitten. Syön estrogeenia 1 mg/vrk enkä yhtään tykkää. Kokeilin viikonloppuna jättää pari pilleriä väliin enkä huomannut mitään oireita kotona enkä tänään töissäkään. Olen opettaja myöskin.
Oireet tulevat vasta noin viikon kuluttua lopettamisesta ja aika rytinällä ainakin minulla tuli, hikoilua ja palelua vuoron perään. Pahin vaihe kesti noin puoli vuotta. Nyt olen ollut vuoden ilman hormooneja ja vieläkin hikoiluttaa, varsinkin öisin. Päivisin jo pärjää ihan hyvin. Kaupoissa takki päällä tulee hiki ja ehkä joitakin kertoja päivässä muutenkin. On myös päiviä ettei ole mitään oireita. Olen jäänyt pois työelämästä joten olen pystynyt sinnittelemään. Minulla on kohtu tallella, eli nämä ovat normaaleja vaihdevuosioireita. En tiedä onko Sinun tapauksessasi samoin. Pelkkä estrogeenihän ei ole ymmärtääkseni niin "vaarallista" kuin yhdistelmähoito joka minulla oli.
korvaushoitoa vähän aikaa ja mulla meni kanssa noin puoli vuotta ennen kuin alkoi helpottaa.
Nyt on on jo viisi vuotta mennyt ilman hoitoa ja hikoilua, kuumotusta tulee edelleen silloin tällöin. Hormonihoitoa pelkään ja uskon sen olevan osasyy lisääntyneeseen rintasyöpään.
Jos selviää - vaikka vaikeamman ajan jälkeen "kärsittyään" - ilman hormonihoitoa, niin ei tarvitse sitten jossitella syövän ilmaantuessa, että kunpa en olisi jne...Muutkin tekijät vaikuttavat syöpään, mutta yksikin lisätekijä on joskus liikaa.
Juu, olen huomannut että voi hyvin olla viikonlopun ilman hormonipillereitä. Minulla on Progynova 1 mg/vrk. Senhän luulisi olevan vain hyvä, että tulee vähemmän estrogeeniä syötyä, koska normaalistikin kuukautisten aikana kuuluisi olla vähemmän estrogeeniä. Halvemmaksikin tulee.
Kohtu ja munasarjat on poistettu, olen 43 v. (ja opettaja muuten minäkin). Joudun varmaan vielä yli 10 vuotta syömään näitä pillereitä, joten mitä vähemmän sen parempi, minusta.
Kokonaan lopettaminen on toinen juttu kuin kuurin keventäminen. Vaihdevuodethan tulevat luonnostaankin usean vuoden kuluessa, joten pikku hiljaa vähentäminen voisi ollaa mukavampi tapa kuin romahduttaa koko etrogeenitaso kerralla. Varmasti siitä tulee oireita jos kerralla lopettaa.
Mimä olen myös 43v läkäri suositteli kyllä ottamaan estrogeliä 1mg/päiv ,kun nuorena on poistettu munasarjat ja kohtu niin kuulemma helposti tulee ostoproosi tämä lääke ehkäisee sitä.muutenkin säilyy paremmin.
Ja tulipahan taas tätä palstaa selatessa mieleen että olen unohtanut tänäänkin ottaa estorgeenipillerin. En huomaa mitään eroa voinnissa, olenko unohtanut vai muistanut. Eli ehkä ne oireet on hyvin yksilöllisiä? En tosin aivan tajua, miksi niitä pitää syödä (kohtu ja munasarjat poistettu syövän takia). Tuo osteoporoosilta suojaaminen oli minulle uutta. Mutta eikös estrogeeni kuitenkin lisää rintasyöpäriskiä?
Eli alkuperäiselle kysyjälle vaan, että ei kannata jännittää lopettamista, ja voi sitä lopettamista vähän loiventaakin, jättää vaikka viimeisen kuukauden ajan viikonloppuna sen pillerin pois, tai ottaa joka toinen päivä vain. Näinhän se luonnossakin käy, että hormonin tuotanto loppuu vähitellen. Toisille varmaan tulee oireita enemmän ja toisille vähemmän.