Mitä mieltä olette männyn käytöstä kattopaneeliin? Kannattaako maalata vai lakata? Jos lakkaa, kuinka paljon tummuu vuosien aikaan, ja jos maalaa, tuleeko jossain vaiheessa oksakohdat maalin läpi? Entäs ns. kuultomaalaus?
Mäntyä kattopaneeliksi?
5
4872
Vastaukset
- Luvia Wood
Mutta pintakäsittelynä on uv-suojattu osmo color. Luvian Sahan (Luvia Wood) uusin sarja on tehty männystä, ja sitä myydään vain "osmottuna". Hiukan tietty mänty rupee punertaa oksankohdista, mutta osmoa on helppo laittaa päälle, kun se kerran on öljy. Valkovahaus on huono, ei kestä uv-säteilyä eli kellastuu nopeesti. Lakkaus kanssa hankalaa, ensin täytyy pinta rikkoo, jos meinaa joskus käsitellä uudestaan.
- höyläri
Mänty tummuu aina, jos se on ydinpuuta. Ainoastaan pintalaudasta höylätty oksaton/vähäoksainen pysyy vaaleana (myös pintalaudoissa saattaa olla osittain sydänpuuta, joka varmasti tummuu).
Jos haluaa maalata, kannattaa käyttää kuusipaneelia. - peukku68
mänty kellastuu nopeasti ja poikkeuksetta. Kellastumisen määrään voi vaikuttaa lakan valinnalla jonkin verran, mutta kokonaan sitä ei voi estää.
Lakkaus itseasiassa tummentaa mäntyä heti jonkin verran..
Vaikka puu olisi kuivaa jne niin aina on riski että pihka avaluu jostakin oksasta jos oksia on.
Männyn käsittelyssä on sekin kiusa, että lakatessa ja maalatessa siitä nousee karvoja pystyyn. Joskus voi kaivata hiontaakin välissä..
Valkolakattu tai kuultolakattu mänty on muutamassa vuodessa kellertävää sekin..
Kattoon ottaisin ehdottomasti asuintiloihin kuusen männyn sijaan.- ettäettä
Eiks noi oksat just tuo elävyyttä kattoon,
Naapurissa n 25v vanhaa mäntyä,uv suojattua,
lakattua.Onhan se vähän tummunut vain vähän,
mutta mielestäni nättiä. - valkolakattuun
kuusipaneliin, kun sisäkattoja uusimme. Juuri siksi, että mänty kellastuu niin nopeasti kamalan arkisen näköiseksi. Samasta syystä - ja tietysti myös männyn pehmeyden takia - lattiat laitamme koivusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831479Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä671275Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2281246Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2041246Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121059Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041019Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍134953Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65933- 83849
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123818