Mikä on paras, siis tehokkain nestemäinen HAJUSTEETON pyykinpesuaine kirjopyykin pesuun ( 40 ast)? Pesuohjelma kestää n. 40 min.
Pesukoneen pesuohjelmiahan on niitä lyhyitä, eli 20 min, mutta siinä ei tule puhdasta jälkeä.
Lakanapyykkihän pitäisi vissiinkin ohjeiden mukaan pestä 60 asteessa?
Lidlin keltainen ja vihreä ei ole hajustettu, mutta tuleeko kunnon pesutulos?
Sitten on näitä:
1) ariel
2) bio luvil
3) omo
4) siwa myy erisan-merkkistä ja K- kaupoissa on vähän samanlainen aine. Ne eivä mielestäni ole kyllä tehokkaita aineita.
Laittakaapa mielipiteitä näistä vaihtoedoista?
Allergisuuden vuoksi ei voi käyttää hajusteellisia pesu- eikä huuhteluaineita.
Pyykinpesuaineet- mikä on hyvä merkki?
4
1630
Vastaukset
- kenelläkään
ole kokomuksia näistä.
- Pienen perheen äiti
Me olemme käyttäneet viimeiset kymmenen vuotta Omo Sensitive nestemäistä pesuainetta värillisille pyykeille ja Omo Sensitive jauhetta valkopyykille.
Lakanat ja alusvaatteet pestään meillä 60 asteessa, ne alusvaatteet, jotka eivät kestä kuin 40 astetta, ne sitten 40 asteessa.
Olemme herkkäihoinen perhe eikä ole ollut mitään valittamista. Nestemäinen pesuaine liukenee paremmin pyykkiin ja huuhtoutuukin paremmin pois ja pullon mukana olevaan pesupalloon on helppo annostella 50 ml pesuainetta, eikä sitä mene yhtään enempää kuin jauhettakaan, kun vaan annostelee huolellisesti eikä lorauta umpimähkään.
Omo maksaa jotain 3,50 euroa/pullo ja se jauhe kestää meillä ainakin tosi pitkään kun valkoista pyykkiä tulee vähemmän, mutta valkoiselle se jauhe on parempaa kun siinä on valkaisuainetta.
Huuhteluaineena olemme käyttäneet Comfort Sensitive huuhteluainetta.
Nämä kaikki ovat hajusteettomia. Itse en pidä siitä, että pyykki tuoksuu millekään.
Tehokkaasti on ainakin peseytynyt meidän aikuisten ja yhdeksänvuotiaan pojan pyykit. - tenhos
Lv on hyvä pesujauhe sitä myy jotkut järjestöt joskus suurissakin pakkauksissa meillä kesti melkein vuoden semmonen suurpaketti.
- Lapsiperhe
Minä olen myös LV:n kannalla, tulee puhdasta:)
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291889Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651860Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3711687Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2151219Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221148- 121091
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt81046- 2851015
- 821011
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49968