Kissanhiekka

miukumiuku

Jotain vinkkejä kissanhiekoista joissa hinta-laatu olis suht kohdallaan? ja mitä isommassa säkissä saa, sen parempi.

12

1076

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kissaystävä07

      Hinta-laatu-suhteeltaan paras on mielestäni puupelletti. 20 kg säkki 6-7€, 500kg säkki 90-100€.
      Imee hyvin pissan eikä ole ominaishajua, eikä pissikään haise. Ei puuroudu yhtä hyvin kuin tavallinen paakkuuntuva kissanhiekka, mutta aivan kohtuullisesti kuitenkin. Huonona puolena että voi osittain mennä aivan jauhoksi. Kissa kyllä tykkää käydä pellettiastialla.

      • duski

        hmm..? siis puupellettien toimintaperiaatehan on nimenomaan se että kastuessaan ne hajoavat sahajauhoksi. o_O ei se ihme oo jos ei 'puuroudu' kun ei sen oo tarkotuskaan niin tehdä.. ökö plussa sit taas on sellasta puupurua joka paakkuuntuu.

        pelleteissä on sit se huono puoli että monet kissat ei tykkää ollenkaan käydä niissä. jotkut ei ehkä miellä niitä pissa-alustaksi laisinkaan ja joidenkin mielestä ne on liian kovantuntuisia tassuille (jokainen voi ite miettiä käveliskö mielummin paljain jaloin hiekalla vai pelleteillä). jos kisu vieroksuu pellettejä niin voi tulla hutipissailua ja pahimmillaan virtsatietulehdus pissan panttaamisen seurauksena. itse kehoittaisin pitämään pellettipotan lisäksi toisen potan jossa on hiekkaa, ihan just siksi ettei tuu niitä pissavaivoja. pitää antaa kissan itsensä päättää millaista kuiviketta käytetään.


      • miukumiuku

        Eikä meidän nirppaneidit suostuneet pellettiä käyttämään. Hiekkaa se olla pitää =)


    • toimii meillä

      Se on paakkuuntuva kissanhiekka, peittää hajun tosi hyvin ja kököt on siisti siivota pois.Meillä tykätään kovasti!
      5 litran pussi maksaa n.3,80 -5e, riippuu mistä ostaa. Jos ostat tyyliin tarjoustalosta tai saiturinpörssistä, sen voi saada alle 4 euroon. Prismasta ja s-marketista yleensä n.5e.
      Myös Mustista ja Mirristä voi tehdä löytöjä, me ostettiin sieltä 20litran säkki 13,90e.

    • minäkin.

      En viitsi aloittaa uutta keskustelua joten jos joku minuakin tietäisi valistaa.

      Haluaisimme kissanhiekan, joka pitää hajut hyvin sisällään, tekee paakun, ja olisi riittoisaa.

      Kissoja meillä on kolme ja tähän asti on käytetty ns. helmiä, joihin oltu tyytyväisiä paitsi että arvokkaita... Menee meidän jumbokokoiseen hiekkalaatikkoon 3 pussia ja tulee vaihtaa kerran kuukaudessa.

      Kissoista kaksi on hurjia kaivamaan, joten tuntuu että mikrohiekka ei olisi sopivaa kun tuo laatikkokin on huikean suuri. Sitähän pitäisi ostaa monta laatikollista kerralla.

      Mikä olisi siis riittoisinta, paakkuuntuvaa, hajut hyvin pitävää ja kaiveluhaluisille kissoille sopivaa hiekkaa. Laatikko on kannellinen.

      • cornari

        ÖköPlus kaikki paras.100%puupohjainen ja tekee tosi hyvän paakun.Voi huuhtoa wc alas.Saa tosi isoissa säkeissä eikä ole kallis,ja on tosi riittoisa.Itse ostan sitä musti&mirri kaupasta.Meillä 4 kissaa,ja hyvin toimii.Oli ainoa jossa ei leikkamattoman kollin pissa haissut kun oli sijoituksessa jonkin aikaa.Kannattaa kokeilla!Kannellinen astia kaikki paras.


      • HALPAA ON.

        ostin kk sitten 3,5kg pellettejä vielä sama pussija pelleteille tarkoitetun wc:n (nimi:PeeWee 40e)....
        ARVIONI ON ETTÄ 1E/KK MENEE KK:SSA KISSAN"HIEKKAAN".... wau,miten halpaa:=)))


    • Lukuisia hiekkoja olen testaillut ja yllättäen paras löytyi...rainbowin valkoinen paakkuuntuva kissanhiekka oli paras.Se todellakin paakkuuntuu ja helpottaa pissojen poistamista laatikosta ja parasta on että se sitoo epämielyttävät hajut tosi hyvin.Hinta on joku vähän yli 3e/10 litran säkki,suosittelen!Tuotetta saa ainakin prismoista ja s-marketeista.

      • toimii :)

        tosin vantaalla se maksaa prismoissa ja s-marketeissa 4,99e/10 litraa.
        kokeilin jotain toista "halpis merkkiä" ja hiekka pölysi aivan älyttömästi, eikä peittänyt kaikkia hajuja.
        kyllä se rainbow on paras :)


      • toimii :) kirjoitti:

        tosin vantaalla se maksaa prismoissa ja s-marketeissa 4,99e/10 litraa.
        kokeilin jotain toista "halpis merkkiä" ja hiekka pölysi aivan älyttömästi, eikä peittänyt kaikkia hajuja.
        kyllä se rainbow on paras :)

        että muistin hinnan väärin...mutta edullista kuitenkin ja pääasia että toimii;))


    • homma menee näin

      Elikkä me käytämme kahdelle kissalle sellaista kissanhiekkaa, jossa lukee VAPO.

      Kyse on siis lämmityspelleteistä.

      Yksi säkki painaa 20 kg, riittää kahdelle kissalle vähintään kuukaudeksi ja maksaa suurin piirtein 6 euroa. Tätä saa esim. Starkista, K-raudoista, agrimarketista yms.

      Riittoisuus riippuu myös siitä, miten hyvin onnistuu välttämään ehjien pellettien poisheiton. Jos on sellainen WC kuin yllä kuvattiin, että puru menee pohjalle pohjassa olevista rei'istä on pelletin kulutus todella pientä. Muutoin voi joutua vähän kikkailemaan, että saa vältettyä käyttökelpoisten purujen pois heittämisen. Tämäkin tosin onnistuu esim. riittävän hyvällä siivilällä.

    • meillä käytössä

      Meillä on kokeiltu lähes kaikki erilaiset kissanhiekat. Parhaaksi on todettu topkatti. Hieman pöllyää, mutta koostumukseltaan paras ja edullinenkin. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      74
      832
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe