Pitkäkarvainen syyrialainen

turkkitakku

Tarviiko pitkäkarvaisen syrkin turkkia harjata? Ja jos tarvii, niin millä välineellä? Onko olemassa erikseen hamsteri-harjoja. Meillä kun on perheessä lähinnä harjailtu isokokoisia koiria, niin on nuo harjatkin aina olleet järeemmän mallisia.

10

2209

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suski87

      Etenkin joidenkin pitkäkarvaisten urosten turkkeja on hyvä joskus harjailla. Tähän käyttöön sopii hyvin esim. hammasharja, tosin monien eläinkauppojen valikoimiin kuuluu myös pienikokoisia kampoja. Kuivikevalintoihin kannattaa myös kiinnittää huomiota, esim. purun sijasta kannattaa alustana käyttää mörttiröpöä, jota ei sotkuunnu turkiin niin helposti. Ajan kanssa huomaa sitten parhaiten, kuinka pitkäksi sen oman hamsun turkki kasvaa ja kuinka herkästi se meinaa mennä takkuun.

      • alkuperäinen viestittäjä

        Minkä hintasta Mörttiröpö on tavalliseen lemmikkikaupan puruun verrattuna ja minkä kokoisissa pusseissa sitä saa?


      • suski87
        alkuperäinen viestittäjä kirjoitti:

        Minkä hintasta Mörttiröpö on tavalliseen lemmikkikaupan puruun verrattuna ja minkä kokoisissa pusseissa sitä saa?

        "Minkä hintasta Mörttiröpö on tavalliseen lemmikkikaupan puruun verrattuna ja minkä kokoisissa pusseissa sitä saa?"

        Mörttiröpö maksaa n. 7-10€/20 litran pussi (n. 4kg). 15kg säkki maksaa ostopaikasta riippuen 23-30€, säkki siis kannattaa hankkia, jos säilytystilojen ja kuljetuksen puolesta mahdollista.

        Lemmikkikaupan puruun verrattuna ei siis mitenkään hirvittävän kallista, ainakin täälläpäin kun kilon paketti maksaa eläinkaupoissa n. 1,70-2€. Purua saa kuitenkin n. 6 eurolla 25kg:n paalin, kun ostaa maatalousliikkeistä (esim. Agrimarket, K-Maatalous). Siihen verrattuna Mörttiröpö on varsin hintavaa.


    • Tarviiko pitkäkarvaisen syrkin turkkia harjata?
      - Itseasiassa ei tarvitse. Se vain ohentaa hamsterin turkkia, mikä ei ole hyvä asia, jos hamsteri käy näyttelyissä. Turkkia on kuitenkin hyvä harjata kevyesti noin kerran viikossa, ettei hamsteri saa suolitukosta irtoavista karvoista.

      Ja jos tarvii, niin millä välineellä?
      - Eläinkaupoissa myydään pieniä kampoja, jotka ovat tarkoitettu kaiketi kaneille tai marsuille. Myös pehmeä hammasharja käy hamsterin turkin harjaamiseen. Isommat takut kannattaa selvittää ensin sormin. Jos hamsteri on vain lemmikkihamsu, voi turkin leikata lyhyeksikin, jolloin säästyy suolitukoksen vaaralta.

      Pitkäkarvaisella uroksella kannattaa muuten käyttää kuivikkeena Mörtti Röpöä, sillä se ei takuta turkkia kuten kutterinpuru tekee.

    • "pyllyhaivenet". :) Itselläni on ollut muutama pitkäkarvainen syyrialainenhamsteri ja turkki meni takkuun nimenomaan takahaivenista. Niihin sekoittui purua ja kun hamuli meni pissalle, niin vielä enemmän meni karvat solmuun. Tosin omat hamsterini olivat todella pitkäkarvaisia... Hammasharjalla joskun harjasin, mutta se vaan oikeastaan repi hentosta karvaa, joten en suosittele. Ostin pienen metallisen jyrsijöille tarkoitetun kamman, jolla sai hyvin käytyä turkin läpi. :) Pari kertaa viikossa kampasin niitä...

      Jos takkuja muuten syntyy, niin ne joutuu leikkaamaan. Ei ole kivaa puuhaa olenkaan... :I

    • santsu-

      jooo..pitää pitkäkarvasen syyrialaisen "turkkii"
      harjata ainakin muutaman kerran viikossa!! :) mut niist harjoist en kyl tiiä ku itelläni ei oo syyristä(pitkäkarvast)

    • syyrialainen

      Onko mitään haittaa jos on 2 häkkii lähekkäin. kun mulla on jo syyrilainen (rex) Nii voisko häkkei pitää lähekkäi. Ja onko se pitkä karvane yhtää erilainen.

    • ;)

      Häkkejä voi ihan hyvin pitää vierekkäin ;) Pitkäkarvaiset ei ole yhtään erilaisia, puruna pitää vain käyttää mörttiä ja röpöä !

      • syyrialainen

        kiitos paljon.


    • syyrialainen

      kiitos

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      132
      1873
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      877
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      156
      862
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      810
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      782
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      722
    7. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      681
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      276
      679
    9. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      44
      667
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      34
      602
    Aihe