Asennettiin syksyllä -83 valmistuneeseen ok-taloon koneellinen ilmanvaihto (Vallox Digít).
5 poistoa ja 6 tuloa.
Muuten systeemi pelaa todella hienosti mutta sisäilman kuivuus arveluttaa.
Ilma tuntuu kuivalta ja mittarikin näyttää 23%!!
Voiko tuo ilmankosteusmäärä pitää paikkaansa ja onko kuivuudesta esim. puurakenteille haittaa?
Ilmankosteus
12
11948
Vastaukset
- pohjoisesta?
Tuo lukema on joko väärin tai olet todella pohjoisesta. Täällä etelässä ei pahoinakaan pakkaskausina kosteus laske noin alas. Nyt kosteus on meillä 40% nurkilla.
- Nimetön
Helsingistä olen.
Täytyy hankkia parempi mittari että saa oikeat lukemat.
Todella kuvalta tää ilma vaan tuntuu.
Kylppärikin kuivuu hetkessä suihkun jälkeen, samoin pyykit.
- Huolestunut...
Koneellinen ilmanvaihto kuivaa pakkasilla sisäilman haitallisen kuivaksi. Kuiva ilma aiheuttaa ihmisille hemgitystie- ja iho-ongelmia (iho kuivuu). Puurakenteet kuivuvat, esim parkettiin ilmestyy isoja rakoja ja puuportaat natisevat.
Pakkasilma on aina kuivaa. Kun tätä kuiva ilmaa johdetaan sisätiloihin, niin kuivattaahan se. Ei tarvitse asua missään "pohjoisessa". Kyllä täällä "etelässäkin" pakkasilmoja on.
Aika usein koneellisessa ilmanvaihdossa käsitellään liian suuria ilmamääriä asunnon kokoon nähden, joka aiheuttaa ylimääräistä kuivumista.
Koneellinen ilmanvaihto edellyttää ehdottomasti ilmankostuttimen hankkimista!- Höpö-Höpö-Mies
"Koneellinen ilmanvaihto edellyttää ehdottomasti ilmankostuttimen hankkimista!"
Ei pidä paikkansa. - vanhempi puhaltaja
Osittain juttusi pitää paikkansa.
Viimeinen virke on kuitenkin tosi syvältä!
- ilmajarrumies
siitä koneesta ja heitä sillä mittarillasi vesilintua.
Pasunen puolestaan lörpöttelee jonninjoutavia. Uskoa saa, kuka haluaa! - Huolestuneempi...
Täällä riehuu näköjään ilmanvaihtokonevalmistajien palkolliset...
Ilmanvaihtokoneet ovat tämänhetkisen asumisen suurin vitsaus. Ne pumppaavat asuntoon talvella kuivaa ilmaa ja vaarantavat ihmisten terveyden.
Jos ulkona oleva ilma on kuivaa, niin ei se ilmanvaihtokone sitä miksikään muuta. Ei tarvitse kun mitata ulkoilman kosteusprosentti pakkasilmoilla, niin tietää mitä sisälle pumpataan.
Ilmanvaihtokoneissa on yleensä esi- tai jälkilämmittimet jotka ovat turhia vempaimia esim kaukolämpötaloissa. Valmistajat suosittelevat että lämmittimien termostaatit asetetaan 15 asteeseen ainoastaan sen takia ettei koko roska jäädy. Kaukolämmitysasunnoissa asuvat maksavat 30-50 euroa kuukaudessa harakkalämmöstä.
Rakennuttajat ostavat kohteisiinsa halpoja romuja, joiden kustannukset tulee asukkaiden maksettavaksi, Ja sehän näille ahneille ilmanvaihtokoneiden kauppiaille passaa. Peltiä menee kullan hinnalla...- jokatapauksessa
Ei se painovoimainen ilmanvaihtokaan pakkasilmaa yhtään kosteammaksi tee. Kyllä koneellinen ilmanvaihto lämmöntalteenottoineen on oikein mitoitettuna ja säädettynä erittäin toimiva ratkaisu.
- täytyy...
jokatapauksessa kirjoitti:
Ei se painovoimainen ilmanvaihtokaan pakkasilmaa yhtään kosteammaksi tee. Kyllä koneellinen ilmanvaihto lämmöntalteenottoineen on oikein mitoitettuna ja säädettynä erittäin toimiva ratkaisu.
Hyvä koneellinen ilmanvaihto vaatii oikeat säädöt ja tiiviit rakenteet. Jos vanhaan omakotitaloon jälkiasennetaan ilmanvaihtokone, täytyy myös ikkunoiden tiivistykset ja muut korvausilmalähteet korjata.
Ilmanvaihtolaite säädetään n. 20% alipaineiseksi jotta asunto saadaan tavoiteltuun 10% alipaineeseen. Säädössä huomioidaan rakennekorvausilma.
Jos esim. ikkunoiden tiivisteet vuotavat, niin asunto ei alipaineistu ja korvausilman määrä on sama kuin poistoilman, eli pakkasella tulee liikaa kuivaa ilmaa ja asunnon ilmankosteus putoaa.
Silloin kun ulkoilma on kosteaa, myös sisäilma on sitä. Kosteus imeytyy rakenteisiin ilman alipainetta.
Summa summarum:
Ilmanvaihtokone aiheuttaa sisäilman liiallisen kuivumisen pakkasella, jolloin ulko-ilma on kuivaa, siitä ei pääse yli eikä ympäri.
Ja kun sisäilma on liian kuivaa, ei auta muuta kuin kuivattaa jatkuvasti pyykkiä, tai hankkia ilmankostutin!
- kieroliero
Mittaamasi kostus voi pitää paikkansakin. Parhaimmillaan voi mennä jopa alle 10%:n kun ulkona on kunnon pakkaset. Noihin markettimittareihin vain ei voi luottaa yhtään kun mennään alle 30-40%RH kosteuden. Siihen ei auta ns. pyyhekalibrointikaan. Sillä näkee vain että mittari näyttää oikein korkeilla kosteuksilla.
Kokeile tuota. Sillä näkee kuinka kuivaksi ulkoilma muuttuu kun se lämmitetään huonelämpötilaan.
http://www.natmus.dk/cons/tp/atmcalc/atmocalc.htm
Näin talvella kun on lunta joka puolella(edes vähän) on ulkoilman kosteus aina n. 95%RH. Kun laitat kosteusmittarisi tuloilmaventiiliin niin näet mitä se näyttää kosteudeksi. 18 asteisen tuloilman pitäisi olla n.28%RH kun ulkona on 0C ja 95%RH. Vastaavasti -5C ja 20%RH, -10 ja 13%RH. Kun ilma lämpenee 22 asteiseksi tippuu kosteus vielä muutaman yksikön edellisistä.
Haittoja voi olla jos on sellaisia puupintoja huonekaluissa tai lattiassa jotka kutistuvat ja halkeavat paljon kuivuessaan. Talon rakenteet eivät varmaankaan kärsi juurikaan kuivasta. Asukkaiden nenä ja silmät voivat saada erilaisia oireita(esim. minulla tulee verta nenästä). Oireiden vuoksi jotkut ovat tehneet jopa homekartoituksia. Pyykin kuivauksesta, ufoksista ja ilmanvaihdon pienentämisestä on apua pakkasella.- pasunen
Muuta ongelmaa kuivuudesta en ole vielä huomannut kuin että kylppärissä oleva panelikatto on alkanut halkeilla. Johtuu ilmeisesti suuresta kosteusvaihtelusta. Suihkun jälk. kosteaa ja muuten äärimmäisen kuivaa.
Sisäilmaa meillä kuivattaa lisäksi takka ja puusauna, jotka lämpiävät lähes päivittäin.
Puulämmityksen takia sisälämpötila on hieman liian korkea, 24-25 astetta. Mutta tuohon on jo tottunut. - Oli itselläkin
pasunen kirjoitti:
Muuta ongelmaa kuivuudesta en ole vielä huomannut kuin että kylppärissä oleva panelikatto on alkanut halkeilla. Johtuu ilmeisesti suuresta kosteusvaihtelusta. Suihkun jälk. kosteaa ja muuten äärimmäisen kuivaa.
Sisäilmaa meillä kuivattaa lisäksi takka ja puusauna, jotka lämpiävät lähes päivittäin.
Puulämmityksen takia sisälämpötila on hieman liian korkea, 24-25 astetta. Mutta tuohon on jo tottunut.Kyllä se huoneilma talvisin tuppaa kuivumaan liian alhaiseksi, mikäli ilmaa vaihdetaan LVI-suunnittelijoiden laskelmien mukaan. Ilmaa pitäisi mielestämi vaihtaa sen verran että kosteudet pysyy alhaalla ja mahdolliset hajut poissa. Siihen riittää kyllä talvella 1/3 osa ammattimiesten säätämisen jälkeen asetetusta ilmanvaihdosta (Talvisin). Myös tuo korkea puilla tehty sisälämpötila laskee edelleen kosteutta. Lisäksi puiden poltto vaihtaa ilmaa erittäin tehokkaasti itsekkin.
Pitää ottaa huomioon että nuo LVI-suunnittelijan laskennalliset ilmanvaihtomäärät kattavat kaikki vaikeimmatkin olosuhteet.. loppukesä, kymmenhenkinen perhe joka lutaa jatkuvasti suihkussa, lisäksi talo perustettu suonsilmään josta nousee lisäkosteusrasitusta. Ilmanvaihtomäärät pitäisi olla enemmän talokohtaisia, mutta tähän ei voida yleisellä tasolla mennä, koska silloin myös itseänsä huijaavat ongelmatapaus Tanelit menevät säätelemään ilmanvaihtoaan pienemmälle energiansäästö mielessä, jolloin syntyy joissain tapauksissa mahdollisia kosteusvaurioita. Näissä pitää olla järki mukana.
Teidän tapauksessa näyttää ilmanvaihtomäärät olevan liian suuria. (Paneelit halkeilee) pyykit kuivuu todella nopeasti...
Hommaa hieman arvokkaampi digitaalinen kosteusmittari ja ala tekemään kokeita. Pidä myös toinen mittari mukana, jolla selviää onko muutokset samansuuruisia.
Ei haitta vaikka mittari ei välttämättä näytä tismalleen oikeata arvoa. Tärkeätä on ainoastaan että mittari reakoi kosteuden muutoksiin. Näin saat tutkittua mitkä menetelmät vaikuttaa huonekosteuteen.
Koe1 lopeta puilla lämmitys ja tiputa sisälämpötila 21-22 asteeseen.
Koe2 pudota puolella tai 1/3 osaan iv-koneen pyörimisnopeutta.
Koe3 kuivata pyykkejä siellä missä ei ole poistoa.
Huom. kokeiden tuloksiin vaikuttaa voimakkaasti myös ulkoilman lämpötilan vaihtelut... ota ne huomioon ettei tulokset vääristy. Kokeiden tekeminen vaatii aikaa, mutta löydät kuitenkin näin keinoja miten saat kosteutta ylöspäin.
Muista myös lisätä ilmanvaihtoa kun kosteus kesällä nousee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857505- 965424
- 2614669
- 444555
- 643302
- 502728
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222378- 512362
Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292352- 412214