http://www.iltalehti.fi/kolumnistit/200701145593090_ko.shtml
Kyllä nyt on kyyti kylmää tuulipuvuilla.
Kyllä nyt on kyyti kylmää tuulipuvuilla.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kohta sortuu tämä velkavetoinen systeemi Suomessakin. Pankit ovat syytäneet mitään ja mistään ymmärtämättömille rividemareille hirveitä määriä velkarahaa ja panneet ikituularin päässä asiat aivan sekaisin. Ostetaan mitä sattuu ja mihin hintaan tahansa, koska eihän sitä laskua nyt tarvitse maksaa vaan sitten joskus...
Tuulari sentään on kerännyt omaisuutta itselleen pahan päivän varalle. Tuhnu sen sijaan on kerännyt omaisuutta vuokraisännälle. Yhtiövastike on pienempi kuin vuokra. Tuhnulle tulee vilu lumihangessa, kun heitetään pihalle maksamattomien vuokrien takia - ei ole varaa edes tuulipukuun suojaamaan viimalta.
Pelkkkää yhtiövastiketta maksavat eivät ole tuulareita. He ovat todellisia, suvereeneja omistusasujia. Monella tuularilla menee vuosikymmeniä, ennen kuin he pääsevät pankin ikeestä irti.
tuularin tekstiin.Tuhnu sentään joutuu maksamaan vain vuokraa,mutta tuulari joutuu lyhentämään vuokran lisäksi vielä siinä vuokramurjussaan pankille asuntolainan loppuvelkaa,josta pankki sai huutokaupassa vain alle puoleta alkuperäisestä ostohinnasta.
Minä suhnuttelen kuumia tuhnuja vuokra-asuntoni soffalla rommausta naureskellen seuraten. Tili tehdään ostovaiheessa, ja se tili tuleekin olemaan melkoinen potti!
vastiketta maksavat ovat omistusasujia ja muut ovat rividemareita ja pyrkyreitä, jotka muka luulevat omistavansa jotain.
No kyllähän he omistavatkin...ison ja loppumattoman velan, joka vain kasvaa remonttikulujen kasaantuessa ja kertaantuu korkojen vaikutuksesta. Lyhyesti sanottuna se on nimensä veroinen eli IKIVELKA.
Joko maksat kuplahinnan ja matalamman koron tai sitten edullisemman hinnan ja korkeamman koron. Nyt monelle on toteutumassa ainoastaan kuplahinta ja korkeat korot ja käteen ei ole jäänyt muuta kuin kapinen neukkukuutio ja siihenkin vain asumisoikeus ja korjausvelvollisuus. Voi hyvänen aika...!
Tällainen on markkinatalous, joka vie rividemaria kuin litran mittaa..
Eikö sua jo itsekin ala kyllästyttä mokomien järjettömyyksien hokeminen:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000012&posting=22000000006505967#22000000006505967
Tämä tilanne on suurten ikäluokkien juoni saada itsellensä hulvattomat eläkkeet. Kun nyt myy kuplahinnalla, on eläkepotti melkoinen.
Jaa miten tähän on tultu? Laina-aikoja pidentämällä ja holtittomasti lainoja myöntämällä.
Tuhnuthan mielellään kertoo kuinka heillä on satumaisen isot sijoitukset, joiden rinnalla asuntojen hintojen nousu on lasten leikkiä.
Mutta Isokalliohan puhui pörssien romhtamisesesta!? Eli onko asianlaita nyt niin että tuhnut, nämä täydellisen ajoituksen superveijarit, siirtävät omaisuutensa pois pörssistä juuri ennen kuin pörssikurssit kääntyvät syöksyyn?
Eli he ottavat täyden potin pörssistä, siirtävät rahat tilille ja kas, ostavat heti asuntojen hintaromahduksen jälkeen itselleen kivitalon Espoosta.
Voi miksi en osaa pelata tätä elämän peliä yhtä viisaasti kuin nämä palstan ajoitustiedemiehet!
Uskon että palstan legendaarinen ajoittaja Kari, takoo tällä hetkelle satumaisia rahoja pörssissä ja kohta kuuluu vain zimpsalablim, ja Kari siirtää omaisuutensa juuri aallonharjalla pankkitilin kautta omaan asuntoon ja tekee taas lisää satumaista tiliä!!