Ääkköset sekoilee Wordissa

Jeuha

Onkos kellään kokemusta tällaisesta ongelmasta: Aika ajoin wordissä ja muissakin office-ohjelmissa näppäimistö (tai merkistö) alkaa sekoilla. Aivan kesken kirjoittamisen esim. ä-näppäimestä alkaakin tulla jokin muu merkki (esim. /) samoin ö, piste- ja pilkkunäppäimet muuttuvat. Vika poistuu sammuttamalla ja käynnistämällä wordin.
Olen ollut huomaavinani, että ongelma liittyy jotenkin siihen, että vaihtelen eri ohjelmien välillä, esim. copypeistaan sähköpostiohjelmasta wordiin tai katson välillä nettiä.

Jos jollakulla on asiaan neuvoa, niin vastailkaa...

3

911

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkk__

      En nyt ole varma, oliko se niin, että piti painaa shiftiä muutama sekunti niin se palasi suomalaiseksi tai sitten se oli alt ja gtrl. kokeile, en uskalla nyt väittää mitään, mutta viimeksi kait ne palautui shiftillä

      • ratkesi

        Joo... nyt ongelma selvisi. Kun painaa shift alt, niin näppishän vaihtuu englanninkieliseksi. Samalla komennolla palautuu takaisin.

        Kiitos vinkistä..


    • nimimerkki9999

      Kiitos! Shift alt yhdistelmä pelasti päivän!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      37
      2086
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      170
      1858
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      115
      1289
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1130
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      91
      875
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      71
      835
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      826
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      75
      791
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      753
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      671
    Aihe