Laminaattilaatta

keittiöön

Kellään kokemusta? siis näistä laminaateista jotka ovat ihan laatan näköisiä?
Keittiöön tälläisiä suunniteltiin laitettavaksi, onko järkevä idea? millaisia kokemuksia? kestääkö ihan hyvin kulutusta ja mahdollisia pieniä kosteusroiskeita joita nyt keittiössä yleensä saattaa tulla?
ja tärkein vielä, onko ylipäätään järkevää laittaa sellaista lattiaa, siis laattaa joka ei olekaan laattaa.. ymmärrättehän pointtini?

5

2704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ovat ihan sitä samaa

      laminaattia kuin puujäljitelmätkin. En osaa sanoa kuinka kestää kulutusta. Täällähän on paljon ketjuja kyseisestä aiheesta ja lattiapuolelta löytyy varmasti lisää. Jos kestää sen ajatuksen että laattani ei olekaan laattaa vaan laatan imitaatio niin mikä ettei. Oikea laattalattiahan vaatii lattialämmityksen. Jos ei lattiassasi kuitenkaan ole lattialämmitystä ja haluat laattalattian, niin laminaattihan on varmaankin ihan hyvä vaihtoehto.
      Itse päädyimme lopulta lautalattiaan vaikka se pehmeää onkin. Laminaatti tuntui jotenkin kylmältä materiaalilta.

    • miialiinu

      Meillä oli edellisessä asunnossa moinen ja hyvä oli, kolme vuotta ehdittiin kuluttaa, eikä mitään tullut. Meillä oli keittiöön tarkoitettua laattalaminaattia, jossa oli ajateltu kosteuttakin. Suosittelen, jos ei halua investoida oikean laatan alle lämmitystä!

    • särkyvät lasit

      Ellei ole lattialämmitystä. Itse olen asentanut moniin keittiöihin em. laattalaminaattia. K

      Kestävyys on normaalin laminaatin luokkaa, mutta etuna on lämpimyys, ei liukas ja tavarat eivät säry niin helposti kuin kivilattialla.

      Laminaatti pysyy myöskin puhtaana paremmin, "hylkii" likaa toisin kuin jotkut kivet/saumat.Niihin imeytyy luvattoman helposti kaikkea, mikäli lapset touhuavat keittiössä.

      Mikäli on konttausikäisiä- eskari-ikäisiä lapsia, niin laminaatti on parempi vaihtoehto.

    • laattalaminaatti

      laminaateissahan on eroja. KAnnattaa selvittää myyjältä kulutusluokka ja onko laminaaissa kosteussuojattu runko ja/tai jokin käsittely pontissa. Hyvälaatuinen varmasti toimii.

    • peukku68

      kuvassa ne on kauniita, mutta saumattomuus kyllä paljastuu paikanpäällä. Mielestäni se fuskaus on tavallaan laminaatissa aina laatta tai puukuvioisena olemassa sillä ainahan on kyse muusta kuin pitää, mutta silti tuo laattamalli ei jotenkin omaan makuuni ainakaan sovi!

      Niin ja kestävyyshän on sama on se millä kuviolla tahansa eli kosteus ei ole laminaatin kaveri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      41
      7034
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3958
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      46
      3367
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2959
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2736
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2196
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2163
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2117
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2068
    Aihe