kukkakärpäset

..........

miten saisi estettyä kukkakärpästen tulon akaattikotiloiden multaan?

9

602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotilo-kaktusfani

      Et mitenkään.

    • TYhmiääcdsff

      Peitä kannen reijät paremmin (jos on) älä käytä vanhaa turvetta/ruokaa liian kauvan, pyyhi kakat ja kotilot jos ne on ihan vellissä..

      • kotilo-kaktusfani

        Kärpäsiä tulee silti. Tietysti riippuu kärpästen lajista mutta ainakaan meillä ei saa kärpäsiä pois vaikka kuinka siivoaisi. Ja sitäpaitsi ilmareikiä ei peitetä. Myrkyttäminen on tietysti vaihtoehto mutta terraariot pitää kuskata muualle myrkytyksen ajaksi ja joksikin aikaa jälkeenpäin joten aika turhaa alkaa siihen pelkästään kärpästen takia. Ja turpeetkin vaihdan niin ei mitään apua. Pian on taas kärpäsiä. Huonoin mahdollinen keino on mielestäni vaihtaa turve talouspaperiin ainakin täällä kärpäset tuntuvat viihtyvät oikeastaan vieläkin paremmin talouspaperissa kuin turpeessa.


    • mistella

      kokeile huvikses...laita fairya ja vettä suihke pulloon ja suihkuta. Vois toimii..

      • PLÖILÖK

        Kotilot vissii kuolee siihe fairyy.. Kumminki meil ei ainakaa oo mitään ihmeen kärpäsii koska käytän ilmareikien päällä sideharsoa,tiätte varmaa mikä se on.. ja kärpäsii ei paljoo näy talvella..


      • Pikkuaksu:)
        PLÖILÖK kirjoitti:

        Kotilot vissii kuolee siihe fairyy.. Kumminki meil ei ainakaa oo mitään ihmeen kärpäsii koska käytän ilmareikien päällä sideharsoa,tiätte varmaa mikä se on.. ja kärpäsii ei paljoo näy talvella..

        tuo o aika hyvä tuo harsojuttu!:) ku siitähän pääsee ilma, muttei kärpäset..:) sä oot nero;D


      • Kärpäset
        Pikkuaksu:) kirjoitti:

        tuo o aika hyvä tuo harsojuttu!:) ku siitähän pääsee ilma, muttei kärpäset..:) sä oot nero;D

        synny terraariossa...


    • minä vaan

      Meillä kanssa on terrassa aina välillä pikkukärpäsiä, mut eipä niitä oikein muuten pois saa, ellet pistä turvetta/multaa pakkaseen. Nyt kantsii käydä hankkimassa vaikka kukkaliikkeestä lannoittamatonta turvetta (useimmissa sellaisissa liikkeissä tätä on missä kasvatetaan kukkia tarhalla) ja viedä turvekasa ulos pakkaseen (nyt on sentään vähän ulkonakin pakkasta, ellei niin pistä sisälle pakkaseen). Siellä antaa sen kunnolla jäätyä ja sit tuoda sisään lämpimään. Eikun turvetta vaihtelemaan!

    • kärpäset

      tulla jostain muualta, esim. hedelmistä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      28
      3557
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2830
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      121
      2751
    4. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      18
      2504
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      2418
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1762
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1688
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1666
    9. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      43
      1431
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      144
      1334
    Aihe