Paljonko moisesta TAP aseesta kannattaa maksaa, ellei tiedä laukausmäärää? Kunto muuten moitteeton.
Melkein täysi haamu netissä.
Melkein täysi haamu netissä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...mitähän tuohon sanois. Itelläni on tuollainen tampereen asepajan tekemä "suoravetoisella"-lukolla varustettu ampumahiihto pienari. Ostin sen uutena, vuosi oli-89 tai -90 ja hinta oli silloin 3000-3500mk, normaaleilla ampumahiihto varusteilla varustettuna. Rahan arvohan on nykyään aivan eri luokkaa. Laukauksien määrää, mitä omallani olen ampunut en tiedä, mutta paljon kuitenkin. Ja hyvin pelaa ja osuu vieläkin. Lippaita olen joutunut hankkimaan vuosien aikana lisää. Niissä lipaann jousi "löystyy" hieman turhan aikaisin ja aiheutaa syöttöhäiriöitä. Tällä vuosituhannella en ole ostanut lippaita, en siten tiedä ovatko kuinka kiven alla. Nykyään aseessani on kiikari, ja ase soveltuu hyvin pienoishirvi ammuntaan. Parhaat kasat saat aseella hitailla patruunoilla. Sitä tämänpäivän hintaa en osaa arvioida, enpä ole kaupan hyllyilläkään nähnyt aikohin. Ite kyllä tohtisin luotaa tähän aseeseen, kokeile kuitenkin ennen ostoa.
Pienoiskiväärin tuskin saa ,ainakaan piippua, ampumalla loppuun. Huonolla hoidolla ja väärin puhdistamalla sen voi pilata. Ulkonäkö kertoo paljon. Kannattaisi ottaa raudat irti ja katsoa onko liika öljy pehmentänyt tukkia. Hintaa en osaa arvioda. Yritä saada jonkunlainen hinta aseliikkeistä kertoen aikovasi vaihtaa sen siellä vaikka uuteen hirvikivääriin. Mahdollisesti kuulemasi hintaa voit pitää surkeana alarajana.
Huutonetissä oli kyseinen ase myynnissä ja aloitushinta oli muistaakseni 500 euroa. Oma mielipiteeni hinnoista pyörii tuolla 300-600 euroa kunnosta ja varusteista riippuen. Huutonetissä oli em aseeseen uusi uretaani tukki jolle jäi hintaa 150 euroa. Tuota pyssyä on tehty puu-, vinyyli- ja uretaani tukeilla.
Mun pysyssä on ns. polvinivellukko, joka on suoravedon edeltäjä. Vaikuttaa hintaan myös jonkin verran. Eli suoraveto jos sitä nyt edes TAP:ssa on koskaan ollutkaan on varmaan kalliimpi.