voi kissan pissa....:)

Onko kellään vinkkejä millä sais kissan olemaan pissaamatta kiellettyyn paikkaan.....kolmesta kissastani joku on keksinyt että on hauska käydä pissaamassa eteisen kenkäkomeroon!!Karkotteita olen kokeillut eikä myöskään liukuoven kiinni pitäminen auta,tämä veijari osaa sen näppärästi avata...ei ole kivaa lähteä töihin "omalaatuisen dödön tuoksuisena";(

6

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • catcat

      Näistä vääriin paikkoihin pissaamisista on tälläkin foorumilla ollut miljoona aihetta, mutta sanotaan taas kerran.

      Ihan ensiksi viet kissat eläinlääkäriin ja tarkastutat ettei kissoilla ole virtsavaivoja kuten virtsatulehdusta tai virtsakiteitä. Väärään paikkaan pissiminen on hyvin yleinen merkki siitä että kissalla on virtsavaivoja ja ne eivät parane kuin asianmukaisella hoidolla, mitkään karkoitteet sun muut eivät auto jos kissa on sairas. Hoitamaton virtsatulehdus tai kiteet voivat johtaa jopa kuolemaan, eikä se ole kissalle mukava olotila jos virtsarakossa on vaikka kidesakkaa tukkeena.

      Hiekkalaatikkoja pitäisi myös olla vähintään saman verran kuin kissoja ja rauhallisessa paikassa.
      Onko kissat muuten leikattuja?

      • vanhin kissa on leikattu,kaksi nuorta kissaa ei ole,vaikuttaiskohan tähän se että on kaksi narttua ja yksi kolli(6kk vanha)?vanhempi narttu on 9.v ja leikattu,toinen narttu on 2.v ja leikkaamaton....käykö nämä "tyttöset" merkkaamassa paikkoja??


      • catcat
        mustakatti kirjoitti:

        vanhin kissa on leikattu,kaksi nuorta kissaa ei ole,vaikuttaiskohan tähän se että on kaksi narttua ja yksi kolli(6kk vanha)?vanhempi narttu on 9.v ja leikattu,toinen narttu on 2.v ja leikkaamaton....käykö nämä "tyttöset" merkkaamassa paikkoja??

        Leikkaamattomat kissat merkkailet, myös naaraat. Miksi ihmeessä naarasta ei ole vielä leikattu, vaikka se on jo 2vuotias? Leikkaamattomilla naarailla on riski saada kohtutulehdus ja jatkuvat kiimat rasittavat kissaa niin fyysisesti kuin psyykkisestikin.
        Lisäksi uros voi tulla sukukypsäksi jopa ennen 6kk:n ikää, joten kipin kapin kissat leikkaukseen niin ei tule vahinkopentuja.
        Samalla kun kissat leikataa, voit pyytää eläinlääkäriä ottamaan virtsanäytteen ja tutkia se tulehduksen ja kiteiden varalta.


      • catcat kirjoitti:

        Leikkaamattomat kissat merkkailet, myös naaraat. Miksi ihmeessä naarasta ei ole vielä leikattu, vaikka se on jo 2vuotias? Leikkaamattomilla naarailla on riski saada kohtutulehdus ja jatkuvat kiimat rasittavat kissaa niin fyysisesti kuin psyykkisestikin.
        Lisäksi uros voi tulla sukukypsäksi jopa ennen 6kk:n ikää, joten kipin kapin kissat leikkaukseen niin ei tule vahinkopentuja.
        Samalla kun kissat leikataa, voit pyytää eläinlääkäriä ottamaan virtsanäytteen ja tutkia se tulehduksen ja kiteiden varalta.

        Juu...meillä olisi tarkoitus kyllä saadakkin pentue näiltä kahdelta kissalta,sen takia ei ole vielä leikkausta suoritettu.Kunhan tämä ihme tapahtuu niin sen jälkeen molemmat operoidaan.


    • sitä oli

      jokapuolella noin kaksi vuotta. Välttämättä kissalla ei ole mitään elimellistä ongelmaa, vaan se voi johtua ihan muustakin syystä.

      Omakohtainen kokemus juuri tästä jokapäiväisestä 8 vuotiaan kissan merkkailusta (leikattu).

      Eli tuli pennun ostaja ja hän halusi juuri tämän ongelmakissan pennun sijasta, kun hän ihastui häneen ensisilmäyksellä, hän haluaa tämän kissan.

      No totta kerroin, että en voi myydä merkkailevaa kissaa kenenkään riesaksi, mutta ostajalla oli se tunne, että se merkkailu loppuu, jos hän saa sen.Kissa muutenkaan toisten joukossa ei ollut tyytyväinen, ei tullut syliin jne.

      Päätös tehtiin kahden viikon koeajalla ja tänä päivänäkin kissa on ollut jo 2 vuotta merkkaamatta ja on aivan hurmaava kehräävä sylikissa, että välttämättä ei tarvitse olla kissassa vika.

      • aina..

        olla syynä sairaus, mutta se pitää ensimmäisenä tarkistaa ja sen jälkeen alkaa miettiä muita asioita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      82
      7443
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4724
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      73
      4668
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4140
    5. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      71
      4137
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3639
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      62
      3062
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      66
      2763
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      1960
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1705
    Aihe