Onko kellään vinkkejä millä sais kissan olemaan pissaamatta kiellettyyn paikkaan.....kolmesta kissastani joku on keksinyt että on hauska käydä pissaamassa eteisen kenkäkomeroon!!Karkotteita olen kokeillut eikä myöskään liukuoven kiinni pitäminen auta,tämä veijari osaa sen näppärästi avata...ei ole kivaa lähteä töihin "omalaatuisen dödön tuoksuisena";(
voi kissan pissa....:)
6
606
Vastaukset
- catcat
Näistä vääriin paikkoihin pissaamisista on tälläkin foorumilla ollut miljoona aihetta, mutta sanotaan taas kerran.
Ihan ensiksi viet kissat eläinlääkäriin ja tarkastutat ettei kissoilla ole virtsavaivoja kuten virtsatulehdusta tai virtsakiteitä. Väärään paikkaan pissiminen on hyvin yleinen merkki siitä että kissalla on virtsavaivoja ja ne eivät parane kuin asianmukaisella hoidolla, mitkään karkoitteet sun muut eivät auto jos kissa on sairas. Hoitamaton virtsatulehdus tai kiteet voivat johtaa jopa kuolemaan, eikä se ole kissalle mukava olotila jos virtsarakossa on vaikka kidesakkaa tukkeena.
Hiekkalaatikkoja pitäisi myös olla vähintään saman verran kuin kissoja ja rauhallisessa paikassa.
Onko kissat muuten leikattuja?vanhin kissa on leikattu,kaksi nuorta kissaa ei ole,vaikuttaiskohan tähän se että on kaksi narttua ja yksi kolli(6kk vanha)?vanhempi narttu on 9.v ja leikattu,toinen narttu on 2.v ja leikkaamaton....käykö nämä "tyttöset" merkkaamassa paikkoja??
- catcat
mustakatti kirjoitti:
vanhin kissa on leikattu,kaksi nuorta kissaa ei ole,vaikuttaiskohan tähän se että on kaksi narttua ja yksi kolli(6kk vanha)?vanhempi narttu on 9.v ja leikattu,toinen narttu on 2.v ja leikkaamaton....käykö nämä "tyttöset" merkkaamassa paikkoja??
Leikkaamattomat kissat merkkailet, myös naaraat. Miksi ihmeessä naarasta ei ole vielä leikattu, vaikka se on jo 2vuotias? Leikkaamattomilla naarailla on riski saada kohtutulehdus ja jatkuvat kiimat rasittavat kissaa niin fyysisesti kuin psyykkisestikin.
Lisäksi uros voi tulla sukukypsäksi jopa ennen 6kk:n ikää, joten kipin kapin kissat leikkaukseen niin ei tule vahinkopentuja.
Samalla kun kissat leikataa, voit pyytää eläinlääkäriä ottamaan virtsanäytteen ja tutkia se tulehduksen ja kiteiden varalta. catcat kirjoitti:
Leikkaamattomat kissat merkkailet, myös naaraat. Miksi ihmeessä naarasta ei ole vielä leikattu, vaikka se on jo 2vuotias? Leikkaamattomilla naarailla on riski saada kohtutulehdus ja jatkuvat kiimat rasittavat kissaa niin fyysisesti kuin psyykkisestikin.
Lisäksi uros voi tulla sukukypsäksi jopa ennen 6kk:n ikää, joten kipin kapin kissat leikkaukseen niin ei tule vahinkopentuja.
Samalla kun kissat leikataa, voit pyytää eläinlääkäriä ottamaan virtsanäytteen ja tutkia se tulehduksen ja kiteiden varalta.Juu...meillä olisi tarkoitus kyllä saadakkin pentue näiltä kahdelta kissalta,sen takia ei ole vielä leikkausta suoritettu.Kunhan tämä ihme tapahtuu niin sen jälkeen molemmat operoidaan.
- sitä oli
jokapuolella noin kaksi vuotta. Välttämättä kissalla ei ole mitään elimellistä ongelmaa, vaan se voi johtua ihan muustakin syystä.
Omakohtainen kokemus juuri tästä jokapäiväisestä 8 vuotiaan kissan merkkailusta (leikattu).
Eli tuli pennun ostaja ja hän halusi juuri tämän ongelmakissan pennun sijasta, kun hän ihastui häneen ensisilmäyksellä, hän haluaa tämän kissan.
No totta kerroin, että en voi myydä merkkailevaa kissaa kenenkään riesaksi, mutta ostajalla oli se tunne, että se merkkailu loppuu, jos hän saa sen.Kissa muutenkaan toisten joukossa ei ollut tyytyväinen, ei tullut syliin jne.
Päätös tehtiin kahden viikon koeajalla ja tänä päivänäkin kissa on ollut jo 2 vuotta merkkaamatta ja on aivan hurmaava kehräävä sylikissa, että välttämättä ei tarvitse olla kissassa vika.- aina..
olla syynä sairaus, mutta se pitää ensimmäisenä tarkistaa ja sen jälkeen alkaa miettiä muita asioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä294301S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi154212Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2493878Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos642369Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt431811Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771694Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont11508Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu61425- 1051417
Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva111331