Onko kellään vinkkejä millä sais kissan olemaan pissaamatta kiellettyyn paikkaan.....kolmesta kissastani joku on keksinyt että on hauska käydä pissaamassa eteisen kenkäkomeroon!!Karkotteita olen kokeillut eikä myöskään liukuoven kiinni pitäminen auta,tämä veijari osaa sen näppärästi avata...ei ole kivaa lähteä töihin "omalaatuisen dödön tuoksuisena";(
Vastaukset 6
- catcat
Näistä vääriin paikkoihin pissaamisista on tälläkin foorumilla ollut miljoona aihetta, mutta sanotaan taas kerran.
Ihan ensiksi viet kissat eläinlääkäriin ja tarkastutat ettei kissoilla ole virtsavaivoja kuten virtsatulehdusta tai virtsakiteitä. Väärään paikkaan pissiminen on hyvin yleinen merkki siitä että kissalla on virtsavaivoja ja ne eivät parane kuin asianmukaisella hoidolla, mitkään karkoitteet sun muut eivät auto jos kissa on sairas. Hoitamaton virtsatulehdus tai kiteet voivat johtaa jopa kuolemaan, eikä se ole kissalle mukava olotila jos virtsarakossa on vaikka kidesakkaa tukkeena.
Hiekkalaatikkoja pitäisi myös olla vähintään saman verran kuin kissoja ja rauhallisessa paikassa.
Onko kissat muuten leikattuja?vanhin kissa on leikattu,kaksi nuorta kissaa ei ole,vaikuttaiskohan tähän se että on kaksi narttua ja yksi kolli(6kk vanha)?vanhempi narttu on 9.v ja leikattu,toinen narttu on 2.v ja leikkaamaton....käykö nämä "tyttöset" merkkaamassa paikkoja??
- catcat
mustakatti kirjoitti:
vanhin kissa on leikattu,kaksi nuorta kissaa ei ole,vaikuttaiskohan tähän se että on kaksi narttua ja yksi kolli(6kk vanha)?vanhempi narttu on 9.v ja leikattu,toinen narttu on 2.v ja leikkaamaton....käykö nämä "tyttöset" merkkaamassa paikkoja??
Leikkaamattomat kissat merkkailet, myös naaraat. Miksi ihmeessä naarasta ei ole vielä leikattu, vaikka se on jo 2vuotias? Leikkaamattomilla naarailla on riski saada kohtutulehdus ja jatkuvat kiimat rasittavat kissaa niin fyysisesti kuin psyykkisestikin.
Lisäksi uros voi tulla sukukypsäksi jopa ennen 6kk:n ikää, joten kipin kapin kissat leikkaukseen niin ei tule vahinkopentuja.
Samalla kun kissat leikataa, voit pyytää eläinlääkäriä ottamaan virtsanäytteen ja tutkia se tulehduksen ja kiteiden varalta. catcat kirjoitti:
Leikkaamattomat kissat merkkailet, myös naaraat. Miksi ihmeessä naarasta ei ole vielä leikattu, vaikka se on jo 2vuotias? Leikkaamattomilla naarailla on riski saada kohtutulehdus ja jatkuvat kiimat rasittavat kissaa niin fyysisesti kuin psyykkisestikin.
Lisäksi uros voi tulla sukukypsäksi jopa ennen 6kk:n ikää, joten kipin kapin kissat leikkaukseen niin ei tule vahinkopentuja.
Samalla kun kissat leikataa, voit pyytää eläinlääkäriä ottamaan virtsanäytteen ja tutkia se tulehduksen ja kiteiden varalta.Juu...meillä olisi tarkoitus kyllä saadakkin pentue näiltä kahdelta kissalta,sen takia ei ole vielä leikkausta suoritettu.Kunhan tämä ihme tapahtuu niin sen jälkeen molemmat operoidaan.
- sitä oli
jokapuolella noin kaksi vuotta. Välttämättä kissalla ei ole mitään elimellistä ongelmaa, vaan se voi johtua ihan muustakin syystä.
Omakohtainen kokemus juuri tästä jokapäiväisestä 8 vuotiaan kissan merkkailusta (leikattu).
Eli tuli pennun ostaja ja hän halusi juuri tämän ongelmakissan pennun sijasta, kun hän ihastui häneen ensisilmäyksellä, hän haluaa tämän kissan.
No totta kerroin, että en voi myydä merkkailevaa kissaa kenenkään riesaksi, mutta ostajalla oli se tunne, että se merkkailu loppuu, jos hän saa sen.Kissa muutenkaan toisten joukossa ei ollut tyytyväinen, ei tullut syliin jne.
Päätös tehtiin kahden viikon koeajalla ja tänä päivänäkin kissa on ollut jo 2 vuotta merkkaamatta ja on aivan hurmaava kehräävä sylikissa, että välttämättä ei tarvitse olla kissassa vika.- aina..
olla syynä sairaus, mutta se pitää ensimmäisenä tarkistaa ja sen jälkeen alkaa miettiä muita asioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää65788- 158774
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa25760Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.100740Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27708Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93677Kerro minulle totuus
Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒193646- 22592
- 61582
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa40539Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks35524On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit78480- 39465
- 57455
sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.75447Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25437- 70433
Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.9429- 54418
- 40407