voi kissan pissa....:)

Onko kellään vinkkejä millä sais kissan olemaan pissaamatta kiellettyyn paikkaan.....kolmesta kissastani joku on keksinyt että on hauska käydä pissaamassa eteisen kenkäkomeroon!!Karkotteita olen kokeillut eikä myöskään liukuoven kiinni pitäminen auta,tämä veijari osaa sen näppärästi avata...ei ole kivaa lähteä töihin "omalaatuisen dödön tuoksuisena";(

6

628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • catcat

      Näistä vääriin paikkoihin pissaamisista on tälläkin foorumilla ollut miljoona aihetta, mutta sanotaan taas kerran.

      Ihan ensiksi viet kissat eläinlääkäriin ja tarkastutat ettei kissoilla ole virtsavaivoja kuten virtsatulehdusta tai virtsakiteitä. Väärään paikkaan pissiminen on hyvin yleinen merkki siitä että kissalla on virtsavaivoja ja ne eivät parane kuin asianmukaisella hoidolla, mitkään karkoitteet sun muut eivät auto jos kissa on sairas. Hoitamaton virtsatulehdus tai kiteet voivat johtaa jopa kuolemaan, eikä se ole kissalle mukava olotila jos virtsarakossa on vaikka kidesakkaa tukkeena.

      Hiekkalaatikkoja pitäisi myös olla vähintään saman verran kuin kissoja ja rauhallisessa paikassa.
      Onko kissat muuten leikattuja?

      • vanhin kissa on leikattu,kaksi nuorta kissaa ei ole,vaikuttaiskohan tähän se että on kaksi narttua ja yksi kolli(6kk vanha)?vanhempi narttu on 9.v ja leikattu,toinen narttu on 2.v ja leikkaamaton....käykö nämä "tyttöset" merkkaamassa paikkoja??


      • catcat
        mustakatti kirjoitti:

        vanhin kissa on leikattu,kaksi nuorta kissaa ei ole,vaikuttaiskohan tähän se että on kaksi narttua ja yksi kolli(6kk vanha)?vanhempi narttu on 9.v ja leikattu,toinen narttu on 2.v ja leikkaamaton....käykö nämä "tyttöset" merkkaamassa paikkoja??

        Leikkaamattomat kissat merkkailet, myös naaraat. Miksi ihmeessä naarasta ei ole vielä leikattu, vaikka se on jo 2vuotias? Leikkaamattomilla naarailla on riski saada kohtutulehdus ja jatkuvat kiimat rasittavat kissaa niin fyysisesti kuin psyykkisestikin.
        Lisäksi uros voi tulla sukukypsäksi jopa ennen 6kk:n ikää, joten kipin kapin kissat leikkaukseen niin ei tule vahinkopentuja.
        Samalla kun kissat leikataa, voit pyytää eläinlääkäriä ottamaan virtsanäytteen ja tutkia se tulehduksen ja kiteiden varalta.


      • catcat kirjoitti:

        Leikkaamattomat kissat merkkailet, myös naaraat. Miksi ihmeessä naarasta ei ole vielä leikattu, vaikka se on jo 2vuotias? Leikkaamattomilla naarailla on riski saada kohtutulehdus ja jatkuvat kiimat rasittavat kissaa niin fyysisesti kuin psyykkisestikin.
        Lisäksi uros voi tulla sukukypsäksi jopa ennen 6kk:n ikää, joten kipin kapin kissat leikkaukseen niin ei tule vahinkopentuja.
        Samalla kun kissat leikataa, voit pyytää eläinlääkäriä ottamaan virtsanäytteen ja tutkia se tulehduksen ja kiteiden varalta.

        Juu...meillä olisi tarkoitus kyllä saadakkin pentue näiltä kahdelta kissalta,sen takia ei ole vielä leikkausta suoritettu.Kunhan tämä ihme tapahtuu niin sen jälkeen molemmat operoidaan.


    • sitä oli

      jokapuolella noin kaksi vuotta. Välttämättä kissalla ei ole mitään elimellistä ongelmaa, vaan se voi johtua ihan muustakin syystä.

      Omakohtainen kokemus juuri tästä jokapäiväisestä 8 vuotiaan kissan merkkailusta (leikattu).

      Eli tuli pennun ostaja ja hän halusi juuri tämän ongelmakissan pennun sijasta, kun hän ihastui häneen ensisilmäyksellä, hän haluaa tämän kissan.

      No totta kerroin, että en voi myydä merkkailevaa kissaa kenenkään riesaksi, mutta ostajalla oli se tunne, että se merkkailu loppuu, jos hän saa sen.Kissa muutenkaan toisten joukossa ei ollut tyytyväinen, ei tullut syliin jne.

      Päätös tehtiin kahden viikon koeajalla ja tänä päivänäkin kissa on ollut jo 2 vuotta merkkaamatta ja on aivan hurmaava kehräävä sylikissa, että välttämättä ei tarvitse olla kissassa vika.

      • aina..

        olla syynä sairaus, mutta se pitää ensimmäisenä tarkistaa ja sen jälkeen alkaa miettiä muita asioita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      136
      3766
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      36
      2454
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2088
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      17
      1038
    5. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      70
      1031
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      46
      905
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      866
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      31
      855
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      43
      780
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      97
      762
    Aihe