Tämä ihana "talvi" on aiheuttanut sen, että tekstiilit homehtuu ulkovarastossa (ok,oma moka...) Millä kikalla homeen saisi pois? Soodaa, etikkaa vai mitä pesuveteen?
Home pois
5
5671
Vastaukset
- yksi konsti
Laitappas ne tekstiilit piimän.Kyllä luit aivan oikein.Itse sain homepilkkuiset tekstiilit piimällä puhtaiksi eikä jäänyt tunkkaista hajuakaan.
- Kemisti
pitäisi lähteä normaalipesussa. mikäli hometta on runsaasti ja materiaali kestää puhdista Hypokloriittiliuoksella esim. Klorite tai muut vastaavat.
Pitäisi kuitenkin lähteä 60 tai 80 asteessa normaalilla pyykinpesuaineella joka sisältää "happeen perustuvia valkaisuaineita". - Zaza
Kemisti kirjoitti:
pitäisi lähteä normaalipesussa. mikäli hometta on runsaasti ja materiaali kestää puhdista Hypokloriittiliuoksella esim. Klorite tai muut vastaavat.
Pitäisi kuitenkin lähteä 60 tai 80 asteessa normaalilla pyykinpesuaineella joka sisältää "happeen perustuvia valkaisuaineita".homepilkkuiset vaatteet liotetaan rasvatonta piimää sisältävässä vedessä ja pestään sen jälkeen normaalisti ;=D
- miemietäsävaan
Zaza kirjoitti:
homepilkkuiset vaatteet liotetaan rasvatonta piimää sisältävässä vedessä ja pestään sen jälkeen normaalisti ;=D
... t-paitoihin sun muihin pikkujuttuihin,mut entäs isommat,kuten vaikka kotavaate tai pihan paviljongin kankaat,ovat nääs isoja,ne!
Menis rutosti piimää,eivätkä mahdu mihinkään saaviin. Ne pitäis pestä pystytettynä,mut sillai ei voi liottaa????
- home.
eli liotanko ihan piimän vain ? vai pitääkö joukkoon laittaa sekaan jotain ? meillä rattaissa hometta ja kangasta ei sais ohjeen mukaan pestä koneessa joten liotus piimässä kuinka kauan ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1136487Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,3675887Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam354384Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään123625Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk713594Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1112816Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,211975Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221826Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.181644Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni121597