kysymys

joudutaan pitään pieni tauko yrittämisessä ja nyt herää vaan kysymys että mikä ehkäsy? onko vaihtoehtoja kortsulle? siis ei mitään hormonaalisia.. oonko ihan väärässä vai onko olemassa joku vaahto???
1213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

http://www.tohtori.fi/?page=3669292&id=1653968

ja lainaus sivulta poliklinikka.fi : Muita mekaanisia menetelmiä ovat pessaarit sekä ehkäisyvaahdot. Näiden käyttö on Suomessa melko vähäistä. Pessaari on kuppimainen, esim. lateksista tai polyuretaanista valmistettu ehkäisin, joka asetetaan kohdun ulkosuulle esteeksi siittiöiden kululle. Suomesta ei tällä hetkellä saa pessaareja, mutta apteekki tilaa niitä tarvittaessa Ruotsista. Usein pessaarin kanssa käytetään yhtäaikaisesti ehkäisyvaahtoa. Ehkäisyvaahto on emättimeen asetettavaa vaahtoa, joka on siittiöille haitallista. Siittiöiden jouduttua ehkäisyvaahdon kanssa tekemisiin, niiden kyky hedelmöittyä tuhoutuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ehkäisystä kirjoitti:

joudutaan pitään pieni tauko yrittämisessä ja nyt herää vaan kysymys että mikä ehkäsy? onko vaihtoehtoja kortsulle? siis ei mitään hormonaalisia.. oonko ihan väärässä vai onko olemassa joku vaahto???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu