Teneriffan

Useamman kerran käyneenä voi vinkata että Pto de la Cruzissa yleensä aina pilvistä/sateista kylmää.
Etelärannikko Cristianosista Los Gigantesiin on paras. Tosi lämmin ja aina paistaa.
51264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Palasin 10.1. parin viikon matkalta Puertosta. Kahtena päivänä näkyi taivaalla pientä pilviharsoa, mutta sää oli muuten täysin kirkas, helteinen ja aurinkoinen. Sama oli kokemuksemme vuoden takaa joulukuun alkupuolelta. Olen käynyt Puertossa lukuisia kertoja ja viime huhtikuussa ollutta päivän kestänyttä myrskyä lukuun ottamatta aina on ollut lämmintä ja poutaista.
Enpä tiedä, mihin aikaan vuodesta sinä olet siellä ollut, mutta tuo legenda kylmyydestä ja sateisuudesta on ihan täyttä soopaa.
Auringon palvonta ei Puertossa kävijöille tosin ole se elämän perustehtävä, koska sieltä löytyy paljon muutakin kuin rantoja.

Ne etelän kohteet ovat tylsiä turistirysiä, mutta jos niissä haluaa itseään kärventää ja maksaa kohtuuttomat hinnat, niin sinne vaan. Kukin taaplaa tyylillään.. Mutta ei sielläkään aina paista, että sikäli..

Äänestä
  • Opaskin kysyi lähtiessä viime helmikuussa, että "ei kai kukaan tullut rantalomalle?" Kukaan ei ainakaan tunnustanut.
    Pirun kylmää oli.
    Hyvä puoli on, että matkat ovat halpoja. On siellä sentään kymmenisen astetta lämpimämpää kuin täällä.
    Minä en ainakaan kärvenny 10-20 asteen lämpötiloissa.
    Yahoo kertoo viiden päivän sääennusteeksi Santa Cruziin pilvistä joka päivälle. Lämpötilat 16-22.
    Iastu ja pala.http://weather.yahoo.com/forecast/SPXX0070.html#text

    Äänestä

  • Epäilen... kirjoitti:

    Opaskin kysyi lähtiessä viime helmikuussa, että "ei kai kukaan tullut rantalomalle?" Kukaan ei ainakaan tunnustanut.
    Pirun kylmää oli.
    Hyvä puoli on, että matkat ovat halpoja. On siellä sentään kymmenisen astetta lämpimämpää kuin täällä.
    Minä en ainakaan kärvenny 10-20 asteen lämpötiloissa.
    Yahoo kertoo viiden päivän sääennusteeksi Santa Cruziin pilvistä joka päivälle. Lämpötilat 16-22.
    Iastu ja pala.http://weather.yahoo.com/forecast/SPXX0070.html#text

    tämä talvi on ollut poikkeuksellisen lämmin ja sateeton. on varmasti saanut nahkansa poltettua saaren pohjoispuoellakin.

    Äänestä

  • lämmintä kirjoitti:

    tämä talvi on ollut poikkeuksellisen lämmin ja sateeton. on varmasti saanut nahkansa poltettua saaren pohjoispuoellakin.

    Puerto De La Cruz ollut aurinkovarma koko syksyn ja alkutalven, Etelän turistikohteissa vielä vähän lämpimämpää kylläkin.

    Äänestä

On todellakin pelkkää karttaa katsomalla helppo havaita että Puerto De La Crutz sijaitsee saaren pohjoisrannalla ja esim. Los Cristianos etelärannalla Tenerifen saarta.

Aurinko paistaa etelästä ja pilvi sekä sadealueet tulevat pohjoisesta. Saarella kun on vielä reilusti yli 3 km korkea Teiden tulivuori (Suomen korkein piste on noin 1 km) niin sateet jää useimmiten saaren pohjois-osaan joka onkin vehreämpi ja viileämpi alue kuin kuiva ja karu saaren eteläosa.

Ne jotka haluaa leutoa ja viileää säätä (esim. Kanarialaisista paikallisista asukkaista suurin osa) voivat valita lomakohteensa saaren pohjoisosasta ne jotka haluavat lämmintä ja varmempaa auringonpaistetta voivat mennä saaren eteläosaan. Turha riidellä ja puolustella omaa valintaa niille jotka haluavat eri asioita.

Mielestäni on loistava juttu se että ne jotka haluavat lomalla pelkkää rentoutumista, aurinkoa, edullista ruokaa ja ostoksia voivat mennä vaikkapa P.D.Ameracasiin ja ne jotka haluavat tutustua kulttuuriin ja mm. käydä syömässä hyvin kohtuuhinnalla tasokkaissa ravintoloissa paikallisten asukkaiden kanssa voivat matkustaa
P.D.L. Crutziin.

Molemmat ovat hyviä matkakohteita minun mielestäni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sää kirjoitti:

Useamman kerran käyneenä voi vinkata että Pto de la Cruzissa yleensä aina pilvistä/sateista kylmää.
Etelärannikko Cristianosista Los Gigantesiin on paras. Tosi lämmin ja aina paistaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu