onkelma..

Lartta

Oon kauan haaveillu kääpiöhamsterin ottamisesta.. Nyt rahatilanne olis sopiva, mutta.. Lähden ehkä ensi syksynä opiskelemaan enkä voi ottaa sitä mukaan. Onko paha jos otan sen silti ja joko annan sen siskolleni syksyllä/talvella(lokakuussa) tai kaverini ostaisi sen..

Olen vain kauan jo halunnut sellaisen... Ne ovat ihania

2

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuollainen on sinun ihan itse mietittävä, ei kukaan voi tulla sanomaan oikeaa ratkaisua. Mutta yritän silti jotakin.

      Hamsteri elää vain vähän aikaa, maksimissaan noin kolme vuotta. Ehtisit viettämään aikaa hamsterin kanssa ennen lähtöä vain muutaman kuukauden, sen jälkeen näkisit sen ehkä vain joskus viikonloppuisin, jos käyt kotona/kaverilla. Et oppisi tuntemaan hamsteria, sillä se olisi kuin jonkun toisen lemmikki.
      Oletko miettinyt, että jos malttaisit odottaa siihen asti, kunnes voit ottaa hamsterin sinne, minne sitten menetkin? Silloin näkisit sitä joka päivä ja siitä olisi sinulle enemmän iloa kuin jos se olisi siskollasi/kaverillasi.
      Itse tekisin vastaavassa tilanteessa siten, että hankkisin hamsterin vasta, kun pystyn sen itse hoitamaan ja pitämään omassa asunnossani.

      Minkä lajista kääpiötä olet muuten miettinyt? Kääpiöhamsterilajeja on lemmikkinä neljä: venäjänkääpiöhamsterit talvikko, campbelli ja roborovski ja kiinankääpiöhamsteri. Ne ovat kaikki erilaisia ja eriluonteisia.

      • Lartta

        En ole vielä miettinyt niin tarkasti minkä ottaisin.. Siskoni sanoi että hän haluaisi sellaisen myös, ja että se olisi hyvä ratkaisu.. Ehkä kuitenkin otan sen, vaikka se ei ehkä ole kaikkein viisain päätös :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1125
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      938
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      896
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      282
      685
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      668
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      631
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      576
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe