Kuinka kauan menee nimenvaihtoprosessi, että joka paikkaan on mennyt tieto nimenmuutoksesta?
nimenvaihto
6
1175
Vastaukset
- ruskeatukka(a)netti.fi
Tosi nopeasti meni tieto, ihan parissa viikossa taisi olla kaikkialle päivittynyt.
- ...
Olen ollut naimisissa ja uuden niminen nyt vuoden, ja vieläkin putoilee postia vanhalla nimellä silloin tällöin. Ihan jokaista rekisteriä, jossa tietosi ovat, ei edes voi tietää. Valtavan määrän kortteja ja asiakastietoja päivitin naimisiin mentyämme, onneksi suurimman osan voi hoitaa emialilla tai suoraan nettisivuilta. Lopuista en jaksa enää edes välittää. Avo-ajoilta on postilaatikossa myös tyttönimeni ja siellä se saa ollakin, löytää ne "vanhannimiset postitikin" oikeaan laatikkoon.
- ruskeatukka(a)netti.fi
... kirjoitti:
Olen ollut naimisissa ja uuden niminen nyt vuoden, ja vieläkin putoilee postia vanhalla nimellä silloin tällöin. Ihan jokaista rekisteriä, jossa tietosi ovat, ei edes voi tietää. Valtavan määrän kortteja ja asiakastietoja päivitin naimisiin mentyämme, onneksi suurimman osan voi hoitaa emialilla tai suoraan nettisivuilta. Lopuista en jaksa enää edes välittää. Avo-ajoilta on postilaatikossa myös tyttönimeni ja siellä se saa ollakin, löytää ne "vanhannimiset postitikin" oikeaan laatikkoon.
Kaikkiin virallisiin paikkoihin tieto meni heti, eli kela, pankki, verovirasto yms, samaten kuin niihin lehtitaloihin jne, joihin minulla on asiakkuussuhde. Niihin, joiden asiakas olen joskus ollut, tieto ei ole mennyt, eikä tarvitsekaan. En tee mitään niillä mainoksilla, joita vanhalla nimelläni pukkaa koko ajan.
Harmi kun postinkantaja tuo ne silti laatikkoomme. :P
- sföskföso
Riippuu aika paljon sinusta, kuinka nopeasti ilmoittelet.
Kaikkiin "paikkoihin" ei mene tietopäivitykset Väestörekisteristä automaattisesti.
Jos henkilötietosi ovat luovutuskiellossa, päivitykset eivät toimi.- ruskeatukka(a)netti.fi
"Jos henkilötietosi ovat luovutuskiellossa, päivitykset eivät toimi."
Niin minäkin luulin, ja väärässä olin. Tietoni ovat siis olleet salaiset ties kuinka kauan kaikissa mahdollisissa paikoissa, mutta silti nimenmuutostieto meni ihan joka paikkaan. Uutta osoitetta samat tahot eivät kuitenkaan ole koskaan saaneet, itse olen aina sen joutunut ilmoittamaan. - sföskföso
ruskeatukka(a)netti.fi kirjoitti:
"Jos henkilötietosi ovat luovutuskiellossa, päivitykset eivät toimi."
Niin minäkin luulin, ja väärässä olin. Tietoni ovat siis olleet salaiset ties kuinka kauan kaikissa mahdollisissa paikoissa, mutta silti nimenmuutostieto meni ihan joka paikkaan. Uutta osoitetta samat tahot eivät kuitenkaan ole koskaan saaneet, itse olen aina sen joutunut ilmoittamaan.Mielenkiintoista. Mulla on vain tuo osoite muuttunut ja sen on joutunut itse levittämään. No, nytpä tuonkin tietää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2184430Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4433266Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142158Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141810Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51188Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691025- 741023
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24961- 54916
- 75908