Onneksi Suomeenkin on saatu halpa ja tasokas hotelliketju eli Omenahotelli. Kiitos Rabbe Grönblomille! Jenkeissä ja Euroopassa niitä on ollut jo vuosikymmenet. Kokeilin Omenaa ja kokemus oli positiivinen. Toivottavasti ketju laajenee myös pienempiin kaupunkeihin. Muut hotellit perivät törkeitä kiskurihintoja tyyliin 70 euroa yöltä. Omenassa se maksaa vain 13,75 euroa, jos menee 4 ihmistä. Koko huone siis vain 55 euroa!
Halpa
hotelli
131951
0Äänestä
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mieluummin maksan 100 euroa yöltä semmosesta hotellihuoneesta jossa saa olla rauhassa ja se on tasokas. Minua ei saa minnekkään halpis paikkoihin ku se yleensä meinaa sitä, että ei saa nukuttua. Että jihaa..
http://www.omena.com/
Siellä huonehinnoittelu: hinta on aina sama 55 €/vrk, oli yöpyjiä 1 tai 4.
Ja huoneet ovat perussiistit, uudet joten vielä siinäkin mielessä mukavat:
Huoneen varustelu
Huoneen keskipiste on ruhtinaallisen kokoinen parivuode levollisia unia varten. Huoneen mukava vuodesohva petauspatjoineen taipuu hetkessä kahden hengen vuoteeksi ja jokaisessa huoneessa on aina lakanat, pyyhkeet ja peitteet (sekä untuva- että synteettisiä peitteitä) neljälle. Huoneiden varusteluun kuuluu myös pieni jääkaappi, mikroaaltouuni, vedenkeitin (kertakäyttömukeja huoneessa), WC, suihku, ruokapöytä neljälle, ja vaatekaappi.
28 tuuman TV (tulevissa kohteissa LCD-televisio) on huoneesi hotellipalvelija. Sen avulla saat mm. tietoa paikkakunnan tapahtumista, voit tilata maksullisia elokuvakanavia, nettiyhteyden, tai lisäsiivouspalveluja huoneeseesi sekä lähettää vikailmoituksia huoltoyhtiölle.
Se jos mikä ratkaisee mun jutun sen takia on vaihdettu hotellia heti jos aamiais pöydästä ei löydy ku paria leikkelettä ja puuroa kahvin kera !!
Riippu hieman hotellista (katso netistä tarkemmin). Tampereella seisova pöytä -tarjoilut Linkosuon ravintolassa. Oikein maukasta!
Asumme ulkomailla ja käymme Helsingissä muutaman kerran vuodessa lomilla. Iloisina siis odottelimme tuon Omenahotellin aukeamista, sillä 55 euron huonehinta kuulosti todella hyvältä.
Mutta Helsingissä hinta onkin (luonnollisesti) kalliimpi, eli 79 euroa yössä.
Lisäksi täytyy ottaa huomioon että tuohon ei kuulu aamiaista, vaan sen hankinnan jokainen hoitaa itse haluamassaan paikassa. Tälle voi laskea hinnaksi vähintään 10 euroa per henki.
Lisäksi olemme huomanneet että lomilla on todella kätevää kun on läppäri mukana ja internet-yhteys hotellihuoneessa; helpottaa monia asioita.
Omenahotellissa nettiyhteys maksaa vielä erikseen 9 euroa.
Eli nuo kaikki kun laskee yhteen, niin yhden yöpymisyön hinnaksi tuleekin 108 euroa, mikä ei enää olekaan niin hullunhalpaa.
Esim. Sokos-hotelleista Helsingin keskustasta saa useastikin kahden hengen huoneita n. 80-90 eurolla per huone. Siihen sisältyy aamiainen ja nettiyhteys.
Tulin juuri Amsterdamista.
Siellä huone 5* hotellissa maksoi 149 e/yö/huone (meitä 2 hlöä huoneessa) ja minusta se oli halpa hinta tasokkaasta, hyvällä sijainnilla olevasta huoneesta. Kaikki on siis suhteellista.
Sinällään en ymmärrä suomalaista hinnoittelua henkilömäärän mukaan! Huonehan se on mikä maksaa...
> Sinällään en ymmärrä suomalaista hinnoittelua henkilömäärän mukaan!
No annapas minulle esimerkkejä hotelleista Suomessa joissa muka hinnoitellaan henkilömäärän mukaan!
Eiköhän siinä Amsterdamin hotellissakin ollut sekä yhden että kahden hengen huoneita. Yhden hengen huoneen olisi saanut vähän halvemmalla.
Täysin sama homma kuin Suomessa.
Kävin Omena-hotelli sivuilla ja Hesan tuleva Omena yön hinta oli 78e.
Olen joskus yöpynyt aivan ydinkeskustassa 80e/vrk ja kahdelle peti.
Hyvä palvelu...en tiedä uskaltaisiko sinne Omenaan mennäkkään.
entäs kun majoittujia onkin 4 kpl. Silloin hinnaksi tulee vain 19,75 euroa per henkilö. Mahtaako stadin hostelleissakaan olla paljoa halvempaa?
Helsingin keskustassa maksaa 80 euroa/yö kahdelta hengeltä? Ois kiva tietää! Ettei vaan ois ollu joku erikoistarjous kyseessä?
Hotelli Finn.
Katua en nyt muista,mutta kumminkin siitä Stocmannia vastapäätä ylöspäin,ainakin ikkunastani näin hiukan korkeatasoisemman hotskun:Tornin.
Kiva pieni paikka,vain ilmastoinnissa toivomisen varaa.
lienee paras valinta, jos esim. 4 henkilöä yöpyy samassa huoneessa. Mutta jos vaikka lähtee siipan kanssakhdestaan, niin saa muissa hotelleissa 70-80/e huoneen, varsinkin jos hyödyntää erilaisten etukorttien tarjouksia (esim; -plussa-bonus-S- etukortti) joita lähes aina tarjolla. Noissa mukana myös aamiainen, jonka arvo yleensä sen noin 10e/henkilö.
Kai halpa on,
mutta vastapainoksi, kaikki on sähköistetty,
helpolla saa yöllä herätyksenkin,
kun jokin menee vikaan.
Koettu on, ei ole kiva herätä ylimmästä kerrosesta ja lähteä portaita alas klo 2 yöllä.
Eli tuokin kannattaa huomioida, jos on tärkeä päivä tulossa.