Olisikos täällä väkeä jotka osaisivat vertailla lehtiä MikroPC ja Tietokone keskenään. MikroPC maksaa tuplasti Tietokoneen verran, mutta onko se niin paljon parempi tms.? Sekä lehtien aihepiirit, taso, että myös www-sivujen keskustelupalstojen ja tiedostovarastojen tasot kiinnostaa. Eli mielipiteitä kehiin!
MikroPC vs Tietokone
kumman tilaan
4416
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
useammin, olikohan 15 vai 16 kertaa vuodessa.
Sitä että onko tuplahinta sen väärti vaikea sanoa mutta asiantuntevia PC-lehtiä kumpikin toisinkuin MikroBitti nykyisin.
Olen tilannut molempia ja lisäksi Kotimikroa,Mikrobittiä,Enteriä(joka lopetti)ja itse puoltaisin enemmän MikroPC:tä. Se ei ole niin raskasta luettavaa kuin Tietokone. Hinnan puolesta suosisin Kotimikroa, koska sen mukana tulee aina CD, jossa aina ainakin 2 täysversiota.
on käsittääkseni puhdas Microsoft Windows -lehti, joten se ei kuulu samaan sarjaan kuin muut tässä mainitut, jotka huomioivat myös kilpailevat käyttöympäristöt. Tietokoneen mukana voi jopa tilata pieneen lisähintaan Macmaailma-liitteen.
Hinta puoltaa reilusti Mikrobittiä; kunhan et osta järkyttävällä kestotilaushinnalla voit saada hinnan puolitettuakin (puhelinmyynti). Outoa, luulisi kestotilaajan olevan etuasemassa. Sisällöllisesti Mikrobitti ei taida yltää kilpailijoidensa tasolle. Oikeastaan kyseessä ei edes ole tietokonelehti vaan tietokonemaailman aikakausi lehti hulluine pikku uutisineen.
Oikeastaan sinun ei tarvitse tilata yhtään lehteä, koska luultavasti pystyt lukaisemaan jokaisen lävitse kirjastossa. Kirjasto on muutoinkin hyödyllinen paikka ennen tilauspäätöstä.