Välivuosi AMK:sta ja toimeentulo

AXbeebi

Jos ottaa välivuoden AMK:sta niin millähän sitä elää, JOS ei saa töitä?

5

2992

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ksldkös

      etsi töitä ENNEN kuin päätät pitää välivuoden...

    • naarahdkhfkslf

      Yritäs löytää vaikka kesätyö, jossa voisit jatkaa töitä. Minäkin pidän justiinsa välivuotta amkista ja aion keskeyttää opinnot kokonaan syksyllä. Saanpahan lainata ilmaiseksi kirjoja, siksi notkun vielä. Väärän alan menin valitsemaan! Nyt lueskelen jo uuteen pääsykokeeseen. Voi helvattu, jos en pääse nyt sinne minne todella haluan. Mulla on töitä, mutta ei oikein hetkauta nämä hommat. Opiskelun pariin halajan:)

      • Lainailija-

        Kaikki valtion avustuksia saavat kirjastot ovat julkisia ts. niistä saa lainata kuka tahansa. Nim. AMK:sta tenttikirjansa hakenut Kylteri.


    • jotain saa, mutta

      Sossuun voi aina mennä, jos muualta ei saa rahaa, mutta toimeentulotukikin maksetaan 20 prosentin alennetulla normilla.

      Kannattaisi harkita vaikkapa jotain työmarkkinatukipaikkaa, "palkkaus" ei ole suuri, mutta sillä kuitenkin pitäisi elää. Tai sitten ainahan voi mennä vaikka puhelinmyyjäksi sovitellulla työmarkkinatuella.

      • että__

        työmarkkinatuke ei käsittääkseni saa, kun on jossain koulussa kirjoilla. Koulusta pitäisi erota kokonaan ja sitten menettäisi myös opinto-oikeutensa. Kyllä nämä asiat on järjestetty niin ettei vaihtoehtoja välivuoden pitämiseen jää oikein, kun omalla kustannuksella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      304
      3624
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      1996
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1626
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1481
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      92
      1236
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      144
      1171
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      1022
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      857
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      777
    Aihe