Välivuosi AMK:sta ja toimeentulo

AXbeebi

Jos ottaa välivuoden AMK:sta niin millähän sitä elää, JOS ei saa töitä?

5

2894

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ksldkös

      etsi töitä ENNEN kuin päätät pitää välivuoden...

    • naarahdkhfkslf

      Yritäs löytää vaikka kesätyö, jossa voisit jatkaa töitä. Minäkin pidän justiinsa välivuotta amkista ja aion keskeyttää opinnot kokonaan syksyllä. Saanpahan lainata ilmaiseksi kirjoja, siksi notkun vielä. Väärän alan menin valitsemaan! Nyt lueskelen jo uuteen pääsykokeeseen. Voi helvattu, jos en pääse nyt sinne minne todella haluan. Mulla on töitä, mutta ei oikein hetkauta nämä hommat. Opiskelun pariin halajan:)

      • Lainailija-

        Kaikki valtion avustuksia saavat kirjastot ovat julkisia ts. niistä saa lainata kuka tahansa. Nim. AMK:sta tenttikirjansa hakenut Kylteri.


    • jotain saa, mutta

      Sossuun voi aina mennä, jos muualta ei saa rahaa, mutta toimeentulotukikin maksetaan 20 prosentin alennetulla normilla.

      Kannattaisi harkita vaikkapa jotain työmarkkinatukipaikkaa, "palkkaus" ei ole suuri, mutta sillä kuitenkin pitäisi elää. Tai sitten ainahan voi mennä vaikka puhelinmyyjäksi sovitellulla työmarkkinatuella.

      • että__

        työmarkkinatuke ei käsittääkseni saa, kun on jossain koulussa kirjoilla. Koulusta pitäisi erota kokonaan ja sitten menettäisi myös opinto-oikeutensa. Kyllä nämä asiat on järjestetty niin ettei vaihtoehtoja välivuoden pitämiseen jää oikein, kun omalla kustannuksella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      112
      7267
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      37
      4255
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      37
      3752
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      400
      1980
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1467
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1458
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      68
      1438
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      178
      1116
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1098
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      1030
    Aihe